O čem jsme psali: Deky na koně a zima

Chladno v zimě není jenom nám, lidem, ale i koním. Ti se chrání před mrazem dlouhou zimní srstí. Ale co dělat v případě, když jim z jakéhokoliv důvodu zimní srst vadí? 

Je-li dlouhá zimní srst pro majitele koně z jakéhokoli důvodu nepřijatelná, má dvě možnosti: koně v zimní srsti ostříhat a pak důsledně dekovat nebo zabránit včasným a důsledným dekováním již od prvního ochlazení (přelom září-říjen) přelínání do hrubé zimní srsti. Výhodou ostříhaných nebo slabě přelínaných koní je možnost intenzivní práce i během zimy, kdy koně neztrácejí na fyzické kondici a také se nepotí tolik, jako koně s dlouhou zimní srstí. Další výhodou je fakt, že deky zachytí mnoho nečistot, a tak je usnadněna práce s čištěním, a navíc se snižuje riziko odřenin, kdy se koně mnohdy odírají o zadní hranu polštářů sedla o své vlastní chlupy pesíky (dlouhé, hrubé chlupy zimní srsti).

Používání dek by mělo být samozřejmostí i pro koně ostatní. Teplotní rozdíl mezi zadýchanou stájí a výběhem, kde fouká a prší, může být značný. Zvláště březí klisny, starší koně, koně v rekonvalescenci či jinak oslabení koně by měli dostávat teplou deku alespoň do výběhu. Na trhu je množství zimních dek, slušné zimní deky je možné pořídit již od cca 1600-1800 Kč, nejedná se zde tedy o žádnou závratnou investici, zvážíme-li, že deka bude sloužit pravděpodobně několik sezón.

Rozhodnete li se koně ostříhat či důsledně dekovat, je nutné počítat s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. A to z toho důvodu, že budete potřebovat deky minimálně tři: deku stájovou, teplou výběhovou a odpocovací.

Odpocovací deka je důležitá pro oschnutí koně po práci. Odvádí vodní páry od koně a tím urychluje schnutí či zabraňuje kondenzaci páry ve vodu v srsti. Používají se po práci na dobu nezbytnou pro oschnutí koně. Zimní odpocovací jsou nejčastěji vyráběny z polyester-fleece materiálu, který nepřijímá vodu a je výtečně prodyšný. Dalším materiálem je vlna, která má obdobné vlastnosti jako fleece. V poslední době roste obliba dek z bavlněných materiálů Dralon a Dolan, které jsou velice reprezentativní jak barevnými variacemi, tak dlouhým chlupem vetkaným do osnovy. Někteří výrobci opatřují odpocovací deky křížovým zapínáním pod břichem a tím vzbuzují dojem, ze se jedná o deky stájové. Povaha použitých materiálů nezaručuje dlouhou životnost při ponechání koně v takovéto dece. Odpocovací deky nejsou určeny pouze pro koně ostříhané či dekované, ale pro všechny zpocené nebo z jiného důvodu mokré koně, pro jejich rychlejší oschnutí. Samozřejmě se dají použít jako deky transportní, či jako dodatečné zateplení pod deky stájové, nepromokavé či výběhové. Nejlevnější fleecové odpocovací deky jsou na trhu již za necelých 1000 Kč, značkové odpocovací deky v moderních designech stojí až ke 3000 Kč.

Deky stájové a výběhové mají mnoho společných rysů. Oba typy musí dovolovat koni neomezený pohyb, nesmí překážet, sklouzávat, padat, přetáčet se, a to ani když kůň pádí tryskem či když se válí. Takové deky jsou označovány jako „turnout“ deky a představují špičku nabídky specializovaných firem. Zapínání je zpravidla na prsou, křížové pod břichem, dále řemínek pod ocasem nebo lépe pásky kolem zadních nohou. Ovšem „turnout“deku nedělají pouze tato zapínání, ale především její dokonalý střih. Proto zdaleka ne každá deka s tímto zapínáním snese název „turnout“.

Ideální stájová deka má tedy uvedené vlastnosti, dále je lehká, její teplotní optimum je cca 0-15 stupňů Celsia. Musí dobře dýchat, vnitřní materiál dobře odvádí pot od koně a vnější materiál je prodyšný a odolný proti znečištění a mechanickému poškození. Často se jako stájové deky používají různé typy celtových dek nebo lehce zateplené zimní deky.

Ideální výběhová deka je dostatečně zateplená (v našich podmínkách je obvyklá gramáž 300 gr), opět je prodyšná, nepromokavá a odolná větru. Vnější materiál je také odolný nečistotám a mechanickému poškození. Cenové rozmezí pro stájové a výběhové deky je velice široké: 1000-5500 Kč, v závislosti na materiálech, střihu, značce, výrobci, atd.

 

Tipy na nákup

Na trhu je mnoho typů dek. Není snadné rozpoznat deky dobré a horší. Zde je několik rad a nápadů, jak se při nákupu jednotlivých typů dek orientovat.

U dek odpocovacích závisí především na kvalitě materiálu, tedy jeho schopnostech odvádět vodní páry. Kvalitní fleece je v tomto jen těžko dosažitelný. Kvalita fleecu se ovšem na první pohled jen špatně pozná a zde platí, že levné nemusí být vždy špatné. Výhodou odpocovacích dek je plné zapínání, tj. zapínání na prsou, křížové zapínání pod břichem a elastické popruhy u zadních nohou.

Vynikající koupí stájové deky může být novozélandská deka. Originálně je to celtová deka z povoskovaného hrubého plátna (odolné, nepromokavé, prodyšné) s tenkou podšívkou z pravé ovčí vlny (nenasákává vodu, odvádí pot, hřeje) s plným zapínáním, kterou byli dekováni koně a poníci na Novém Zélandu při dlouhodobých pobytech ve výbězích. Současné provedení je poevropštěno a není připraveno na tak drsné podmínky.

Většina dek na trhu je vyrobena ze syntetických materiálů. Zde platí, že nové funkční materiály jsou drahé. Na opravdu drahé deky jsou používány membránové materiály s garantovanými vlastnostmi prodyšnosti, nepromokavosti a voděodolnosti.

U výběhových dek si je třeba uvědomit následující: nejrozšířenější typ prošívané termodeky je promokavý, ať výrobce či prodejce tvrdí cokoliv. Termodeka je teplá deka, která slouží k zahřátí. Prší-li nebo padá-li déšť se sněhem, nemůže být teplota hluboko pod bodem mrazu, pravděpodobněji bude nad nulou, a tudíž je možná vhodnější použít do výběhu deku nepromokavou, možná u ostříhaného koně v kombinaci s odpocovací dekou jako termovložkou.

Střih deky je velice důležitý. V posledních letech jsou velice oblíbené deky klasického střihu se záševky u předních nohou, které zlepšují možnost pohybu koně. Pro pohyb koně je důležité, aby deka dobře seděla, nesjížděla po hřbetě a následně neškrtila na krku a měla dostatek prostoru v prsou. Nově se objevují střihy dek neprostřižené ve hřbetě, upravené pouze záševky. Tyto deky vypadají na koni doslova jako pytel. Avšak nefouká do nich, takže je vítr nemůže nadzvednout a otočit, poskytují volnost v pohybu, poněvadž mají dostatek místa v prsou. A protože nemají šev na hřbetě, jsou obvykle nepromokavé.

Dalším dobrým typem je chránič ocasu, který funguje jako mechanická ochrana proti drbání a také zatepluje kořen ocasu. O zapínání dek jsem se již zmínila, doporučuji plné zapínání, tj. včetně elastických pásků okolo zadních nohou. Je příjemné, jsou-li zápinky na „T“ přezky přichyceny přes gumu. Někteří výrobci chrání zápinky na prsou před hravostí koní suchým zipem. Dobrým typem a doplňkem je i nastavovací elastický kurt.

Někteří výrobci textilií pro koně nabízejí ve svých kolekcích pro milovníky módních barev a vzorů časové kolekce dek barevně sladěné s podsedlovými dečkami, stájovkami a vodítky odpovídající poslední módě.

Naprostou špičku v Evropě ve výrobě dek představují Irové. Jejich vcelku drsné klima a způsob chovu koní ve výbězích jim dal vynikající možnost vyvinout deky s vynikajícími užitnými vlastnostmi. Modely dek Rhino a Rambo od firmy Horseware Ireland nebo technické materiály a dokonalé střihy používané firmou Bucas představují patrně ty nejlepší turnout deky. Irové kombinují letitou zkušenost se střihy s novými materiály. Jejich nabídka dek je opravdu široká. V nabídce jsou deky klasické nebo jejich deky mohou krýt celý nebo část krku koně, deky jsou připravené na vrstvení dek, v nabídce jsou návleky zateplující prsa koní, deky střihu “pytel“, deky s „vychytávkami“ v zapínání především na prsou (nefouká do nich a kůň je nerozepne). Samozřejmostí jsou nepromokavost a prodyšnost, kdy například firma Horseware Ireland poskytuje na tyto vlastnosti u části svých dek až tříletou záruku. Cena těchto irských dek je odpovídající jejich vysoké kvalitě a vynikajícím vlastnostem.

Ing. Markéta Ciprová

 

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.