ČJF udělila výroční ceny 2013

V sobotu 1. února udílela Česká jezdecká federace v pražském Radiopaláci výroční ceny za rok 2013. Zcela zaplněný sál příznivců jezdeckého sportu aplaudoval nejen Sportovcům ČJF roku 2013, kterými se stali členové vozatajského týmu z mistrovství světa dvojspřeží v Topolčiankách.    

Jako první si přišla pro cenu určenou jezdci navzdory všemu Veronika Janegová. Ta jezdí závody ve vytrvalosti, aniž by mnozí její soupeři tušili, že má oproti nim určitý handicap. Nemá sice levou ruku, ale díky protéze a své šikovnosti si dokáže koně sama obstarat a závodění jí nedělá absolutně žádné problémy. „Lidem, kteří mají nějaký zdravotní handicap, ale přesto by chtěli zkusit začít jezdit na koni, bych vzkázala, ať se nebojí to zkusit a ověřit si své fyzické schopnosti. Přeji jim, aby si našli skvělou partu lidí, jako mám kolem sebe já, a aby jim někdo pomohl začít,“ uvedla Veronika Janegová. Vedle křišťálové trofeje a dalších darů obdržela z rukou JUDr. Dominiky Kolowrat-Krakowské šek od Nadačního fondu Kolowrátek na 5000 korun, jako podporu v přípravě na blížící se jezdeckou sezonu 2014.

 

Dalším oceněným se stal voltižní jezdec Denis Balaštík. Ten byl vyhlášen vycházející hvězdou ČJF roku 2013. Jedním z jeho vrcholů loňské sezony byl zisk stříbrné medaile na mistrovství České republiky v Chomutovském Zooparku. Z mezinárodních závodů jsme mohli Denise Balaštíka vidět v květnu ve Stadl Pauře či začátkem sezony v Deurne. Tam na CVI pro juniory obsadil druhé místo. Stadl Paura byla zároveň první oficiální nominační výjezd na evropský šampionát. A právě mistrovství Evropy bylo pro Denise Balaštíka vedle republikového mistrovství hlavním bodem sezony. V rakouském Ebreichsdorfu společně se zbytkem juniorského týmu do České republiky přivezl krásné páté místo. „Můj největší sportovní sen je dostat se na Světové jezdecké hry a být do 10. místa v seniorech, ale kdybych tam jel v seniorské skupině, tak by třeba umístění do 5. místa tento můj sen překonalo,“ prozradil Denis Balaštík, mezi jehož velké vzory patří mistr světa ve voltiži z roku 2008 Petr Eim. „Když přišel na trénink, tak jsem si vždy to, co mi říkal, bral hodně k srdci a držím se toho dodnes,“ uvedl Denis Balaštík, jenž má před sebou jistě velmi slibnou voltižní kariéru.

 

Česká jezdecká federace však oceňuje také ty, kteří jezdectví věnovali podstatnou část svého života – a navíc se zasloužili výraznou měrou o jeho rozvoj u nás. Před rokem bylo vyzdvihnuto dvacetileté pořadatelství mezinárodních závodů spřežení v Nebanicích Miloslava Šimáčka. Letos se členové výkonného výboru České jezdecké federace rozhodli v rámci anonymního hlasování mezi nominovanými na držitele výročních cen, rozhodli udělit křišťálovou trofej na rozvoj jezdectví v České republice dlouholetému manažerovi disciplíny všestrannost Antonínu Klauzovi. Ten nepolevil ve svých aktivitách v jezdeckém sportu, přestože mu zdraví v poslední době příliš nebylo nakloněno.

 

Jak již bylo zmíněno v úvodu, cena pro Sportovce ČJF roku 2013 byla udělena celému týmu – a to konkrétně reprezentační sestavě vozatajů startujících na mistrovství světa v Topoľčiankách ve složení: Martin Gössl, Josef Hrouda, Jiří Nesvačil mladší a Radek Nesvačil. První jmenovaný se však z účasti na slavnostním galavečeru omluvil ze zdravotních důvodů. Ceny vedle prezidenta České jezdecké federace – Ing. Jaroslava Pecháčka přišel předat Sportovec ČJF roku 2012 Lukáš Klouda, jehož zanedlouho čeká start ve finále voltižního Světového poháru.

 

Letos oceněný vozatajský tým byl při mistrovství světa v Topoľčiankách po úvodní drezuře, která nedopadla úplně podle představ, až patnáctý. Postupně se ale zlepšoval a páté místo v maratonu a šesté v parkuru nakonec vyneslo sedmou příčku. To tak znamenalo umístění ještě v nejlepší třetině, neboť na start mistrovské soutěže se postavilo celkem 21 reprezentačních celků. Čtvrtým účastníkem mistrovství byl Radek Nesvačil. Výsledky v družstvech se však započítávaly pouze od tří nahlášených jezdců, mezi nimiž tento jezdec nefiguroval. V individuální soutěži ovšem předvedl nejlepší český výsledek a ze 71 reprezentantů dosáhl na 14. pozici. Dvacátý pátý dokončil Martin Gössl následovaný na 30. příčce Josefem Hroudou. Jiří Nesvačil junior pak vybojoval 38. pozici. Čeští vozatajové však předváděli dobré výkony po celý rok, o čemž svědčí umístění ve světovém žebříčku párů „The Top Driver Award 2013“. Tam figuruje hned trojice Čechů v nejlepší desítce. S 53 body je třetí Josef Hrouda, pátý je Jiří Nesvačil mladší a devátý Radek Nesvačil.

 

Galavečer České jezdecké federace zpestřili svým vystoupení zástupci České barokní společnosti a sokolnické společnosti Teir. Vedle dalmatina a podobně zabarveného plemenného hřebečka miniappaloosa doslova nadchnula diváky svým umem skupinka dravců. Interiérové vystoupení patří mezi novinky zmíněné společnosti a hned během večera se ukázalo, že o něj bude velký zájem i mezi dalšími pořadateli podobných akcí. „Jsme moc rádi, že ohlasy návštěvníků jsou veskrze velmi pozitivní, což je pro nás velmi motivující pro přípravu dalších ročníků jezdeckých galavečerů. Věřím, že si výroční ceny České jezdecké federace po dvou ročnících našly pevné místo v jezdecky-společenském kalendáři a budeme v této tradici pokračovat i v budoucnu,“ konstatoval hlavní organizátor akce Josef Malinovský.

Foto od Kateřiny Návojové zde.

Letošní ročník výstavy Koně v akci lákal především rodiny s dětmi

Koně na Žofíně 2020 - zrušení akce

Galavečer Koně na Žofíně 2020 se nekoná

Galavečer Zlaté podkovy

Letošní ročník výstavy Koně v akci lákal především rodiny s dětmi

Koně na Žofíně 2020 - zrušení akce

Galavečer Koně na Žofíně 2020 se nekoná

Galavečer Zlaté podkovy