Výstava Koně v akci se letos zaměří na koňské tradice v Evropě

V pořadí už 22. ročník výstavy Koně v akci opět míří na Pardubické závodiště. V sobotu 5. září se v domově Velké pardubické potkají koně reprezentující tradice pěti evropských měst.

V pořadí už 22. ročník výstavy Koně v akci opět míří na Pardubické závodiště. V sobotu 5. září se v domově Velké pardubické potkají koně reprezentující tradice pěti evropských měst. V duchu titulu Evropské město koní, který letos nesou Pardubice, budou tématem výstavy KONĚ V EVROPĚ

Krajská metropole Pardubice je jedním z pěti evropských měst s tradicí chovu koní sdružených v síti EURO EQUUS. V roce, kdy se Velká pardubická poběží už po sto třicáté, jsou Pardubice i nositelem putovního titulu Evropské město koní. Kromě Pardubic sdružuje EURO EQUUS i portugalskou Golegã, španělský Jerez de la Frontera, belgický Waregem a polskou Wrocław. Letošní výstava Koně v Evropě dá nahlédnout právě do těchto měst a regionů. Na realizaci výstavy spolupracuje Dostihový spolek a.s., město Pardubice, Asociace svazů chovu koní a další subjekty.

Součástí výstavy bude Evropský den koní, pořádaný městem každoročně pod záštitou sdružení EURO EQUUS, který zmapuje koňské tradice v jednotlivých regionech. „Přiblížíme si Pyrenejský poloostrov s ukázkami španělské školy, přijedou polští husaři, Belgii si představíme prostřednictvím klusáckých dostihů apod. Pardubice se v jubilejním roce Velké pardubické samozřejmě zaměří právě na historii tohoto dostihu, připomenout bychom si měli počátky dostihu, jedinou vítězku Velké pardubické Latu Brandisovou a v sedle by se měl představit i pan Francesco Kinský dal Borgo, potomek jednoho ze zakladatelů Velké pardubické,“ říká za tým pořadatelů Kateřina Nohavová. Drezuru za českou stranu zajistí Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, který s sebou tentokrát přiveze i simulátor kočárové jízdy pro veřejnost. Doplní tak dostihový trenažer, který s sebou každoročně přiváží Střední škola dostihového sportu a jezdectví v Praze – Chuchli.  

Ukázky koňských dovedností se budou střídat s hudebními a tanečními ukázkami. Například hřebce při ukázkách vysoké školy španělské Alta Escuela doprovodí flamenco tanečnice. Znít bude portugalské fado či tóny belgického folkloru. „Součástí výstavy jsou samozřejmě chovatelské přehlídky – v paddocku se představí kolekce chladnokrevných koní a hříbata slovenského teplokrevníka,“ dodává Nohavová

Před hlavní tribunou vznikne malé „evropské městečko“. V něm se budou prezentovat jednotlivá města sítě Euro Equus, součástí prezentace budou workshopy, výtvarné dílny a ochutnávky regionálních specialit. Bohatý program je připraven také pro děti, a to hned na několika stanovištích rozmístěných po celém areálu závodiště. V části řemeslného jarmarku si budou návštěvníci moci vyzkoušet tradiční řemesla – například vyrazit minci, vyrobit svíčku, husím brkem napsat list a mnoho dalšího.

Letošní výstava Koně v akci, která je součástí projektu Pardubických tahounů, bude letos jednodenní – v sobotu 5. září. Už od pátku se ale na závodišti budou konat dvě velké sportovní akce. V dostihové dráze až do neděle poběží soutěže závodů jezdecké Pardubické všestrannosti a na travnatém kolbišti turnaj koňského póla Taxis Polo Open Cup, jehož finále se uskuteční v neděli.

Vstupenky na sobotu jsou už nyní v online prodeji. Základní vstupné je 120,- Kč, mládež a senioři platí polovinu. Děti do 10 let a držitelé průkazů ZTP, TP a ZTP/P mají vstup zdarma. V nabídce je také výhodné rodinné vstupné pro dva dospělé a až tři děti za 350,- Kč. Vstupenky lze zakoupit v aplikaci na www.zavodistepardubice.cz/vstupenky. Vstupenky budou k dispozici také na pokladnách závodiště v den konání akce, jejich cena je 150,- Kč dospělý, mládež a senioři 80,- Kč a rodinné vstupné 400,- Kč.

Vstupné v pátek a v neděli je zdarma.

Soubory ke stažení

Vychází srpnové číslo časopisu Jezdectví 2021

Vychází červencové číslo časopisu Jezdectví 2021

Vychází červnové číslo časopisu Jezdectví 2021

Vychází srpnové číslo časopisu Jezdectví 2021

Vychází červencové číslo časopisu Jezdectví 2021

Vychází červnové číslo časopisu Jezdectví 2021

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.