zajímavosti

V zajímavostech najdete širokou škálu informací o péči a výcviku, výstavách a show, veterině a zdraví, výživě, vybavení, hipoterapii, vzdělávání, historii, dále reportáže, pozvánky a tiskové zprávy. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Drezurní jezdec na titulní stránce zářijového Jezdectví není náhodou. Je to Christian Pläge, kterého jste mohli osobně potkat ve funkci trenéra Kateřiny Říhové letos při drezurním mistrovství České republiky v Praze na Císařském ostrově. Dnes třiapadesátiletý Christian se narodil v německém Düsseldorfu a jeho jezdecká kariéra byla tak trochu předem daná – otec byl sám profesionálním jezdcem, takže Christian se s koňmi seznámil již v útlém věku. Vyzkoušel si všechny disciplíny, k srdci mu ale nejvíce přirostla drezura. V současnosti je jeho sportovní jedničkou sedmnáctiletý dánský teplokrevník Regent, se kterým se v roce 2004 zúčastnil i olympiády v Aténách. Uznejte sami, že na téma „drezura“ jsme si pro rozhovor měsíce nemohli vybrat nikoho povolanějšího. Přinášíme vám z něj malou ochutnávku, celé znění najdete v aktuálním Jezdectví v nejbližší prodejně tiskovin.

Kategorie: zajímavosti
/ 1.9.2009 9:22:44

Hans Heinrich Meyer zu Strohen je nejen národním trenérem drezurních juniorů a mladých jezdců v Německu, ale také trenérem aukčních koní Hannoverského svazu a předseda v hannoverské körkomisi. Témat, o kterých by se s ním dalo hovořit, je skutečně mnoho. Nás však především zajímalo, co si myslí o tréninku mladých jezdců v Německu i v České republice, o výcviku mladých koní či o kvalitě koní z aukcí... Pokud vás zajímají stejná témata, tak právě pro vás je připraven velmi poutavý rozhovor, který najdete v srpnovém Jezdectví. Jeho prodej již pomalu končí, neboť od čtvrtka najdete na stáncích nové číslo. Jestliže vás tedy dnešní „Ochutnávka“ zaujme (najdete v příloze pod článkem), pospěšte si do nejbližší prodejny tiskovin. 

Kategorie: zajímavosti
/ 25.8.2009 8:54:25

Barování je téma, které dnes již bohužel neodmyslitelně patří ke skokovému sportu. Zařadili jste se k těm, co ho odsuzují? Zřejmě se budete divit – ale je dost možné, že barujete také. Tato metoda výcviku koně zahrnuje nejrůznější způsoby, od velmi nenápadných až po ty nejbrutálnější. Často se stává, že jezdec ani netuší, že se něčeho podobného dopustil. Chcete se dozvědět o barování víc? Pak si určitě přečtěte článek Pavlíny Paroulkové v srpnovém Jezdectví, který připravila v rámci „skokového“ tématu měsíce. Připravili jsme pro vás z něj malou ochutnávku...

Kategorie: zajímavosti
/ 18.8.2009 8:00:00

Odstav je přirozeným dějem v životě savce, potřeba člověka odebírat u druhů převzatých do své péče mláďata kojícím matkám však povětšinou přirozenost tohoto procesu příliš nerespektuje. Proto patří i u koní období odstavu k nejvíce stresujícím událostem v životě hříbat. Po shrnutí odstavování v podmínkách volného rozhodování matek a hříbat v minulém čísle se pojďme zastavit u problémů odstavu řízeného člověkem. Základními otázkami nad umělým odstavem, které by si chovatelé měli klást, jsou „kdy“ a „jak“ odstavovat. Odpovědi jsou tím složitější, čím větší pozornost chovatel věnuje pohodě svých hříbat... Začetli jste se do těchto řádků? Pak můžete pokračovat v dnešní ochutnávce „etookénka“ Jitky Bartošové, a nebo si raději rovnou dojít pro srpnové Jezdectví, kde najdete celé jeho znění.

Autor: redakce Jezdectví, Jitka Bartošová
Kategorie: zajímavosti
/ 11.8.2009 9:00:00

Kulhání je odchylka od normálního pohybu, která se projevuje tím,že kůň na jednu končetinu „jinak“ došlapuje, opatrně ji zatěžuje nebo s ní opisuje jiný oblouk, než s končetinou druhou, zdravou. Celkový pohyb koně je pak nerovnoměrný, a to prostorově (dělá každou nohou jinak dlouhé kroky) i časově (jeho kopyta nedopadají na zem nebo se nezvedají ve stejných intervalech). Co vyvolává kulhání, jaké jsou jeho nejčastější příčiny u koní a mnoho dalšího se dozvíte z článku MVDr. Dominiky Švehlové. Přinášíme vám z něj malou ochutnávku. Celou „porci“ pak najdete v srpnovém časopisu Jezdectví, které je právě v prodeji.

Kategorie: zajímavosti
/ 4.8.2009 8:00:00

V jarních a letních měsících je pro všechny postrachem všudypřítomný obtěžující hmyz. Pokud si sedne moucha na plece či hřbet koně, pohne jeho chlupy, podráždí nervová zakončení okolo chlupových cibulek a vyvolá známý obranný reflex: kůň „zacuká“ kůží a mouchu tím odežene. Tento pohyb vyvolají speciální kožní svaly, které však nejsou na končetinách ani hlavě. Je proto běžné, že když si moucha sedne na jeho hlavu, ten s ní zatřese nebo máchne nahoru a dolů. Ale co když kůň mává hlavou, aniž by mu na ni skutečně sedal nějaký dotěrný hmyz? Pak říkáme, že  má „headshaking“. O tomto pojmu vám prozradí více MVDr. Dominika Švehlová, ve své pravidelné rubrice uveřejněné v červencovém Jezdectví. Ochutnávku z ní najdete v příloze pod článkem, celý text pak v časopisu, který je v prodeji již poslední den!

Kategorie: zajímavosti
/ 28.7.2009 8:30:00

Čas letí, ten „chovatelský“ nevyjímaje. Ledva se nám hříbátka narodila, už abychom je odstavovali. Je však nutné podléhat útoku času tak snadno? Co se mu postavit čelem, dát si kafe a s nohama na stole pozorovat spokojené koňské dorostence pod matkami o něco déle, než je ve většině chovů běžné...? Odsunete své starosti se zajištěním samostatného ustájení pro klisny a odstávčata, a zvednete životní pohodu i jim... Tak takto začíná „etookénko“ Jitky Bartošové z červencového Jezdectví. Ne náhodou jsme jej vybrali do naší dnešní ochutnávky. Ani ne za 10 dní totiž bude mít tento článek své volné pokračování v srpnovém čísle s názvem „Předčasně mezi dospělými: umělý odstav hříbat“. A jelikož články Jitka Bartošové patří dlouhodobě mezi ty nejoblíbenější, jistě by vás mohlo mrzet, kdybyste si nechali uniknout předešlou část. Pokud nemáte nikde blízko prodejnu tiskovin, můžete zatím nahlédnout do úvodní části materiálu...

Kategorie: zajímavosti
/ 21.7.2009 8:00:00

Jsou to tři roky, co jsme vás poprvé informovali o tzv. aktivní stáji, tedy volném ustájení, kde si koně žijí takřka jako v ráji. Celý areál je totiž maximálně přizpůsoben komfortu koní s důrazem na přiblížení se k jejich přirozenému prostředí. Koně tak namísto stání po většinu dne v boxu tráví svůj čas venku s ostatními koňmi, sami si rozhodují, kdy si dojdou na žrádlo, přičemž krmné dávky jim stanovuje počítač. Něco podobného donedávna v našich podmínkách znělo jako sci-fi. Nyní se již jedná o realitu i v České republice. První aktivní stáj u nás totiž zprovoznili manželé Safariovi počátkem června v Žižkovci u Hradce Králové. My jsme se tam zajeli podívat a v červencovém Jezdectví tak najdete na 4 stranách podrobnosti nejen o samotném provozu aktivní stáje, ale také o životním příběhu Petry a Nadera Safariových. Dnes vám přinášíme ochutnávku z této reportáže.

Kategorie: zajímavosti
/ 14.7.2009 3:12:58

Snad potěšíme také dříve narozené čtenáře, jimž jsme věnovali celé téma měsíce červencového Jezdectví. Jezdíte na koni a je vám víc než -sát? Nebo je vám více než -sát a
chcete začít jezdit na koni?
Co vás čeká a nemine? Vlastní zkušenosti velmi čtivým způsobem popsala naše externí spolupracovnice Irena Šatavová a doplnila je odborným vyjádřením trenéra a lékaře. Pojďte ochutnat alespoň kousíček červencového tématu měsíce, věříme, že pak u samotné ochutnávky nezůstane. 

Kategorie: zajímavosti
/ 7.7.2009 10:00:00

Tentokrát jsme připravili dvě verze jedné stránky s článkem zaměřeným na vytrvalost nazvaný „Kdo se chystá na mistrovství světa?“ a dáváme našim čtenářům k posouzení, kterou by raději viděli v časopisu. Výsledná verze totiž často bývá kompromisem mezi přáním autora, šéfredaktorky a grafičky. A jak to vidíte vy? Poraďte nám – třeba v diskuzi pod článkem!

Kategorie: zajímavosti
/ 30.6.2009 10:00:00

Hannes Kirchmayr může být na svého drezurního oře opravdu hrdý: jeho piafa je předpisová, takt čistý, záď podsazená, akce předních nohou výrazná, vzpřímení vysoké... Žádný div, že se jezdec v sedle jen spokojeně usmívá. Také oči koně živě září. Zcela evidentně ho jeho práce baví. Možná si i on uvědomuje, že jím předvedený těžký prvek vysoké drezury je prvotřídní. A možná si rovněž uvědomuje svou jedinečnost: excelentně piafující hřebec je totiž islandský pony... Zaujaly vás předchozí řádky? Tak pojďte ochutnat víc z tohoto zajímavého článku Christiane Slawik. A nebo si raději skočte pro červnové Jezdectví, kde ho najdete celý. V prodeji už bude jen do zítra, jelikož se ve středu expeduje nové číslo!

Kategorie: zajímavosti
/ 23.6.2009 1:14:51

Kůže je největší tělesný orgán, který má kromě „obalení těla“ celou řadu dalších důležitých úkolů. Představuje například bariéru mezi tkáněmi a vnějším prostředím. Tím chrání tělo před mechanickými, chemickými či biologickými vlivy, udržuje stálou tělesnou teplotu, brání vyschnutí tkání, podílí se na vylučování odpadních látek a zprostředkovává celou řadu smyslových vjemů. Je zřejmé, že právě na kůži se může projevit mnoho zdravotních problémů, jejichž příčiny leží přímo v ní, ale také vně či uvnitř těla. A mnohdy ty problémy vypadají dost podobně: na kůži „vyskáče vyrážka“. A právě o vyrážce pojednává podrobný článek Dominiky Švehlové v červnovém Jezdectví. My vám z něj nyní přinášíme krátkou upoutávku v rámci naší pravidelné ochutnávkové rubriky...

Kategorie: zajímavosti
/ 16.6.2009 3:00:00

Koně jezděte tak, abyste se na něm cítili příjemně.“ To je název rozhovoru měsíce v červnovém čísle Jezdectví s MVDr. Jurajem Hanulayem. V 70. a 80. letech, v období aktivní sportovní kariéry dr. Hanulaye, bylo jeho úspěchů plné Jezdectví. Veterinář, ředitel bratislavské ZOO, ale hlavně reprezentant ve skocích a v drezuře (!) se na samém začátku 21. století objevil díky dr. Ronisové v Čechách a již osmý rok u nás trénuje každého, kdo se chce naučit na koni správně sedět. Letos se dožívá 80 let, ovšem při návštěvě jeho hodiny tomu nemůžete uvěřit. S MVDr. Hanulayem připravila rozsáhlý rozhovor šéfredaktorka časopisu Ing. Zdena Motyginová společně s kolegyní Kateřinou Bartůškovou. Pokud ještě nemáte červnové Jezdectví koupené, pojďte si přečíst dnešní ochutnávku z tohoto materiálu. Věříme, že pak neodoláte a pro časopis si rychle doběhnete do nejbližší trafiky.

Kategorie: zajímavosti
/ 9.6.2009 11:00:00

Už zase ti poníci – jako bychom vás slyšeli... Máte pocit, že o pony u nás v poslední době čtete více, než je zdrávo? Bohužel, nečtete. Alespoň ne tolik, kolik by si zasloužili. Chceme-li totiž, aby se náš jezdecký sport posunul kupředu, je rozšíření ponysportu nezbytné. A pakliže vidíte poníka jako malinkého tlustého zarostlého čtyřnožce, nenechte se zmást: sportovní pony je krásný ušlechtilý malý kůň buď s velmi dobrou technikou skoku, nebo výrazným nadáním pro drezuru. Kdo by navštívil třeba mistrovství Evropy pro pony, mohl by si připadat jako Alenka v říši divů – stejně jako jsou leckdy překvapeni sami čeští ponyjezdci - jak se dozvíte v tématu měsíce červnového časopisu Jezdectví. Pokud vás toto téma zajímá, tak právě pro vás je určena dnešní „Ochutnávka z Jezdectví“.

Kategorie: zajímavosti
/ 2.6.2009 2:00:00

Dnes vám ještě přinášíme ochutnávku z květnového Jezdectví, které je v prodeji jen zítřka. Od čtvrtka totiž najdete na stáncích již červnové číslo... Vybrali jsme si opět jedno z rozsáhlejších čtyřstránkových materiálů, který se věnuje kojícím klisnám. Autoři článku se snaží vysvětlit, že nároky na produkci mléka překonávají potřebu energie vysoce sportovně výkonných koní, a to by mělo být zohledněno i ve výživě kojících klisen. Klisna musí být v tomto období připravena na další zapuštění či sportovní sezonu, musí uhradit veškeré své potřeby i potřeby hříběte až do jeho nutriční nezávislosti na mateřském mléku ve čtvrtém až šestém měsíci života. Více najdete již v samotné ochutnávce a kompletní materiál samozřejmě v květnovém Jezdectví.

Kategorie: zajímavosti
/ 26.5.2009 10:39:23
Aktuální číslo
Obsah čísla 2/2020