Fortuna, šťastná královna haflingů

Tříletá světlá ryzka Fortuna získala titul národní šampiónky mezi klisnami plemen hafling, narozenými v letech 2007 - 2010. VII. ročník šampionátu byl součástí programu výstavy Kůň 2013 v Lysé nad Labem.

Latinské slovo „fortuna“ znamená mimo jiné štěstí nebo osud. O vítězství čtyřnohé Fortuny ovšem rozhodla tříčlenná italsko - česká komise posuzovatelů a ta hodnotila klisny podle přesně daných kritérií. Štěstí ani osud mezi ně ale nepatří. Proto lze konstatovat, že vyhrála ta nejlepší - nebo chcete -li: Nejsilnější, nejstatečnější a nejpřipravenější ze všech zúčastněných. Přísloví „Fortes fortuna adiuvat“ (Štěstí pomáhá silným či statečným) se tak opět potvrdilo.

Česko - rakouská radost
Slavit mohou manželé Pavel a Veronika, majitelé Zemědělské farmy rodiny Sixtovy u Doks. Jejich chov haflingů a sportovních teplokrevníků je soustředěn ve středisku živočišné výroby s případným názvem Obrok.
Fortunu koupili Sixtovi od rakouského chovatele Michaela Spiegla z Ellmau v Tyrolsku.
Rodokmen šampiónky vysoké 158 centimetrů (kohoutkové páskové miry) nepotřebuje komentář - otcem je plemeník Novembernebel (po Nordtirol), matka Firsta je jednou z mnoha úspěšných dcer hřebce Amadeus.

Sunflower, Emmeli, Andromeda
Další „medailová“ místa obsadily v šampionátu jeho vítězky z minulých let, pětileté Sunflower a Emmeli. Obě klisny patří manželům Studničkovým z Vrchovan. Toto významné centrum s chovem haflingů najdeme rovněž poblíž obce Doksy. Na pozici číslo 4 se dostala při své premiéře tříletá Andromeda, reprezentující Farmu Čapí hnízdo - Dvůr Semtín (Olbramovice).
Světlou ryzku s původem Abendstern - Aspirina (po Nordtirol) odchovala rodina Berchtoldových v rakouském Innsbrucku a na aukcí jí jako roční koupil podnikatel Andrej Babiš.
Nejlepší klisnou českého chovu byla vyhlášena již zmíněná Emmeli, dcera hřebce Why Not. Její matku Elinu (po Bergbaron) dovezli Pavel a Martina Studničkovi do Čech březí z Rakouska.

Hřebčín Slatiňany přivítal na svět první letošní hříbě

V národním hřebčíně Kladruby nad Labem se narodilo první letošní hříbě

Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby PK CS

Hřebčín Slatiňany přivítal na svět první letošní hříbě

V národním hřebčíně Kladruby nad Labem se narodilo první letošní hříbě

Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby PK CS

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.