III. den metropolitní sezóny: 68. Nikon Jarní cena klisen

Vrcholem letošní třetí kapitoly v Conseq Parku Velká Chuchle byla první z pětice klasických zkoušek, 68. Nikon Jarní cena klisen (1600 m, 550 tis. Kč). V poli třinácti účastnic, z nichž sedm reprezentovalo domácí chov, byla jasnou favoritkou loňská juniorská šampiónka, ve třech startech neporažená Skara.  

Partyday potvrdila dubnový výkon

Největší sázková šance Skara (ž. Verner, tr. Tůma, Stáj Charvátová, 1,8:1) se však mezi tři nejlepší neprobojovala a obsadila čtvrtou příčku. Triumf získala svěřenkyně Heleny Vocáskové Partyday (stáj PartyDay CZ, 6:1), která v dubnovém testíku třetí kategorie dominovala s převahou sedmi délek a naznačenou vysokou výkonnost nyní potvrdila i na nejvyšší scéně. Na rychlé dráze dosáhla času 1:38,54, jímž se zařadila na pátou příčku v historii dostihu, 0,64 sekundy za absolutním rekordem Ajanty z roku 1993. Žokej Jan Rája si připsal devátou klasickou výhru kariéry, v samotné české Jarní ceně klisen se prosadil podruhé. Letos si dvojnásobný šampión z let 2004 a 2005 zapsal jubilejní desáté prvenství a upevnil si vedení v pořadí aktuálního šampionátu.

O tři čtvrtiny délky druhá skončila vítězka přípravného Deylova memoriálu Sedmikraska (ž. Foret, tr. Lisek, DS Pegas, 5:1), jen o půl délky zpět finišovala teprve podruhé v kariéře nastoupivší vítězka dubnového debutu, nejlepší z tuzemských rodaček Venillia (ž. Havelková, tr. Růžičková, Orling, 25:1). Za čtvrtou Skarou získaly dotovaná místa ještě Lacorana (ž. Palík, tr. Horáková, Albert Stolany, 30:1), Efily (ž. R. Koplík, tr. Z. Koplík, LOKOTRANS Slovakia CZ, 7,5:1) a Nicole Megan (ž. Zatloukal, tr. Blažková, Joly, 40:1).

Další dění:

Otevírací Cenu Fotosoutěže Nikon 2016 (IV. k., 1200 m) pro sebe mezi osmi nezvítězivšími tříletky rozhodla svěřenkyně trenéra Františka Zobala, sázková druhá šance (3,5:1) Moravanka (DS Malá Morávka) s letos popáté vítěznou, dvojnásobnou vítězkou dámského šampionátu Nikon Ladies Cup Martinou Havelkovou.

V Ceně Ajanty (III. k., 1400 m) splnil roli favorita (2:1) svěřenec úřadujícího trenéra-šampióna Allana Petrlíka Bulpit (DAR) a pod letos již potřinácté (v ČR popáté) vítězným úřadujícím žokejem-šampiónem Bauyržanem Murzabajevem dosáhl druhého životního triumfu.

V Ceně Emont Bohemia (hdcp III. k., 1200 m) stylem start-cíl zaznamenal čtvrté kariérní prvenství pětiletý valach Dixon (tr. Blecha, J+J Votava, 10:1), jeho jezdkyně Jiřina Andrésová v tomto roce triumfovala již počtvrté.

Memoriál Jana Košťála (IV. k., 1800 m) pro nezvítězivší tříleté se stal kořistí počtvrté startujícího hnědáka trenérky Heleny Blažkové Frozen Boson (Joly, 12:1), kterého k vůbec prvnímu kariérnímu výdělku dovedl žokej Milan Zatloukal.

V Ceně SŠDSaJ (IV. k., 1600 m) pro žákovské a mladé jezdce, první kapitole celoročního seriálu HIPOSPOL Cup 2016, se po čtyřech a půl letech od třetího životního vítězství naplno prosadil favorizovaný (2,3:1) osmiletý valach Johannes Kepler (tr. Mourek, Dr. Leimgruber), v jehož sedle tím nejlepším možným výsledkem odstartovala svou kariéru žákyně Aneta Trnková.

Velice slibný potenciál předvedl v Ceně Derby klubu (III. k., 2200 m), při svém druhém životním vystoupení, hnědák Timekeeper (tr. Josef Váňa, Statek Blata Český ráj, 7:1), jenž pod letos prvně v ČR vítězným žokejem Jaromírem Šafářem dominoval velmi lehce o tři a půl délky.

Závěrečnou Cenu Bosny (IV. k., 2400 m) proměnil v třetí životní prvenství vloni nadějný tříletek, po roční zdravotní pauze úspěšný rekonvalescent Shahnour Aznavour (Racing Club Salvator), v sedle s úřadujícím vicešampiónem Janem Vernerem splnil roli favorita (2,7:1) a přinesl druhý nedělní triumf trenérovi Allanu Petrlíkovi.

Výsledky

 

Původní zpráva

Magnetem nedělní třetí kapitoly letošní sezóny v Conseq Parku Velká Chuchle je první z pětice klasických zkoušek – 68. Nikon Jarní cena klisen (Listed, 1600 m, 550 tis. Kč), na jejíž start se postaví třináct adeptek, z nichž sedm reprezentuje český chov. Celkem se uskuteční osm dostihů, na startovních listinách je 93 koní a 33 jezdců, úvodní dostih odstartuje ve 14 hodin, areál Conseq Parku bude otevřen od 12 hodin.

Skara proti tuctu vyzývatelek

Favoritkou 68. Nikon Jarní ceny klisen (start v 16.05 hod.) je dosud neporažená juniorská šampiónka Skara, jejíž žokej Jan Verner i trenér Pavel Tůma obhajují loňské vítězství Dumnonie, jež v tomto dostihu přinesla druhý triumf stáji dr. Jiřího Charváta, zatímco letošní aspirantka hájí barvy stáje jeho manželky Diany. Skara svá tři dosavadní vystoupení jistě nebo lehce, debutovala v pražské červnové Simsonově ceně a pokračovala v Karlových Varech zisky srpnové Ceny Masise a zářijové Ceny zimní královny. V aktuální sezóně zatím nestartovala, to však nemusí vadit, bez dubnové rozcvičky dokázaly první klasiku opanovat tři ze šesti posledních vítězek.

Jejími hlavními soupeřkami by měly být stříbrná z Ceny zimní královny a před třemi týdny premiantka přípravného Memoriálu Rudolfa Deyla Sedmikraska (ž. Foret, tr. Lisek, DS Pegas), jejíž majitel je v listině vítězů zapsán již třikrát, trojnásobná vítězka z Francie Efily (ž. R. Koplík, tr. Z. Koplík, LOKOTRANS Slovakia CZ), jež při své české premiéře v Deylově memoriálu obsadila druhou příčku jen o délku zpět, avšak při zátěži o jedno a půl kila vyšší, suverénka trojkového testu z poloviny dubna, v němž bez závěrečného tlaku dosáhla času jen o necelé čtyři desetiny sekundy horšího než Sedmikraska a jejíž žokej i trenérka vedou průběžné šampionáty, Partyday (ž. Rája, tr. Vocásková, PartyDay CZ) a nejspíš největší naděje ze septeta českých rodaček, sezónu zahajující dcera vynikající Vapety Vaneta (ž. Šafář, tr. Piruch, Stáj Mikon), která sice zatím nezvítězila, nicméně na podzim obsadila třetí místa v Gerschově memoriálu i Ceně zimního favorita.

Solidně se v trialu na nedělní vrchol prezentovaly další tři kandidátky, na třetím až pátém místě se seřadily v Praze poprvé startovavší vítězka ze Slušovic a pátá ze slovenské Ceny zimní královny Douna (ž. Murzabajev, tr. Bodlák, Hvitas stjema ČR), vítězka říjnového mílového debutu Zamiranda (ž. Laube, tr. Juránek, Rabbit Trhový Štěpánov) a progresivní Lacorana (ž. Palík, tr. Horáková, Albert Stolany). Osmá procválala cílem Deylova memoirálu Nicole Megan (ž. Zatloukal, tr. Blažková, Joly) a překvapivě až na předposlední příčku se po aktivním úvodu propadla loňská dvojnásobná vítězka Anshoa (ž. Chaloupka, tr. Petrlík, DAR).

Zamíchat kartami by mohla dcera vítězky Jarní ceny klisen 2010 Vinnah Venillia (ž. Havelková, tr. Růžičková, Orling), která se před třemi nedělemi jistě prosadila při životní premiéře mezi nezvítězivšími, a ztratit se nemusí ani loňská trojková vítězka Lorie (ž. Janáčková, tr. J. Váňa, Bejana), jejíž tréninkoví kolegové o minulém víkendu vítězili „na všech frontách“, zatímco v posledních třech startech neumístěná Nelia (ž. Korečková, tr. T. Váňa, Roman) může v této sestavě pouze příjemně překvapit.

 

startovní listiny, sázkové kurzy

Další dostihový program

14.00 – Cena Fotosoutěže Nikon 2016 (IV. k., 1200 m): na sprinterské trati se o premiérový triumf utká osm tříletých koní, nejlepší vyhlídky by měly mít klisny Moravanka a Perchta, které sezónu zahájily medailovými umístěními.

14.30 – Cena Ajanty (III. k., 1400 m): v poli devíti zástupců klasického ročníku aspiruje na druhou životní výhru loňský premiant Bulpit, po náročném debutu v Deylově memoriálu by si zde měla výsledkově výrazně polepšit Celine My Heart.

15.00 – Cena Emont Bohemia, s. r. o. (hdcp III. k., 1200 m): v jediném handicapu odpoledne nastoupí dvanáct kandidátů, po minulém těsném druhém místě s dobrými šancemi odstartuje vloni třikrát první Sheik Yerbouti.

15.30 – Memoriál Jana Košťála (IV. k., 1800 m): na střední trati se sejde patnáctka nezvítězivších tříletých, vítězné ambice bude mít Patricie, která před třemi týdny na delší trati obsadila stříbrnou pozici.

16.35 – Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví (IV. k., 1600 m): v úvodní kapitole celoročního seriálu Hippospol Cup lze očekávat premiérové vítězství v sedle, jelikož z deseti zúčastněných žákovských a mladých jezdců dosud vyhrál jediný.

17.05 – Cena Derby klubu (III. k., 2200 m): o první kariérní vítězství budou tříletí usilovat také na delší trati, z třinácti uchazečů jich hned osm figuruje na přihláškách do letních klasických vrcholů, Českého derby nebo Oaks.

17.35 – Cena Bosny (IV. k., 2400 m): desetiletý matador Cheri Honey bude při jubilejním třicátém rovinovém startu usilovat o devátou výhru v této disciplíně, mezi jeho oponenty se poprvé do vytrvaleckého dostihu postaví i úspěšný rekonvalescent Shahnour Aznavour.

Dostihy předznamenají olympiádu

Legendy Velké pardubické se sešly na Pardubickém závodišti

101. CPIPG ČESKÉ DERBY

Dostihy předznamenají olympiádu

Legendy Velké pardubické se sešly na Pardubickém závodišti

101. CPIPG ČESKÉ DERBY

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.