Trojice koní prodloužila vítěznou sérii

Čtyřmi rovinovými a dvěma dostihy přes proutěné překážky se na Pardubickém závodišti rozběhl dvoudenní dostihový mítink. Hned tři koně dokázali obhájit svá vítězství ze svých posledních dostihových vystoupení. To nejcennější získal v Ceně města Pardubic pětiletý ryzák Brexit, kterého opět vedl žokej Pavel Složil mladší.

Hlavní dostih dne se odehrával pod taktovkou Svensona (ž. Stromský), který se na čele pohyboval společně s v Pardubicích prvně startujícím Edinsonem (ž. Velek). K nim se v závěrečné fázi dostihu přiblížil Ararat s žokejem Marcelem Novákem. Pozici si lepšil Brexit s žokejem Pavlem Složilem, který do cíle točil ze třetího místa. V cílové rovině pak ryzák oba předčil a Syndikát hvězda - Olehla se mohl těšit z druhého vítězství. Valach se tak oproti minulému startu, který absolvoval v dostihu IV. kategorie, posunul do společnosti koní druhé třídy

„Brexit mě trochu překvapil, malinko jsem ale doufal, že by to mohlo být dobré,“ řekl trenér Čestmír Olehla. V emotivním komentáři zmínil i chovatele Brexita Tomáše Gebauera, s nímž Olehla dlouhodobě spolupracoval. Lékař se ale vítězství vlastního odchovance nedočkal. Sám Olehla přiznal úvahy, zda by se Brexit neměl poměřit s koňmi v italské Meranu. Připustil však, že kůň zřejmě zůstane věrný pardubickému hipodromu. Za vítězným potomkem Age of Japea se umístil Ararat a třetí byl v Pardubicích debutující Edinson.

Jak již bylo zmíněno, dařilo se koním, kteří už se v sezoně v Pardubicích vítězně rozběhli. Své předchozí vítězné starty stvrdili dalším vítězstvím jak Naarden s Adamem Čmielem (Cena za podpory OZA reality, rovina na 3200 m) z tréninkové centrály Vocáskových, tak New Friend. Syn výborné překážkové klisny Natalie absolvoval i svůj druhý rovinový start vítězně (Cena za podpory firmy Václav Žižka – izolace, rovin na 2900 m), tentokrát ovšem rovinového žokeje Jana Vernera vystřídal ten překážkový - Jan Faltejsek. „Trenér nás poslal do dostihu, abychom se něco naučili. To jsme snad splnili. Vítězství je třešnička na dortu,“ řekl vítězný žokej Jan Faltejsek, který přebíral cenu pro vítěze i v dalším rovinovém dostihu. Tentokrát je pod výhrou v Ceně hejtmana Pardubického kraje vypsané pro doposud nestartující koně s mohutným valachem Ras El Hanout trenérsky podepsána žokejova manželka Alžběta. „Na ryzáka jsme dlouho čekali, je pozdní, navíc měl zdravotní problémy. Líbilo se mi, že i s nejvyšší nesenou váhou dokázal od Brány borců až do cíle zrychlovat," řekl po dostihu spokojený Jan Faltejsek.

Svižným dostihem pro dostihové nováčky byla Cena nadace pro rozvoj města Pardubic. V něm se po boji prosadil svěřenec trenérky Evy Záhorové Dartmoor s žokejem Milanem Zatloukalem. Valach je vlastním odchovancem Václava Luky staršího, který je i jeho majitelem. Na druhém místě skončil žokej Jaroslav Myška s novou stájovou posilou, valachem Un Reve Dautomne.

Tečku za pátečním dostihovým dnem udělala Cena Dostihového spolku a.s. přes proutěné překážky, v níže se na vítěznou vlnu vrátila sedmiletá klisna Dylanka, kterou poprvé sedlal žokej Marcel Novák. „Klisna je poctivá, pozorná, ordre jsme splnili, a tak jsem spokojený," řekl po dostihu Novák.

Dostihy pokračují v sobotu, kdy je na programu nejen II. kvalifikace na letošní 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, ale také Zlatý pohár a kros pro dostihové sprintery Cena Válečníka. Start prvního dostihu je ve 14 hodin.Do úvodní kvalifikace míří vítěz Velké Mr Spex

Souboj ryzáků ovládl ten starší, Lodgian Whistle opět zazářil

Sezóna 2023 bude plná změn

Do úvodní kvalifikace míří vítěz Velké Mr Spex

Souboj ryzáků ovládl ten starší, Lodgian Whistle opět zazářil

Sezóna 2023 bude plná změn

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.