Tlumačovská devadesátka

O víkendu 8. a 9. srpna uspořádal zemský hřebčinec v Tlumačově oslavu 90. výročí svého založení. Na programu obou dní byl bohatý doprovodný program. V sobotu proběhl "Moravský šampionát chladnokrevných koní", neděle pak patřila slavnostnímu programu včetně průvodu v ulicích Tlumačova. Přinášíme reportáž s fotogalerií.

Fotogalerie

Již úctyhodných 90. let plní hřebčinec Tlumačov svůj úkol, zásobovat Moravu plemennými hřebci pro zemský chov. Koní hřebčincem prošla spousta. Někteří se zapsali do chovu v českých zemích výrazněji, jiní zanechali jen nepatrnou stopu. Za tu řadu let se ve vedení vystřídalo 9 ředitelů. Hipologické osobnosti, které psali historii chovu koní u nás. Současný MVDr. Jaroslav Dražan a zaměstnanci ZH Tlumačov, s.p. ve spolupráci s ASCHK a SCHKMS připravili oslavy tohoto jubilea.

Ti co do Tlumačovského hřebčince zavítali, mohli zhodnotit, jak dopadla generální oprava konírny pro chladnokrevné koně a jakou podobu má centrální dvůr po rekonstrukci. V Tlumačově návštěvníky očekával bohatý program po celý víkend. I když na území Česka vládly tropy, koně a koňaře to neodradilo a do Tlumačova zavítali.

V sobotu proběhl „Moravský šampionát chladnokrevných a teplokrevných koní“, kde se hodnotila chovatelská práce moravských chovatelů.

Neděle patřila slavnostnímu programu, který byl rozmanitý. Nejprve část aktérů slavnostního průvodu vyjela do ulic Tlumačova. Nešlo nezačít slavnostním nástupem. MVDr. J. Dražan přivítal přítomné, zazněly zdravice přítomných hostů a také se odměňovali zasloužilí chovatelé, kteří se o chod hřebčince a rozvoj chovu koní na Moravě zasloužili. Program, ve kterém se prezentovali teplokrevní, chladnokrevní koně, pony i oslík svým pohotovým komentářem uváděl L. Karásek. Protože Tlumačov je na Moravě, nemohla chybět živá lidová hudba v podání Skoroňáků a zpěváků z Nedakonic.

I na křest knížky při slavnostním programu došlo. Knížka spojená s Tlumačovským hřebčincem rozšířila řadu o historii chovu koní u nás.

Co bylo v Tlumačově připraveno pro diváky? O tom nejvíce vypoví fotografie.

V Tlumačově je zvykem vyhlašovat šampiona výstavy. Již několik let díky společnosti HYJÉ – koně, z.s. se kromě šampiona, kterého určí odborná komise vyhlašuje i nejkrásnější kůň očima diváků. Jak dopadly šampiónské posty při letošním výročí.

Odborná komise za šampiona výstavy vyhodnotila bílého hřebce moravského teplokrevníka Przedswit XVIII MT/ 2089 Przedswit II MT – 1 / Pares. Ti co se o chov MT zajímají, vědí, že bělouši byli právě specifikem Moravy v chovu těchto rakousko-uherských koní. Tento pětiletý hřebec je zapsán do PK MT a je pokračovatelem úspěšného kmene Przedswit. Otcem Parese je tmavý hnědák Przedswit II MT / 2893 Przedswit XVII – 24, který dlouhou dobu působil ve Velké nad Veličkou. Ze sportovního hlediska je zajímavé, že otec hřebce Przedswit II MT je motešický pepiniér Przedswit XVII, ve sportu známý pod jménem Áres, který dosáhl výkonnosti „TT“.

Matkou Parese je 55/270 Nina po bělouši Przedswit XXI – Mot. v ČR tento hřebec působil pod jménem Przedswit I MT/ 2420 Przedswit miroslavský, který byl synem v chovu úspěšného 2219 Przedswit X – 61. Ryzák 2219 Przedswit X – 61 narozen v roce 1975, vykonal VZ v roce 1979, byl ohodnocen I. třídou. Jeho potomstvo v parkurech dosáhlo výkonnosti ST. I potomstvo Przedswita miroslavského ve sportu potvrdilo své kvality, v drezuře dosáhlo stupně S, v parkuru ST, spřežení S. Z úspěšných potomků vzpomeňme Vilmu (S – ST), Niku (S- S), Netu (D- L, S- S), Antheu (D- S),Lotranda 3 (A- S). Matkou Niny je v chovu velmi prověřená 266 North Star X – 8 (Nora), která dala řadu kvalitních potomků. V původu Parese najdeme zastoupeny všechny základní představitele rakousko-uherských kmenů tedy kromě Przedswitů, i Furiosi, North Stara i linii Catalin. Tento chovatelský produkt z chovu L. Karáska a KVATRO- EKOSTATEK Velká nad Veličkou, se kromě výstav prezentuje i ve všestrannosti.

Diváky nejvíce oslovil chladnokrevný hřebec 1435 Markon v majetku ZH Tlumačov. Čekomoravský belgický kůň mírami 178,165,211,26 cm není žádný drobeček. Tento ryzák se narodil u J. Čerešňáka v Lipově a je zapsán do PK ČMB s hodnocením 8,2 b. Jeho otec tmavý ryzák 2670 Mazur, který v chovu zanechal 6 plemeníků a nespočet klisen. Matka 55/237 Hera po 2717 Azur. Tato klisna má v chovu ČMB zapsány dva syny plemeníky, kromě Markona i Amura.

Ti co do Tlumačova na oslavy 90. let zavítali si kromě zážitků s neopakovatelného programu odváželi i jedinečná neopakovatelná setkání s přáteli.

 

Letošní ročník výstavy Koně v akci lákal především rodiny s dětmi

Koně na Žofíně 2020 - zrušení akce

Galavečer Koně na Žofíně 2020 se nekoná

Galavečer Zlaté podkovy

Letošní ročník výstavy Koně v akci lákal především rodiny s dětmi

Koně na Žofíně 2020 - zrušení akce

Galavečer Koně na Žofíně 2020 se nekoná

Galavečer Zlaté podkovy