ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Aleš Opatrný se stal parkurovým jezdcem roku 2019, Anna Kellnerová uspěla v kategorii do 25 let a skokovým koněm roku je Caleri Zuzany Zelinkové. Při galavečeru České jezdecké federace byli v sobotu večer oceněni zástupci všech jezdeckých disciplín.

Poslední lednová sobota patřila slavnostnímu vyhodnocení nejlepších jezdců a koní roku 2019, a to ve všech sedmi disciplínách sdružených pod hlavičkou České jezdecké federace. Galavečer se odehrál v pražském Národním domě na Vinohradech.

Program byl výrazně ovlivněn hlavním tématem posledních dnů, tedy dodatečnou kvalifikací českých jezdců na olympijské hry v Tokiu. Hned po přivítání hostů moderátory Jolanou Voldánová a Alešem Suchánkem si tak hosté mohli tento historický průlom připomenout v krátkém video souhrnu.

Udílení výročních cen za rok 2019 v olympijských disciplínách však bylo naplánováno až na druhou polovinu ceremoniálu. Jako první na řadu přišel reining. Amatérskou kategorii ovládla Brenda Lesniczáková, žebříček mládeže vyhrála Martina Lissová a Jonáš Bujnoch byl nejlepším v kategorii junior, mezi seniory pak Markéta Šteyerová. Koněm roku 2019 se stal BR Sparky Hollywood, cenu převzala jeho jezdkyně Klára Řeháčková.

Tituly v disciplíně vytrvalost získali dva jezdci a jeden kůň. Juniorský žebříček vyhrál Jan Abel a mezi seniory byla vyhodnocena jako nejlepší Táňa Terberová, která se kvůli dlouhodobému pobytu ve Spojených arabských emirátech nemohla galavečera osobně zúčastnit. Koněm roku 2019 se stala klisna Suraya.

Dalšími přizvanými oceněnými byli zástupci disciplíny voltiž. Jezdcem roku 2019 se stal Jan Hablovič a mezi juniory získala titul Tereza Czyžová. Kategorii skupin vyhrál TJ Slovan Frenštát a koněm roku je Aladin, za něhož převzal ocenění jeho lonžér Ondřej Svoboda. Daniela Wiederová byla vyhlášena jakožto nejlepší paravoltižní jezdkyně.

Poslední oceňovanou neolympijskou disciplínou bylo spřežení. Ocenění získali Michal Kořínek v kategorii dvojspřeží pony, Markéta Sedlinská v jednospřeží, Jaroslav Juráň ve dvojspřeží a čtyřspřežím dominoval Jiří Nesvačil mladší.

Ve všestrannosti zářila v roce 2019 mezi pony nejvíce Kristýna Pulchartová a v kategorii dětí se dařilo především Aleně Kozojedové. Nejlepší jezdkyní mezi mladšími juniory byla vyhlášena Betty Richtrová, mezi staršími pak Natália Tarabiny. Michaela Balounová nenašla přemožitele v žebříčku mladých jezdců. Seniorským jezdcem roku 2019 se stal Miloslav Příhoda, který převzal zároveň i cenu za koně roku Ferreoluse, s nímž se již aktivně připravuje na svou olympijskou účast v Tokiu.

Další olympijskou disciplínou je drezura. V té se mezi jezdci pony nejvíce prosadila Anna Procházková a dětskou kategorii ovládla Marie Lubachová. Z titulu mezi mladšími juniory se mohla radovat Julie Sekaninová a velmi jednoznačně si ocenění mezi staršími juniory zasloužila Eva Vavříková. Mladým jezdcům kralovala Aneta Havlíčková. Seniorský titul získala Libuše Mencke, stejně tak oceněný byl i její sportovní partner, valach Syrio. Nejlepší paradrezuristkou roku se stala již poněkolikáté Anastasja Vištalová.

V závěru oficiálního programu byla udělena ocenění v disciplíně skoky. Jana Táboříková obhájila titul Jezdkyně roku v kategorii pony. Mezi dětmi byl v roce 2019 nejvýraznější Štěpán Filip, mladší juniory ovládla Tereza Svobodová a starší pak velmi nadaná Sára Vingrálková. Titul v kategorii jezdců do 25 let byl přidělen Anně Kellnerové a již poosmé získal seniorské ocenění Jezdec roku 2019 Aleš Opatrný. Koněm roku se stal Caleri II, kterého na pódiu zastupovala jeho jezdkyně Zuzana Zelinková.

Oficiální program galavečera byl zakončen udělením speciální Ceny prezidentky České jezdecké federace. Tu si z rukou Ing. Olgy Plaché převzali manželé Marcela a Vlastimil Kamírovi za mimořádný výkon při realizaci mistrovství České republiky ve všestrannosti, které zkomplikovalo extrémní počasí.

Zkrácený záznam galavečera České jezdecké federace odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve čtvrtek 30. ledna od 21.55 hodin. Naplánovány jsou ještě čtyři reprízy a pořad bude po premiéře dostupný i na iVysílání ČT.

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.