Dostihový svět: Kolesa - Vocásková ukončila Váňovu hegemonii

V sobotu se na závodišti v Kolesách u Kladrub uskutečnil předposlední dostihový den letošní tuzemské dostihové sezóny. Leitmotivem tohoto odpoledne byly především souboje o šampionáty, zejména o jezdecký rovinový Lázně Poděbrady Cup a trenérský překážkový Nutrin Cup.

Mezi rovinovými jezdci obhájce loňského vítězství žokej Jaromír Šafář díky dvěma triumfům se svěřenci Tomáše Hurta otočil poměr sil s Janem Rájou a před posledním dostihovým dnem příští týden v Mostě vede o jedno vítězství. Letošní tuzemská překážková sezóna v Kolesách skončila a díky triumfu tříleté Famous Valley (S. Ferhanov) v předposledním dostihu - Ceně firmy Dadrus Karel Dachovskýpo dvaadvaceti letech loňská rovinová trenérská šampionka Helena Vocásková ukončila hegemonii Josefa Váni mezi překážkovými trenéry. Nad překážkami se dařilo i již jistému jezdeckému šampionovi Marcelu Novákovi, který zvítězil dvakrát - stejně jako Josef Bartoš, jenž se díky tomu v šampionátu posunul na konečné třetí místo.

Úvod sobotního odpoledne v Kolesách obstarala trojice rovinových dostihů. Ve dvou z nich triumfoval žokej Jaromír Šafář se svěřenci trenéra Tomáše Hurta a vrátil se tak na čelo průběžného pořadí jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup. Nejprve v supervytrvalecké Ceně obce Kladruby nad Labem (V. kat., 3+, 2 900 metrů, 30 000 Kč) po boji triumfoval s Best Boxem o nos před Mizurim vedeným jeho největším sokem v boji o šampionát žokejem Janem Rájou. Nasledně pak s druhým nejvíce zatíženým Daltonempohodlně jeden a čtvrt délky před Zeldou (ž. Havelková) ovládl handicap Cenu společnosti "Dům u černého koně" (V. kat., 3+, 2 200 metrů, 15 000 Kč). Oba tyto dostihy oddělovala mílová Cena společnosti Premin (IV. kat., 3+, 1 600 metrů, 30 000 Kč), v níž se s bohatou kariérou v pětasedmdesátém životním stratu loučil dvanáctiletý veterán Tulum (am. Fabris) pro Syndikát 2007 připravovaný trenérem Zdeňkem Mimrou - loučení to bylo vítězné, když Tulum nejprve využil svých schopností vytočit i ostrý oblouk těsně po bariéře, v závěru pak ustál tlak koní z druhého sledu a zvítězil jistě o půl délky před dotírajícím Monte Christem (Florian).

V překážkové části programu trenér Josef Váňa živil šanci na zisk třiadvácátého konsekutivního šampionského titulu až do předposledního dostihu odpoledne a zároveň i letošní tuzemské překážkové sezóny. V proutěnkářské Ceně firmy Dadrus Karel Dachovský (pp V. kat., 3l., 3 000 metrů, 30 000 Kč) dvojice jeho svěřenců Fly Filo Fly (Boekhout) a Rozina (ž. Kratochvíl) od startu diktovala poctivé tempo, avšak v závěru nedokázala odolat stupňovanému tempu Helenou Vocáskovou připravované Famous Valley, kterou k jistému jeden a čtvrt délkovému triumfu před Fly Filo Fly dovedl Váňův pracovní jezdec Sertash Ferhanov, jinak druhý můž překážkového jezdeckého šampionátu. Již jistý překážkový šampion žokej Marcel Novák v sobotu zvítězil dvakrát, když v Ceně dostihové stáje 3 Hearts (stch cc V. kat., 4+, 3 500 metrů, 30 000 Kč) vítězně provedl cílem svěřence Radka Žaluda Cherriese a v hlavním dostihu odpoledne Ceně Jockey Clubu ČR (stch cc III. kat., 5+, 4 000 metrů, 80 000 Kč) i Pavlem Polesem připravavaného Starbucka. Zbývající dva dostihy se staly kořistí žokeje Josefa Bartoše, který si díky vítězstvím se svěřencem Jany Novákové Tamasem v Ceně společnosti Nutrin (stch cc IV. kat., 4+, 3 700 metrů, 50 000 Kč) a s Lubošem Urbánkem připravovaným Lamumem v závěrečné Ceně společnosti Tepostop Přelouč (pp IV. kat., 4+, 3 300 metrů, 50 000 Kč) zajistil třetí příčku v šampionátu, když předstihl Jana Odložila.

 

Z náhradníka vítězem! Vincent Cheminaud vyhrál EJC 2020

Jubilejní Velká pardubická musí projít změnami

Zlatý pohár EŽ Praha jistě získal Capivari

Ve Velké Chuchli se o víkendu poběží 100. České Derby

Z náhradníka vítězem! Vincent Cheminaud vyhrál EJC 2020

Jubilejní Velká pardubická musí projít změnami

Zlatý pohár EŽ Praha jistě získal Capivari

Ve Velké Chuchli se o víkendu poběží 100. České Derby