Předvýběr hřebců ČT do plemenitby 2021: Dva prémiovaní hřebci na druhém předvýběru

Hřebci moravských chovatelů a majitelů byli předváděni při prvním předvýběru dne 20.1.2020 v Zemském hřebčinci Tlumačov. Hned druhý den, tedy 21. 1. 2020 obdobná akce probíhala v ZH Písek. Druhý předvýběr se uskutečnil v ZH Písek ve dnech 19. – 20. 2. 2021.

Dva prémiovaní hřebci na druhém předvýběru

Z 24 účastníků II. předvýběru českého teplokrevníka předvybrala komise 10 3letých hřebců. 2 z hřebců byli prémiováni a mohou tak působit v chovu už v letošním roce, ostatní předvybraní hřebci musí před zařazením do chovu absolvovat ještě sportovní testaci. Prémii získali hřebci Cante Royal, vestfálský odchovanec Jiřího Hochmana po Cantos 23 z Cara Mii po Calmando x Cambridge, v majetku Vladimíra Maláka, a dále Eldorado 45, hannoverský odchovanec po Eldorado van de Zeshoek TN z Lady Clivia po Lord Pezi x Contendro I, v nájmu ZH Písek. Dalšími předvybranými hřebci byli Hamlet (ČT po Heartbreak ZH x Amarillo), Toohey van de Reesterhof Z (Zang., Tangelo vd Zuuthoeve x Chellano I), Origi de Mont (Westf., Origi d’O x Atlas), Mugáno novojický HF (SBS, Lector vd Bisschop x Federweisser), Silence Dwerse Hagen (BWP, Nixon van’t Meulenhof x Va-Vite), Hollywood (DSP, Hickstead White x Carisma 112), Espace (ČT, Chin Champ x Carismo), Quality Drive (Hann., Quaid x Drosselklang II). Nejlepším hřebcem českého teplokrevníka dle protokolů byl Espace, u kterého je třeba zdůraznit i chovatele Luboše Kozáka mladšího, jenž připravil k vítězství körungu jeho otce Chin Champ´s Calanda a sám ho ve spolupráci s Jiřím Čermákem úspěšně využili v chovu. Komisi poněkud zklamalo, že se v letošním lotu představilo několik velmi kvalitních hřebců narozených v ČR, ale bohužel navzdory českým matkám, registrovaných v zahraničních PK. ASCHK pro podporu koní narozených v rámci plemenné knihy českého teplokrevníka vyčlenila příspěvek 5000 Kč na přípravu každého takového hřebce.

Protokol z druhého předvýběru ČT 20.2.2021

Výsledková listina druhého předvýběru ČT 20.2.2021

zdroj: www.aschk.cz

Katalog Písek II. předvýběr 2021

Propozice všeobecné II. předvýběr Písek 2021

Oficiální zhodnocení prvních předvýběrů

Vážení chovatelé, příznivci chovu koní plemene český teplokrevník, máme za sebou první předvýběry hřebců roku 2021. Jako předsedkyně komise bych chtěla poděkovat majitelům za vzornou přípravu hřebců a za velký zájem o jejich předvedení. V letošním roce se sešla opravdu velká konkurence a myslím si, že komise na druhém předvýběru bude stát před nelehkým úkolem.

Viděli jsme velmi dobré hřebce světových původů, ale i výborné české odchovance, kteří byli velmi kladně hodnoceni. V současnosti se stále přibližujeme termínu „evropský teplokrevník“, a tak i u koní narozených v ČR jsme v původu často nacházeli zvučná jména špičkových plemeníků. Velice nás těší, že chovatelé i ze strany matek dbají na dobrou rodinu, výkonnost a kvalitu. První předvýběr byl pro všechny hřebce příležitostí seznámit se s atmosférou chovatelské akce a komise měla možnost tyto hřebce poprvé posoudit. Byli jsme potěšeni kvalitou letošní kolekce hřebců předvedených dne 21. 1. 2021 v ZH Písek a všichni hřebci byli doporučeni k účasti na druhém předvýběru. V Zemském hřebčinci Tlumačov byla úroveň přípravy o stupínek nižší, přesto získali doporučení všichni hřebci, přičemž u tří z nich bylo toto doporučení s výhradou a je jen na zvážení majitele, zda se druhého předvýběru zúčastní.

Necelý měsíc zbývá do druhého předvýběru, který se bude konat ve dnech 19. – 20. 2. 2021 v Zemském hřebčinci v Písku. Majitelé mají tedy ještě nějaký čas na přípravu a doladění posledních detailů. Ještě jednou bych chtěla připomenout, že se jedná o mladé koně a jejich výkon a dojem může být ovlivněn momentálními okolnostmi. Někteří hřebci mohou ukázat progres a mějte prosím na mysli, že komise bude rozhodovat o budoucnosti hřebců a jejich případnému výběru až na druhém předvýběru. Hodnotící komise se usnesla, že jakékoliv hodnocení hřebců na prvním předvýběru nebude veřejně prezentováno, protože se jednalo o první předvedení mladých koní na veřejnosti. Jakákoliv vyjádření jednotlivých členů komise nejsou oficiálními závěry hodnotící komise.

Budeme si držet palce, aby byla epidemiologická situace v době konání druhého předvýběru co nejlepší a umožnila vytvoření divácké kulisy na této důležité chovatelské akci. Sobotní program bude přenášet Equitv.cz a my se na Vás těšíme ať již osobně, nebo u monitorů a obrazovek.                                                                                                                                                                                                       Ing. Hana Civišová

Původní zpráva 

Letošního ročníku předvýběru se zúčastní rekordní počet přihlášených mladých hřebců. V Tlumačově dne 20. 1. 2021 bude předvedeno osm mladých hřebců a dva starší, o den později se komisi v Písku představí jednadvacet mladých hřebců a jeden starší. Obě akce jsou bohužel pro veřejnost uzavřeny.

Seznam hřebců přihlášených na první předvýběr

Hřebčín Slatiňany přivítal na svět první letošní hříbě

V národním hřebčíně Kladruby nad Labem se narodilo první letošní hříbě

Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby PK CS

Hřebčín Slatiňany přivítal na svět první letošní hříbě

V národním hřebčíně Kladruby nad Labem se narodilo první letošní hříbě

Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby PK CS

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.