Přinášíme vám shrnutí těch nejlepších olympijských výkonů. V reportáži se mimo jiné dozvíte například i to, jak se čeští koně na olympiádu dopravili, jakých dosáhli výsledků a co všechno se během těchto výjimečných dní v Tokiu odehrálo.
Už je to více jak týden, co v tokijském Equestrian Parku proběhly poslední olympijské soutěže. Letošní letní olympijské hry byly bez diváků, nicméně všechny jezdecké disciplíny mohli fanoušci sledovat alespoň prostřednictvím online živého přenosu. První se dle programu konaly drezurní soutěže, na ně navázala všestrannost a jako poslední přišly na řadu parkury.
Letecká přeprava koní
Před tím, než mohli koně do Japonska odcestovat, museli strávit sedm dní v karanténě v německých Cáchách, kde mohli jejich jezdci využít plně vybaveného areálu k posledním tréninkům. Po uplynutí karantény byli koně přepraveni rovnou na letiště do Lutychu, kde byla možnost odložit je na určitou dobu do připravených stájí, aby si odpočinuli. Poté byla zvířata dle striktního plánu nakládána do velkých uzavíratelných kontejnerů (vždy po dvou). Kontejnery se následně přemisťovaly do letadla.
V samotném letadle je stanoveno přesné rozložení všech kontejnerů. Hřebci bývají vepředu, mezi nimi valaši a až na konci klisny. Toto rozložení je nutné kvůli tomu, aby například klisny nerozptylovaly hřebce apod.
Na palubě letadla je vždy kvalifikovaný personál včetně veterináře a zkušených ošetřovatelů. Každý ošetřovatel má na starost konkrétní koně a dbá na to, aby daný jedinec dostal správné krmení, měl dostatek vody, aby byl v klidu atd.
Let z Lutychu do Tokia s mezipřistáním v Dubaji trval 18 hodin a 15 minut.
Drezura
Kvalifikace týmů a jednotlivců proběhly v sobotu 24. července a v neděli 25. července. O postup do druhého kola bojovalo celkem 29 dvojic, místenku ve finále si však zasloužilo jen 18 z nich. V drezurním finále týmů se představilo celkem osm států – Španělsko, Portugalsko, Švédsko, Holandsko, USA, Dánsko, Velká Británie a Německo.
Kvalifikační drezurní úlohy stupně Grand Prix a i finálové Grand Prix Special a Grand Prix Freestyle posuzovalo sedm rozhodčích – Australanka Susan Hoevenaars, Němka Katrina Wuest, Američanka Janet Foy, Francouzka Francis Verbeek, Brit Andrew Gardner, Dán Hans-Christian Matthiesen a Magnus Ringmark ze Švédska.
Po prvním dnu kvalifikací se s 84, 379 % ujala vedení německá jezdkyně Jessica von Bredow-Werndl s TSF Dalerou BB. Do čela druhé skupiny, která se v obdélníku představila následující den, se postavila Isabell Werth s klisnou Bellou Rose 2, když za svůj výkon obdržela 82, 500 %.
Finále týmů připadlo na úterý 27. července. Svou formu si po vydařených kvalifikacích udrželo německé družstvo a za drezurní úlohu Grand Prix Special si zapsalo celkem 248, 571 %, což byla hodnota hned o několik jednotek větší, než které dosáhlo družstvo druhé (235, 471 %), jímž bylo USA. Třetí dokončila s celkovými 234, 742 % Velká Británie.
Finále jednotlivců, čekalo olympioniky hned následující den, tedy ve středu 28. července. O první místa se opět postaralo Německo. Pro zlato si s Dalerou dojela Jessica von Bredow-Werndl, když získala neuvěřitelné skóre 91, 732 %. Za třiceti pětiletou německou vítězkou se umístila zkušená olympionička Isabell Werth s Bellou Rose, jež dosáhla hodnocení 89, 675 %. Z bronzu se radovala britská jezdkyně Charlotte Dujardin v sedle relativního nováčka Gia (88, 543 %).
Všestrannost
Ve čtvrtek 29. července prošli všichni koně pro všestrannost řádnou veterinární kontrolou. Mezi posuzovanými koňmi byl i jedenáctiletý teplokrevník Ferreolus lat, valach, jehož majitelem je Vladimír Malák spolu s Miloslavem Příhodou, jenž je zároveň jeho jezdcem. Druhý český kůň, který prošel vetcheckem byla klisna holandského teplokrevníka Shutterflyke, kterou vlastní Adéla Svobodová a jejím jezdcem je veterinář Miroslav Trunda.
Během pondělí 26. července, měli všestrannostní koně oficiální trénink.
V pátek 30. července, proběhla první disciplína všestrannosti, a to drezura, kterou posuzovali tři rozhodčí – Američanka Jane Hamlin, Brit Nick Burton a Švédka Christina Klingspor. Startovní listina čítala 63 dvojic a svou úlohu dokončili všichni až na jednu rakouskou dvojici, která neodstartovala.
Do vedení se po prvním dnu probojoval německý reprezentant Michael Jung s Fischerchipmunk FRH. Jejich výkon byl oceněn 78, 86 %. Průběžně druhý dokončil Brit Oliver Townend s Ballaghmorem Class (76, 36 %) a třetí Číňan Alex Hua Tian v sedle valacha Don Genira. Miloslav Příhoda s Ferreolusem se umístil přibližně v polovině výsledkové listiny, a to na 35. příčce (66, 21 %). Miroslav Trunda se Shutterflyke pak dokončil šedesátý (53, 86 %).
Následující den, tedy v sobotu, převezla společnost Peden všechny koně pro všestrannost spolu s jejich ošetřovateli do Sea Forest parku, kde o den později čekal olympioniky kros. Jezdci dostali možnost využít krosové opracoviště a pro koně byly připraveny plachtové klimatizované stáje.
První závodník vjel na krosovou dráhu v neděli 1. srpna asi v 7:45 tokijského času (0:45 SEČ). Všichni koně museli při své jízdě čelit vysokým teplotám, což se podepsalo i na jejich výkonech.
Nepřekonatelného výsledku dosáhl Oliver Townend s Ballaghmorem Class, dvojice dojela s nulou a na kontě měla celkem 23, 6 setin trestného bodu. Druhá dokončila Němka Julia Krajewski a Ammande de B´neville (25, 6 tr. b.). Průběžné třetí místo brala Laura Colett s Londonem 52. Michael Jung, který vedl po dokončení drezurní zkoušky se propadl na desátou příčku.
Oba čeští jezdci náročný kros dokončili. Miloslav Příhoda si udržel svou průběžnou pozici opět ve středu výsledkové listiny. Dvojice nasbírala v krosu celkem 30, 6 trestného bodu. První chyba přišla mezi skoky 14ab a 14cd, kde došlo ke složení bezpečnostního MIM systému a tedy k penalizaci 11 trestnými body. Po sečtení bodů z drezury a krosové zkoušky měla česká dvojice na kontě 64, 4 trestného bodu, což stačilo na průběžné 36. místo. Miroslav Trunda se Shutterflyke chyboval o něco více, ale i tak si oproti předešlému dni polepšil. Se součtem 88, 1 tr. bodu se dvojice posunula na 42. příčku.
Krosovou část nedokončilo celkem 13 jezdců se svými koňmi, mezi nimi byla i švýcarská dvojice – Robin Godel a Jet Set, pro kterého se stal olympijský start bohužel osudným. Mezinárodní jezdecká federace v oficiálním vyjádření celou situaci objasnila.
,, Kůň dostal ihned u překážky veterinární péči a po vyšetření byl převezen na veterinární kliniku přímo v dějišti závodů. Výsledky následných vyšetření bohužel ukázaly, že Jet Set měl v pravé končetině, těsně nad kopytem, nenapravitelně přetržený vaz. Se souhlasem majitelů a sportovce bylo rozhodnuto koně uspat."
Švýcarský tým uvedl, že nešlo o chybu jezdce ani stavitele trati.
Den na to, v pondělí 2. srpna prošli během dopoledních hodin všichni koně, kteří zdárně zdolali krosovou zkoušku další veterinární kontrolou. Ta byla nutná k tomu, aby mohli v podvečer odstartovat na parkuru. Do kvalifikace jednotlivců nastoupilo 51 dvojic. Vynikající výkon podala Julia Krajewski v sedle Amande de B´neville, dvojice dokončila základní parkur bez trestných bodů v čase 79, 92 vteřiny, což byl přesně o čtyři desetiny vteřiny rychlejší čas než, kterého dosáhl Oliver Townend s Ballaghmorem, který si však na své konto připsal další 4 trestné body. Třetí v pořadí byl po prvním kole Tom McEwen s Toledem de Kerser. Tato britská dvojice ve finále zabojovala a v konečném hodnocení obsadila druhé místo s celkovým počtem 29, 3 bodu hned po Němce Julie Krajewski, která dokončila s pouhými 26 body a stala se tak první ženou, která kdy v historii olympijské všestrannost v hodnocení jednotlivců získala zlatou medaili. Pěkné třetí místo si nakonec zasloužil Australan Andrew Hoy s Vassily de Lassos (29, 6 tr. bodu).
Miloslav Příhoda s Ferreolusem dokončili parkur se 4 trestnými body za chybu na oxeru a časem 74, 86 vteřiny. Tento výsledek však nijak zásadně neovlivnil posun ve výsledkové listině, takže česká dvojice ze Všetic obsadila konečnou 33. příčku. Miroslav Trunda se Shutterflyke dojel 39., na parkuru získal celkem 12 trestných bodů plus inkasoval 1,6 desetin bodu za překročení času.
Finále týmů patřilo Británii, která se stala jasným nositelem zlaté medaile. Největší zásluhy přinesl britskému týmu Tom McEwen s Toledem, který zaznamenal z trojčlenného družstva nejméně trestných bodů. Laura Collett s Londonem 52 nasbírala 37, 8 bodu a Oliver Townend s Ballaghmorem 32, 4 tr. bodu. Stříbrnou medaili si odnesla Austrálie (100, 20 tr. bodu) – Shane Rose (Virgil), Kevin McNab (Scuderia 1948 don Qidam, Andrew Hoy (Vassily de Lassos. Bronz pak padnul Francii - Karim Florent Laghouag (Triton Fontaine), Nicolas Touzaint (Absolut Gold HDC), Christopher Six (Totem de Brecey).
Parkur
Za parkurem vyjela na olympijské hry čtyřčlenná skupina českých reprezentantů - Anna Kellnerová s Catch Me If You Can Old, Aleš Opatrný s Forewerem, Kamil Papoušek s Warnnesem a Ondřej Zvára s Cento Lanem. Mezi jednotlivci se představila A. Kellnerová, K. Papoušek a A. Opatrný. Ondřej Zvára startoval až v kvalifikaci týmů.
Oficiální skokový trénink měli parkuroví koně v neděli 1. srpna.
Kvalifikace jednotlivců proběhla 3. srpna a startku zaplnilo celkem 73 dvojic. Do finále však postoupilo jen 30 nejlepších.
Po prvním kole se do čela postavil Ben Maher s Explosionem W. Britský jezdec překonal parkur, jehož stavitelem byl Santiago Varela, bez trestných bodů v čase 81, 34 vteřiny. Průběžné druhé místo obsadil Ir Kenny Darragh a VDL Cartello, třetí pak Ashlee Bond a Donatello 141 z Izraele.
Ani jednomu ze tří českých jezdců, kteří startovali v první kvalifikaci se nepodařilo probojovat do nejlepší třicítky, která postupovala do finálového kola. Nejblíže se k dělící hranici dostal Aleš Opatrný s Forewerem, Aleš sice dle výsledkové listiny dojel 31., ale ve skutečnosti bylo před ním ještě šest jezdců, kteří měli stejný počet trestných bodů (4), ale zaznamenali lepší časy, takže pokud by se dělící čára z nějakého důvodu posouvala, Opatrný by byl až sedmým jezdcem v řadě, který by teoreticky mohl dostat šanci.
Anna Kellnerová s Catch Me If You Can Old dojela 55., a to s 12 trestnými body a časem 86, 55 vteřiny. Kamil Papoušek s Warnessem, který startoval jako sedmdesátý bohužel nedokončil, neboť hřebec odmítl přeskočit překážku číslo osm-vodní příkop.
Samotné finále jednotlivců odstartovalo 4. srpna. Z třiceti dvojic jich pět nedojelo do cíle a s nulou dokončilo pouze šest jezdců – Ben Maher, Peder Fredricson, Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson, Maikel van der Vleuten a Daisuke Fukushima. Těchto šest dvojic se dále rozeskakovalo a všichni opět podali vynikající výkony v podobě zcela čistých parkurů. Vítězem se stal Ben Maher v sedle Explosiona W, když zaznamenal nejrychlejší čas 37, 85 vteřiny. Stříbro putovalo do Švédska zásluhou Pedera Fredricsona a HaM All in (čas: 38, 02 vteřiny). Z bronzové medaile se radoval Holanďan Maikel vam der Vleuten s Beauville Z (čas: 38, 90 vteřiny).
Po čtvrteční veterinární kontrole koní, kteří se mohli účastnit týmové soutěže jsme se dozvěděli přesné složení všech týmů. Za Českou republiku nastoupila Anna Kellnerová, Aleš Opatrný a Ondřej Zvára. Smutnou zprávou bylo, že do francouzského týmu nenastoupil Urvoso du Rocch, kterému se na letošních hrách velice dařilo. Kůň musel být ze startu stáhnut z důvodu prodělání koliky. Francouze Nicolase Delmonta tedy nahradil Mathieu Billot s Quel Fillou.
Do kvalifikace týmů nastoupilo celkem 57 jezdců se svými koňmi. Až neuvěřitelné výkony podával švédský tým, jenž byl složen ze tří jezdců a koní, kteří startovali i předešlé dny v jednotlivcích. All in, King Edward i Indiana měli před startem v týmové soutěži v nohách již tři kola, a i přesto každý z nich dokončil parkur zcela čistě, a to dokonce bez časové penalizace. Po prvním dnu tedy suverénně vedli Švédové, druhým nejúspěšnějším týmem se stala Belgie a třetím Německo.
Do velkého finále postoupilo jen deset nejlepších týmů (Argentina, Nizozemsko, Brazílie, Velká Británie, Francie, USA, Švýcarsko, Německo, Belgie, Švédsko) a české družstvo bohužel skončilo patnácté. Anna Kellnerová dojela s 16 body na překážkách a jedním trestným bodem za čas, Aleš Opatrný dokončil se 12 tr. body a také jedním bodem za čas, Ondřej Zvára měl na kontě též 12 trestných bodů plus tři za čas.
Pro závěrečné finále se trochu obměnilo složení dvou týmů. Do brazilského družstva se vrátil Yuri Mansur s Alfonsem a za Holandsko měl poprvé nastoupit Harrie Smolders a Bingo du Park.
V sobotu 7. srpna jsme mohli sledovat napínavý boj o vítězství, když se rozeskakovaly dva nejlepší týmy. Svou formu nakonec potvrdili Švédové. Američané sice také dokončili všechny tři jízdy bez trestných bodů, avšak švédský tým si díky Pederovi Fredricsonovi, který nastupoval jako poslední, připsal o pár vteřin lepší čas.
Hvězdná trojice - Henrik von Eckermann (King Edward), Malin Baryard-Johnson (HaM Indiana) a Peder Fredricson (HaM All In) si z týmové soutěže odnesla zasloužené zlato.
Americké družstvo - Jessica Springsteen (Don Juan van de Donkhoeve), McLain Ward (Contagious), Laura Kraut (Baloutinue), získalo stříbro. Top trojici pak doplnila Belgie ve složení Gregory Wathelet (Nevados S), Pieter Devos (Claire Z) a Jerome Guery (Quel Homme de Hus).
Zajímavosti:
- Veškeré videozáznamy z jezdeckých disciplín na OH nalezente ZDE