sport

V této kategorii najdete zajímavosti ze všech disciplín jezdeckého sportu – tj. drezura, parajezdectví, pony, reining, skoky, spřežení, voltiž, všestrannost a vytrvalost. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Nejúspěšnější jezdci ve všestrannosti a v překážkových dostizích pardubického závodiště v letošním roce byli dnes odpoledne oceněni při slavnostním zakončení celoroční soutěže. Vítězi hlavních kategorií se stali Jaroslav Hatla a Jan Faltejsek. Účastník posledních dvou olympijských her Jaroslav Hatla zvítězil v absolutním pořadí jezdců ve všestrannosti. V letošní sezoně se mu na pardubickém závodišti dařilo. Vybojoval zde celkem čtyři prvenství. Podrobnosti přináší Dušan Korel.

Autor: Dušan Korel
Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 10.12.2009 5:18:26

Dostihový spolek Pardubice ocení nejlepší jezdce pardubického závodiště za letošní sezonu. Slavnostní vyhlášení se bude konat ve čtvrtek 10. prosince od 15.00 hodin v tiskovém středisku na závodišti. Druhý ročník soutěže ve všestrannosti, do níž se počítaly výsledky z pěti závodů na pardubickém závodišti, vyhrál účastník posledních dvou olympijských her Jaroslav Hatla. Nasbíral 229 bodů. Druhý skončil Petr Myška (153 bodů) a na třetím místě se umístila Lucie Příhodová (144 bodů). Oceněni budou i jezdci v dalších kategoriích. Podrobnosti přináší Dušan Korel.

Autor: Dušan Korel
Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 8.12.2009 11:11:00
Nejlepší čeští koně dorazí na Žofín přesně za 3 měsíce

Pozorní čtenáři časopisu Jezdectví to již určitě vědí, ale pro ty méně pozorné, resp. pro ty, kteří si ještě nestihli koupit prosincovém číslo, přinášíme informaci, že odedneška za čtvrt roku (v pátek 5. března) se na pražském Žofíně uskuteční od 18 hodin již sedmý ročník galavečera jezdeckého sportu pořádaný naší redakcí. V průběhu večera budou vyhlášeni jezdci a koně roku 2009 v disciplínách drezura a skoky. Jezdci budou rozděleni do kategorií děti, junioři, mladí jezdci a senioři. V příštím čísle (vychází na Silvestra) uveřejníme jména těch, kteří získají nominace od komisí ČJF jednotlivých disciplín, společně s dalšími důležitými informacemi. Předprodej vstupenek zahájíme přesně za měsíc – tj. 5. ledna 2010. Ceny zůstanou ve stejné relaci, jako v loňském roce. Rádi bychom upozornili firmy specializující se (nejen) na hipologické odvětví na možnost prezentace při tomto galavečeru. Pro podrobnější informace nás neváhejte kontaktovat na e-mailu: galavecer@jezdectvi.cz.

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 5.12.2009 9:47:21

ČJF, o.s. deklaruje, že plně podporuje pozastavení platnosti tzv. Progresivního seznamu látek, který byl přijat na listopadové Valné hromadě FEI a který povoluje v definovaných limitech používat některé vyjmenované medikační látky v průběhu jezdeckých závodů. Dne 3. 12. 2009 zaslala ČJF následující stanovisko předsedovi I. FEI skupiny Christianovi Paillotovi (FRA FN), jež by mělo být součástí společné deklarace evropských jezdeckých federací: „Pokud se týká Progresivního seznamu, ČJF podporuje opětovné projednání této záležitosti. Podle našeho názoru seznam nemůže vstoupit v platnost, pokud nebudou zcela jasné eventuální dopady jak z veterinárního, tak legislativního hlediska. V každém případě ČJF zastává stanovisko, že na start jezdecké soutěže může být připuštěn pouze stoprocentně zdravý kůň bez jakéhokoli zdravotního ošetření.“

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 4.12.2009 1:52:03

Takzvaný „progresivní seznam“, který byl schválen v těsném hlasování na generálním zasedání FEI v Kodani, nebude platit již od 1.1. 2010. Předsednictvo FEI odsouhlasilo jeho odsun na 5.4. 2010, což dává prostor zemím, které nesouhlasí s jeho uplatňováním, k nalezení právních prostředků, jak jeho uvedení do praxe zcela vyloučit. Více v článku.

Autor: KatkaH
Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 2.12.2009 10:25:22
FEI se otřásá v základech – „progressive list“ vyvolal celoevropský odpor

Po rozporuplném odhlasování seznamu zakázaných látek, tzv. "progressive list", na valné hromadě FEI v Kodani postupně vypuká celoevropský odpor vůči tomuto kroku. Na seznamu totiž chybí některé dříve zakázané látky nebo jsou stanoveny jejich limity tak vysoko, že by bylo možné startovat s koněm, který není zcela zdravý. Tento seznam navíc koliduje se zákony na ochranu zvířat v mnoha evropských zemích, například Německu, Švýcarsku, Švédsku, Francii či Velké Británii. Největší pořadatelé německých závodů již oznámili, že za těchto podmínek závody pořádat nemohou, chovali by se protizákonně. Do dalšího čísla Jezdectví chystáme kromě rozhovoru s českým delegátem v Kodani Ing. J. Pecháčkem, také podrobný rozbor událostí, které proběhly a které budou navazovat v nejbližších dnech či týdnech.

Autor: KatkaH
Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 30.11.2009 1:37:14

Mezinárodní jezdecká federace (FEI) vytvořila nový způsob ocenění, na něž může být nominován prakticky kdokoli. Bude se jednat o celkem pět kategorií: Sportovec/kyně roku, Nejlepší dorostenec, Cena za rozvoj jezdeckého sportu, Cena pro nejlepšího handicapovaného jezdce a Chovatel roku. Podrobnosti přinášíme v článku...

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 7.10.2009 11:00:00

Na webu České jezdecké federace najdete nově zápis z posledního jednání Rady ČJF (23.9.), kde se např. dozvíte, že Rada zatím nepočítá s přidělením MČR na víceleté období pouze jednomu subjektu. Rada dále projednala návrh Disciplinárního řádu a do 10. 10. k němu zašlou její členové svoje písemné připomínky, po jejich vyhodnocení a event. zapracování bude aktualizovaný návrh předložen ke schválení. V přípravě jsou též veterinární, medikační a antidopingová pravidla. Momentálně jsou zpracovávány připomínky k vet. pravidlům od JUDr. Tomana. Jejich definitivní návrh bude schválen VV s platností k 1. 1. 2010. Nenechte si ujít ani další zajímavosti z uvedeného zápisu, který si můžete stáhnout na uvedeném odkazu...

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 5.10.2009 1:36:17

V neděli 23. 8. vyvrcholil 44. ročník finále seriálu závodů Zlaté podkovy. V rámci programu byli oceněni nejlepší koně a jezdci v celkem dvanácti kategoriích včetně vyhodnocení chovatelské soutěže KMK. Vyhodnoceny byly také výsledky Přehlídky výkonných koní plemene Český teplokrevník a byl udělen titul Zlatý kůň Zlaté podkovy. Ve Zlaté podkově ve všestrannosti zvítězil Radko Heidenreich s Tiksi. Další výsledky najdete na www.zlatapodkova.cz.

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 23.8.2009 9:39:21

Ve finále 44. ročníku Zlaté podkovy je s 65,17 body ve vedení Radko Heidenreich s Tiksi (JK Loštice), před Barborou Pospíšilovou s Biba Classy (69,98 b.) a Radkou Dvořákovou s Damonem 2 (70,10 b.). Ve stříbrné podkově vede zatím Jaroslav Hatla s koněm Zack, v bronzové podkově pak Markéta Matoušková s Renoir 114 (děti a ml. junioři), resp. Michaela Másilková s Tinou Turner (st. junioři). Kompletní výsledky a další informace (vč. spřežení) najdete na www.zlatapodkova.cz.

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 22.8.2009 5:25:08

Během následujících tří dnů (21. – 23. srpna) se v areálu Školního statku v Humpolci koná finále již čtyřicátého čtvrtého ročníku Zlaté podkovy. Program začíná v pátek od 9.00 hod. drzurními zkouškami a těšit se můžete také od 10.00 a 14.00 hod. na přehlídku výkonných koní ČT. V sobotu od 8.00 hod. začínají terénní zkoušky sedlových soutěží, v 15.00 hod. pak maraton přežení. Na neděli je časový rozpis následující: v 8.00 hod. začíná překážková jízda spřežení a o hodinu později odstartuje parkur sedlových soutěží. Připraven je též bohatý doprovodný program. Podrobnosti najdete na www.zlatapodkova.cz, resp. v tiskové zprávě (viz odkaz z nadpisu).

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 20.8.2009 3:00:00

Pořadí ČSOB Poháru Jezdectví vám pravidelně přinášíme v každém čísle časopisu Jezdectví. Tentokrát však uděláme výjimku a necháme vás nahlédnout elektronicky do mnohem podrobnějšího výpisu z obou žebříčků skokových a drezurních jezdců. Namísto nejlepších 15 jmen najdete ve článku seřazených hned 75 skokových a 40 drezurních jezdců, kteří za uplynulý kalendářní rok (v období 1. 7. 2008 – 30. 6. 2009) startovali v soutěžích na úrovni st. ST a vyšší.

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 5.8.2009 11:00:00

Mistrovství České republiky dětí & juniorů v parkurovém skákání, resp. mistrovství České republiky pony – skoky & drezura, která se konají obě v následujících dvou týdnech v jezdeckém areálu Zduchovice, se blíží mílovými krok a my vám přinášíme několik postřehů z posledních příprav. V současné době je přihlášeno přes 80 koní. Uzavřené přihlášky jsou však zatím jen od tří oblastí, takže pořadatelé očekávají jejich další navýšení. Uzávěrka přihlášek je v pátek 7. 8. Více již v dnešním článku.

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 5.8.2009 8:38:14

V pondělí 13. července jsem vás informovali o tom, že by se měla VC Mostu (plánovaná na 8. – 9. srpna), která je současně osmým kolem Českého skokového poháru 2009, přesunout ve stejném termínu do Prahy. Její pořadatel – JK Všemily – svým záměrem však narazil u oblastního výboru ČJF v Praze. Ten přesun závodů na tento termín do areálu JS Císařský ostrov zamítl s odůvodněním, že se u sousedící TJ Žižka koná během stejného víkendu jiná jezdecká akce celorepublikového významu (mistrovství ČR v drezuře) a souběh se skokovými závody by mohl průběh šampionátu negativně ovlivnit. Takové zdůvodnění je přinejmenším zarážející vzhledem k tomu, že k podobným termínovým „střetům“, které se jen stěží dají považovat za náhodné, docházelo nejednou již v minulosti... Kdy se tedy nakonec závody ČSP v Praze uskuteční se dozvíte z dnešního článku, který je současně pátečním Tématem pro vás. Budeme rádi za vaše reakce!

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 24.7.2009 8:00:00

Pražský Císařský ostrov zažije v letošním roce hned dva jezdecké festivaly! Co tím myslíme? Zkrátka, příznivci jezdeckého sportu si budou moci na jednom místě vybrat ze dvou jezdeckých scén (rozuměno kolbišť), kde budou probíhat významné závody v parkuru a v drezuře. Zatímco o jedné z těchto „divácky příjemných termínových kolizí“ již víme delší dobu – jde o zářijové finále Českého drezurního poháru Chance, drezurních KMK, Českého skokového poháru a Českého šampionátu mladých koní (25. – 27. 9.) – o druhém „festivalu“ (7. – 9. 8.) se rozhodlo teprve před pár dny. VC Všemil proběhne v Praze, kdy se koná v areálu TJ Žižka MČR v drezuře. Informoval nás o tom osobně Ing. Jaroslav Martinec, jehož společnosti jsou pořadateli kvalifikačního kola ČSP za JS Císařský ostrov i JK Všemily. Druhý z uvedených klubů pořádal své závody především kvůli sponzorským zájmům na kolbištích v Hradci Králové a v Mostě. Letos však ČSP generálního sponzora nemá, a tak se vytratil hlavní důvod, proč pořádat závody na pronajatém kolbišti. Pořadatele k tomuto kroku vedly však i další důvody... Které? To vám již prozradíme v samostatném článku...

Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
/ 13.7.2009 1:48:39
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020