Zimní královnou suverénní raketa Dark Absolu

Sedmý a zároveň poslední mítink letošní dostihové sezóny na karlovarském Hipodromu Holoubek je úspěšně za námi. Po pátečním svátečním odpoledni je dostihové veřejnosti známo, která z nejlepších dvouletých klisen se stane vládkyní letošní zimy. 

37. Cenu zimní královny DS Pegas přesvědčivým výkonem na mílové distanci a navíc v novém časovém rekordu ovládla zástupkyně českého chovu Dark Absolu. Navázala na svůj zářijový pražský triumf a svému jezdci  Murzabayevovi, trojnásobnému tuzemskému šampionovi a dvojnásobnému vítězi European Jockey Cupu, dopřála po pěti letech opětovnou radost z plného zásahu. Trenérským rekordmanem dostihu se čtvrtým vítězstvím stal Allan Petrlík.

Tempa dostihu se ujala podle očekávání Motivator Lady. Blízko ní cválala její tréninková kolegyně a  pozdější vítězka, která k závěrečnému údery nastoupila v polovině cílové roviny. Za klisnou, jejíž chovatelem i majitelem je stáj Rabbit Trhový Štěpánov, s rozdílem jedné a čtvrt délky doběhla při svém druhém běhání Astoria. Sázková favoritka Falcon Baby obsadila třetí příčku před Desirose, tabulový doběh uzavřela Moon Shot.

Prosluněný páteční mítink byl přehlídkou běloušů. Z 56 startujících koní mělo 12 koní bílou barvu a v hlavním dostihu se na prvních pět míst dostaly hned čtyři bělky.

Druhým vrcholem byla 31. Cena Jockey Clubu ČR. Skromně obsazený test druhé kategorie na dvoukilometrové distanci při absenci příslušníků klasického ročníku ovládl nejstarší matador v poli, devítiletý Hidden Flame. Dárek k jmeninám si vítěznou jízdou nadělil Václav Janáček. Krátce po startu diktoval tempo. I když se na něho dotahoval a v jeden moment ho dokonce předstihl Montjeu Third, pětinásobný česko-španělský žokejský šampión mohutného ryzáka znovu rozhýbal a o krk zvítězil.

V dalším dostihu dvouletých svůj první životní start pod taktovkou jezdkyně a trenérky v jedné osobě M. Havelkové proměnila pohledným finišem zástupkyně nově vzniklé stáje Pure Nutrition Boruvka.

Velký úspěch zaznamenal po vítězství s Iwniankou žokej Jan Rája, který pokořil hranici 500 vyhraných dostihů v kariéře.

Definitivní tečku za letošní lázeňskou sezónou udělala překážková Cena spol. Hipodrom Holoubek. Diváci viděli v akci trojnásobného vítěze Velké pardubické Jana Faltejska, který nejmladšího účastníka Fighting Lipse dovedl ve steeplechase dlouhé 3.700m na třetím místě.

O obhajobu loňského i předloňského prvenství usilovala devítiletá ryzka Holin One. Vedla si výtečně, i když od vítězného Monsieura Bachira, který těžil z bohatých zkušeností v dostizích nejvyšší kategorie u nás i v zahraničí, jí dělilo dlouhých 15 délek.

 

FOTOGALERIE

 

Výsledky:

Cena JAROMÍRA MARUNY ELEKTRO SERVIS (V.kat.,2.000m):Ecologi Lolek (ž.J.Rája) – Touchy Feely (am.L.Charvát) – Riverside (žk.D.Liška)

Cena EBF ČESKÉHO ROZHLASU (III.kat.,1.400m, dvouletí): Boruvka (ž.M.Havelková) – Nemo (ž.P.Foret) – Ladarona (ž.J.Verner)

Cena Šlechtitelů spol. SELGEN (IV.kat.,3.000m):Orphanta (M.Hrouda) – Santin (ž.J.Verner) – Shadow Moon (am.Z.Míčová)

Cena spol. Jan Becher KARLOVARSKÁ BECHEROVKA (III.kat., 1.600m): Iwnianka (ž.J.Rája) – Ocara (A.Florian) – Annie Tiger (ž.K.Hlubučková)

37. Cena zimní královny DS PEGAS (Listed,1.600m, 2leté klisny): Dark Absolu (ž.B.Murzabayev) – Astoria (ž.V.Janáček) – Falcon Baby (ž.J.Verner)

31. Cena Jockey Clubu ČR (II.kat.,2.000m): Hidden Flame (ž.V.Janáček) – Montjeu Third (ž.B.Murzabayev) – Mormill (ž.M.Havelková)

Cena spol. Hipodrom Holoubek (steeplechase, IV.kat.,3.700m): Monsieur Bachir (ž.T.Boyer) – Holin One P.Složil) – Fighting Lips (ž.J.Faltejsek)

 

 

 

 

Původní tisková zpráva

Poslední dostihové odpoledne letošní sezóny na karlovarském Hipodromu Holoubek bude patřit dvouletým klisnám. Sváteční svatováclavskou náladu v pátek podtrhne 37. Cena zimní královny DS Pegas. Přívlastek napovídá, že generálním partnerem mílové zkoušky kategorie listed, jejíž počátky jsou s karlovarským závodištěm historicky spojené, a která se do zdejšího areálu vrátila po více než dvou desetiletích, je na domácí i zahraniční scéně velmi úspěšná dostihová stáj majitele Jiřího Trávníčka.

Letošní ročník je přehlídkou běloušů. Z devíti startujících má bílou barvu hned pět klisen.

Nejdůležitější test elitních klisen ročníku je nejčastěji spojován s Allanem Petrlíkem. Za posledních 30 let se z triumfu radoval čtyřikrát. Jednou jako jezdec (Carotida, rok 1989) a trenér (Zamira 2014), dvakrát jako jezdec a současně trenér (Sun Shine Clare 1997, Abba 2000). Tento výčet může navýšit v převaze importovaných klisen některá z  jeho svěřenkyň. První z tuzemských rodaček Dark Absolu má za sebou dva starty. V červnovém debutu doběhla druhá a v září v dostihu třetí kategorie dlouhém 1.200m deklasovala konkurenci o osm délek. V sedle ji podpoří čerstvý vládce Evropského poháru žokejů Bauyrzhan Murzabayev. Tréninková kolegyně Motivator Lady (žk.D.Liška) po červnovém triumfu ve III. kategorii obsadila čtvrtou příčku ve dvojkové Simsonově ceně. Její premiéra na jedničkové scéně skončila osmým místem v Ceně Masise.

Před sedmi lety slavila trenérka H. Vocásková velký úspěch, když cílem na prvním a druhém místě proběhly obě její klisny. Podobnou šanci bude mít i tentokrát. Vítězka dvojkové Simsonovy ceny a čtvrtá z jedničkové Ceny Masise Falcon Baby (ž.J.Verner) je se čtyřmi sezónními starty nezkušenější účastnicí v poli. Výtečnou bilanci má i Dula (ž.P.Foret). Po vítězství ve slušovickém trojkovém dostihu dosáhla v Bratislavě v mílovém dostihu II. kategorie na třetí místo.

Český chov by mohla zviditelnit Sense Of Destiny (ž.V.Korečková), která po třetím místě v prvním kariérním startu na dvojkové úrovni zvítězila v dostihu III. kategorie na trati 1.200m.

S jediným startem na kontě,  ale s vyhlídkami na přední umístění nastupují dobře umístěné Astoria (ž.V.Janáček) a Desirose (ž.J.Šafář).

Jan Rája by v případě vítězství vyrovnal jezdecký rekord, který drží se třemi zásahy A. Petrlík shodně s Radkem Koplíkem. V dostihu povede bělku Moon Shot, která po nevydařeném debutu ve Francii vyhrála trojkový červencový test ve Slušovicích, ovšem v srpnové Ceně Masise se jí nedařilo.

Zajímavý bude výkon Hanaha Inthejungle, jež se při svém závodním křtu a prozatím v jediném startu neprosadila. Irskou rodačku pojede ž.M.Havelková, která hnědku zároveň trénuje.

Kvalitní aktéry přilákala 31. Cena Jockey Clubu ČR, dvoukilometrový test II.kategorie pro tříleté a starší středotraťaře. Představí se v ní koně se zkušenostmi z dostihů nejvyšší kategorie i zahraničních závodišť.

Při absenci zástupců klasického ročníku se na cestu za dalším triumfem vydá letošní dvojnásobný vítěz a zároveň nejstarší účastník Hidden Flame (ž.V.Janáček). V tom by mu mohl bránit Galis (ž.J.Šafář), který na karlovarské dráze posbíral v testech třetí až první kategorie dvě druhá a jedno první místo. Dobrý výkon můžeme čekat při zlepšení formy od dvojnásobného mosteckého vítěze a třetího v Ceně Města Karlovy Vary Montjeu Thirda (ž.B.Murzabayev). Zlepšuje se průběžně i Mormill (ž.M.Havelková). Po trojici karlovarských prvních míst ve třetí kategorii dokázal počátkem měsíce ve vítězství proměnit i start v dostihu II. kategorie. Své příznivce bude mít jistě jediná klisna v poli Raviella (M.Hrouda). Milovnice dlouhých tratí ovládla Karlovarskou dvojnásobnou míli a své kvality potvrdila 4. místem v polském St. Legeru.

Začátek dostihového dne, který bude v přímém přenosu vysílaný na programu ČT Sport, začne oproti předchozím mítinkům dříve. Start prvního dostihu je naplánován na třináctou hodinu.

 

Program:

13.00   Cena JAROMÍRA MARUNY ELEKTRO SERVIS (V.kat.,2.000m)

13.30   Cena EBF ČESKÉHO ROZHLASU (III.kat.,1.400m, dvouletí)

14.00   Cena Šlechtitelů spol. SELGEN (IV.kat.,3.000m)

14.30   Cena spol. Jan Becher KARLOVARSKÁ BECHEROVKA (III.kat., 1.600m)

15.00   37. Cena zimní královny DS PEGAS (Listed,1.600m, 2leté klisny)

15.30   31. Cena Jockey Clubu ČR (II.kat.,2.000m)

16.00   Cena spol. Hipodrom Holoubek (steeplechase, IV.kat.,3.700m)

Dostihy předznamenají olympiádu

Legendy Velké pardubické se sešly na Pardubickém závodišti

101. CPIPG ČESKÉ DERBY

Dostihy předznamenají olympiádu

Legendy Velké pardubické se sešly na Pardubickém závodišti

101. CPIPG ČESKÉ DERBY

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.