zajímavosti

V zajímavostech najdete širokou škálu informací o péči a výcviku, výstavách a show, veterině a zdraví, výživě, vybavení, hipoterapii, vzdělávání, historii, dále reportáže, pozvánky a tiskové zprávy. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Jezdecká veřejnost živě diskutuje o bosých či podkovaných kopytech koní. I když jsme tuto problematiku již „nakousli“ (Jezdectví, květen 2009 a současně na Jezdectví.cz – viz odkazy na příbuzné články), nyní se k ní vracíme v Jezdectví podrobněji. Několikadílný seriál dr. Strasser bude doprovázet komentář Ing. Jindřicha Vinčálka, jednoho z nejvyhledávanějších českých podkovářů. První díl má celkem čtyři strany a najdete jej v prosincovém čísle našeho měsíčníku, které je právě v prodeji. Pokud jej ještě nemáte, tak si prozatím můžete přečíst alespoň krátkou ochutnávku s úvodními odstavci obou příspěvků....

Kategorie: zajímavosti
/ 1.12.2009 5:55:02

Přestože Petr Doležal i jeho syn Filip startují několikátou sezonu za karlovarský Český jezdecký klub, jejich domovskou stájí je již rok stáj Equine – Hoffmeister v Číčovicích nedaleko Prahy, kterou vede Ria Hoffmeisterová. Ta ač též velmi aktivní jezdkyně začíná být u nás známá převážně v oblasti podnikání s krmivy pro koně. V Číčovicích však můžete potkat řadu dalších známých tváří jak z oblasti jezdeckého sportu, tak společenského života... Reportáž z návštěvy v tomto areálu najdete v listopadovém Jezdectví, jehož prodej pomalu, ale jistě končí. Pokud jej tedy ještě nemáte doma, pospěšte si do nejbližšího novinového stánku – zítra může být již pozdě!

Kategorie: zajímavosti
/ 24.11.2009 8:59:39

Aromaterapie oslovila zejména mnoho lidí hledající únik od stresu a běžných civilizačních nemocí. Je tato cesta řešením i pro koně? Na aromaterapii jsou různé definice. Dnes je velice populární a moderní díky reklamám, které masírují davy lidí dennodenně a ve všech různých formách... Pojďte si přečíst více o této metodě. Dozvíte se například, jak lze využít aromateriapii u různých skupin koní. Stačí si otevřít listopadové číslo časopisu Jezdectví, které je stále v prodeji. V dnešním příspěvku najdete jeho úvodní část...

Kategorie: zajímavosti
/ 17.11.2009 9:39:04

Problematika tréninku koní si zaslouží pozornost – a to nejen profesionálních trenérů, ale všech, kteří mají doma koníka byť jen na rekreační „svezení“. Uvozovky jsou zde zcela na místě: vy se vezete, ale váš kůň pracuje... Nyní tedy začínáme v Jezdectví seriál, v němž se seznámíme se základními tréninkovými principy a záludnostmi, se zdravotními aspekty správné i nesprávné práce s koňmi a samozřejmě nebudou chybět ani praktické tipy pro trénink koní do různých disciplín. Seriál pro vás připravuje naše dlouholetá spolupracovnice MVDr. Dominika Švehlová a jeho první díl se věnuje „základům, které by měl znát každý“. V naší dnešní ochutnávce z listopadového čísla vám přinášíme opět pro zajímavost v první verzi grafického „zalomení“ a můžete pátrat, v čem se stránka nakonec změnila.

Kategorie: zajímavosti
/ 10.11.2009 10:00:00

Dělá to tak Rath. Theodorescu také, a Španělská dvorní jezdecká škola ve Vídni jakbysmet. Všichni dávají koním za odměnu bílé kostky ze sladkých krystalků. Co tito špičkoví sportovci dopřávají svým koním, většina lidí spíše odmítá. Cukr je považován za nezdravý a nemoderní, a to jak v tlamě koně, tak v kávě. Cukr neexistuje jen v kostkách, je přirozenou součástí ovoce i mléka, najdeme jej v krmné směsi s melasou, ale také v travinách obsahujících fruktan, odštěpuje se ze škrobu obsaženého v krmivech, jako jsou oves, kukuřice nebo chleba. Seno nebo sláma naopak cukr neobsahují. Ale není cukr jako cukr... Pojďte se s námi začíst do obsáhlého článku, který vám odhalí kladné i stinné stránky cukru v koňském podání. Najdete jej v listopadovém čísle časopisu Jezdectví a krátkou ukázku v našem dnešním příspěvku.

Kategorie: zajímavosti
/ 3.11.2009 3:17:10

Anglický termín thoroughbred, přeložen do jiných jazyků poněkud nepřesně jako pur sang, purosangre, purosangue, Vollblut, pelna krew a plnokrevník – to je nejrychlejší kůň světa. A jeho svět, to jsou dostihy... Letošní dostihová sezona je sice pomalu u konce, ale díky Velké pardubické se listopadové číslo Jezdectví věnuje hlavně dostihům. Spojili jsem tak příjemné z užitečným a dáme jim prostor i v tématu měsíce. Od všeobecného úvodu se dostaneme k zahraničním dostihům a slavným dostihovým koním a nakonec dáme prostor dostihovým závodištím u nás – protože dostihy, to nejsou jenom Pardubice nebo Velká Chuchle...

Kategorie: zajímavosti
/ 27.10.2009 4:00:00

K nejvýznamnějším hipologům posledního půlstoletí v Německu patří dvojnásobný doktor, vědecký a pedagogický pracovník, chovatel a především posuzovatel koní, autor mnoha odborných publikací a tisíce odborných článků Johannes Erich Flade. V Čechách ho můžeme znát především díky občasnému působení v komisi posuzovatelů na Národní přehlídce Shagya-arabů a v Československu díky objemné knize Chov a špotové využitie koní, která vyšla v roce 1990 v Bratislavě. Poutavé povídání o tomto významném hipologovi připravila Ing. Lenka Gotthardová do článku v listopadovém Jezdectví, z něhož vám nyní přinášíme malou ochutnávku.

Kategorie: zajímavosti
/ 20.10.2009 4:16:07

Všestrannost je všeobecně považována za nejkrásnější, ale i nejtěžší jezdeckou disciplínu. Tři zkoušky, které obsahuje, tedy drezurní, terénní a skokovou, kladou velké nároky na jezdce i koně. A i když ježdění v terénu je neodmyslitelnou součástí základního výcviku, cross country (zkráceně cross nebo česky kros), jak se nazývá část terénní zkoušky s přírodními překážkami, vzbuzuje svou náročností úctu ostatních disciplín a obdiv početných diváků. A právě o všestrannosti je říjnové téma měsíce našeho časopisu. V dnešní „Ochutnávce z Jezdectví“ vás necháme opět trochu nahlédnout do naší „kuchyně“, jelikož úvodní stránka tématu doznala od prvních korektur do odeslání do tiskárny ještě určitých změn. Pojďte se podívat, jak velkých...

Kategorie: zajímavosti
/ 13.10.2009 9:51:33

„Sokolnictví na koni je náročnou organizovanou kratochvílí, ve které se spojuje jezdecké umění v takřka tanečně-choreografickém pohybu jezdce a koně a dělá z lovce a lovčího aktéry jakéhosi ‚baletu smrti‘ jehož korunou je obdivuhodný let dravců.“ (instrukce nejvyššímu lovčímu království Českého z anonymovy příručky) Tak těmito větami začíná vskutku zajímavý článek o sokolnictví v sedle. Dozvíte se v něm o jeho historii, povíme si něco o výběru vhodného koně a v neposlední řadě si budeme povídat s Jaroslavem Pelíškem, jehož čtenáři Jezdectví znají z mnohých ukázek sokolnictví v rámci městských slavností či výstav. Podíváme se také na druhý mezinárodní sokolnický festival. To vše v říjnovém čísle časopisu Jezdectví, z něhož vám přinášíme tradiční úterní ochutnávku... Nechte se namlsat!

Kategorie: zajímavosti
/ 6.10.2009 8:00:00

Články drobné, nenápadné hnědovlásky patří v našem časopise mezi ty nejoblíbenější a určitě nejdiskutovanější, protože přinášejí poznatky pro nás, „staré koňáky“, minimálně neobvyklé... Odstavit hříbě od matky co nejpozději nebo vyhánět všechny koně společně na pastvu tak, jak je to pro ně přirozené, se lehce řekne, ale jak se to provede ve stáji s padesáti koňmi různého věku, pohlaví a různých majitelů? I proto Jitka Bartošová zdůrazňuje, že není žádný radikál a nepochybuje, že jezdecká veřejnost se chce vzdělávat, ale vázne přenos teoretických poznatků do praxe: chybí tu spojovací článek respektovaný oběma stranami. Nejen o hledání tohoto mezičlánku jsme si povídali v našem „říjnovém“ rozhovoru měsíce. Pojďte si přečíst malou ochutnávku...

Kategorie: zajímavosti
/ 29.9.2009 8:25:12

Dnešní ochutnávka bude poněkud v jiném duchu. V zářijovém Jezdectví jste si mohli přečíst o návštěvě reprezentantky všestrannosti - Radky Dvořákové. Zaujala nás svým velmi láskyplným přístupem ke koním, bohužel však byla k článku nešťastně zvolena fotka, na které by se mohlo zdát, že jezdkyně své koně baruje. Díky tomu si také v posledních dnech Radka užila své, a proto bychom rádi vše uvedli do pořádku.

Kategorie: zajímavosti
/ 22.9.2009 9:30:00

K dobré péči o koně patří samozřejmě i kvalitní ustájení s dobrou podestýlkou, která koním poskytuje určitou míru pohodlí – a v případě použití slámy kromě funkce kvalitní podestýlky i jako doplněk krmné dávky (možnost dosycení vlákninou a sušinou). Podestýlka má koním poskytnou čisté, měkké, teplé a suché lože, má dobře nasávat moč a vlhkost z výkalů, pohlcovat pachy a neměla by být prašná. Chcete se dozvědět něco o tradičních i moderních trendech v podestýlání koní? Pak právě pro vás je určen článek z zářijového čísla časopisu Jezdectví, které je právě v prodeji a z něhož vám nyní přinášíme malou „ochutnávku“.

Kategorie: zajímavosti
/ 15.9.2009 5:16:01

Babí léto je v plném proudu a mnozí z nás mají v čerstvé paměti své zážitky z dovolené. O takové zážitky se s námi podělila fotoreportérka Magdaléna Straková, která letos vyrazila do Haflingerhofu. Svůj výlet označila jako „nejlepší jezdeckou dovolenou. Jen si to představte... Mnohahodinové vyjížďky po alpských svazích, při kterých brodíte potůčky, projíždíte stády krav na pastvinách, cváláte s větrem o závod, rozhlížíte se ze sedla ve výšce 2400 metrů nad mořem a třeba ještě pozorujete sviště. Po všem tom jezdeckém vzruchu na vás pak čeká zasloužený odpočinek v malém a tichém penzionu s nádherným výhledem na panensky čistou přírodu (leží ve výšce, jako je vrchol naší Sněžky!) a v kuchyni už se pro vás z místních bioproduktů chystá gurmánská krmě o několika chodech... Vše přitom za velmi přijatelné ceny. No uznejte, takhle přece vypadá ideální dovolená! Podrobnější ochutnávku z článku najdete v příloze, celý text s řadou exkluzivních fotografií pak v zářijovém Jezdectví, které je právě v prodeji.

Kategorie: zajímavosti
/ 8.9.2009 12:00:00

Drezurní jezdec na titulní stránce zářijového Jezdectví není náhodou. Je to Christian Pläge, kterého jste mohli osobně potkat ve funkci trenéra Kateřiny Říhové letos při drezurním mistrovství České republiky v Praze na Císařském ostrově. Dnes třiapadesátiletý Christian se narodil v německém Düsseldorfu a jeho jezdecká kariéra byla tak trochu předem daná – otec byl sám profesionálním jezdcem, takže Christian se s koňmi seznámil již v útlém věku. Vyzkoušel si všechny disciplíny, k srdci mu ale nejvíce přirostla drezura. V současnosti je jeho sportovní jedničkou sedmnáctiletý dánský teplokrevník Regent, se kterým se v roce 2004 zúčastnil i olympiády v Aténách. Uznejte sami, že na téma „drezura“ jsme si pro rozhovor měsíce nemohli vybrat nikoho povolanějšího. Přinášíme vám z něj malou ochutnávku, celé znění najdete v aktuálním Jezdectví v nejbližší prodejně tiskovin.

Kategorie: zajímavosti
/ 1.9.2009 9:22:44

Hans Heinrich Meyer zu Strohen je nejen národním trenérem drezurních juniorů a mladých jezdců v Německu, ale také trenérem aukčních koní Hannoverského svazu a předseda v hannoverské körkomisi. Témat, o kterých by se s ním dalo hovořit, je skutečně mnoho. Nás však především zajímalo, co si myslí o tréninku mladých jezdců v Německu i v České republice, o výcviku mladých koní či o kvalitě koní z aukcí... Pokud vás zajímají stejná témata, tak právě pro vás je připraven velmi poutavý rozhovor, který najdete v srpnovém Jezdectví. Jeho prodej již pomalu končí, neboť od čtvrtka najdete na stáncích nové číslo. Jestliže vás tedy dnešní „Ochutnávka“ zaujme (najdete v příloze pod článkem), pospěšte si do nejbližší prodejny tiskovin. 

Kategorie: zajímavosti
/ 25.8.2009 8:54:25
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019