Závěrečnou tečku za pardubickou sezonu udělala Cena Orphee des Blins

Závěrečný dostihový mítink pardubické sezony vyvrcholil dostihem nesoucím jméno poslední vítězky Velké pardubické – Cenou Orphee des Blins podporovanou DS Pegas. Reparát v něm skládal i účastník Velké pardubické Ter Mill, radost ale dostih udělal hlavně Janu Kratochvílovi. Ten totiž dosáhl hattricku. Aktualizace 26. 10. 10:35 HOD: TZ - Kratochvíl: Vítězný hattrick proti „svým“.

Do vrcholné steeplechase cross country na 4200 metrů odstartovalo deset koní, zkušených překážkářů. O vítězství měli bojovat především syn slavné vítězky Velké pardubické Registany Reaper, loňský vítěz Ceny Vltavy Renard Argenté, ale také Kindly Boy nebo Handsome Jack trénovaný Radkem Holčákem. Ten šestiletého hnědého valacha připravil pro Jana Kratochvíla, který si nakonec s Handsome Jackem došel pro své třetí vítězství pardubického odpoledne. Pro Handsome Jacka to bylo určité napravení nevydařené Ceny Vltavy před dvěma týdny. „Do Irské lavice jsme chtěli Jacka udržet v koních a teprve potom jít do čela a své soupeře ucválat Jackovým strojovým tempem,“ prozradil taktiku trenér Radek Holčák – a také se tak stalo. Spokojeností zářil i Jan Kratochvíl, kterého v tu chvíli čekal ještě jeden dostih se spolufavoritkou dostihu a otevírala se i teoretická šance na čtyři vítězství v jednom dnu.

 

 

Bělouš Ter Mill, kterého vedl stejně jako ve Velké pardubické žokej Michal Köhl a který tehdy upadl na Anglickém skoku, tentokrát na rozdíl od minulého startu dostih dokončil a to dokonce na druhém místě. Favorizovaný Reapar v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou skončili třetí, následovaní Renard Argenté s Ondřejem Velkem a Kindly Boyem s žokejem Marcelem Novákem. Z deseti startujících dokončilo devět koní, Hipo Jape byl svým jezdcem, žokejem Josefem Váňou mladším zadržen.  

 

 

Dostihový mítink ale nabídl celkem sedm dostihů, první z nich odstartoval už v pravé poledne. Hned úvodní dostih pro tříleté přes proutěné překážky nabídl dramatický souboj v závěru dostihu, kdy favorizovanou hnědku Playmonu v sedle s žokejem Janem Rájou udolal méně zkušený Hefner vedený žokejem Josefem Váňou mladším. Svěřenec žokejova otce Josefa Váni staršího Hefner totiž startoval teprve počtvrté, podruhé na překážkách a poprvé zvítězil. Trenér se po dostihu spokojeně usmíval: „Jsem rád, že to tak dopadlo. Minule v Lysé se ještě trochu bál.“ Třetí dokončil Nine s Janem Kratochvílem, čtvrtá Ready for Bond s Michalem Kubíkem a pátá Sorgenta s Jakubem Kocmanem. Dostih se běžel jako Memoriál Josefa Pírky, zakladatele sportovní fotografie. Ten od roku 1877 fotografoval parforzní hony, z nichž se vyvinuly dostihy; později začal fotografovat i Velkou pardubickou steeplechase.

 

 

Také v dalším dostihu přes proutěné překážky uspěla debutantka - Dunáta a překvapila nejen diváky, ale dokonce i samotného trenéra Martina Suchánka. Přiznal totiž, že v rovinových dostizích byla pomalá a tak prostě zkusili proutěné překážky. Dunáta měla v sedle zkušeného žokeje Jaroslava Myšku, který si poradil i s volným koněm u posledního skoku. Za Dunátou dokončili Vranka s Vladimírem Vernerem, Lady Bach s amatérkou Veronikou Řezáčovou, Kasir s žokejem Marcelem Novákem a Victory Bond s žokejem Dušanem Andrésem.

A do třetice premiérové vítězství nabídl třetí dostih dne, čtyřková steeplechase cross country. Zvítězila v něm, při svém osmém startu v kariéře, hnědka Amfora s jezdcem Janem Kratochvílem v sedle. Od prvních metrů se pohybovala v čele startovního pole a nakonec pěkným závěrem v cílové rovině udolala bělouše jménem Marcus Aurelius v sedle s Markem Stromským. K této dvojici se připojil i Big Mago s Josefem Váňou mladším, ale ti měli pád na posledním skoku. Na třetí místo se tak dostal Sorgenio s Radkem Manem, čtvrtý byl Tymian s žokejem Michalem Köhlem a pátý Charmer s žokejem Josefem Sovkou.

 

 

Diváci se nenudili ani při čtvrtém dostihu dne. Od startu byl hodně vpředu ryzák Remino v sedle s Ondřejem Velkem, který se ovšem po náběhu na travnatý ovál neudržel v sedle a uvolnil tak přední pozici osmileté Power Prize, která si s žokejem Marcelem Novákem došla pro vítězství s náskokem přibližně dvaceti délek. „Vyhovuje jí měkko a má dobrou formu, to rozhodlo,“ prozradil Marcel Novák. Druhý dokončil Viking des Blins, pro kterého to byl teprve druhý start v České republice. V sedle měl zkušeného žokeje Pavla Kašného. Za nimi dokončila Siran s žokejem Jaroslavem Myškou, Fartina s Janem Derychem a Absint s amatérem Pavlem Složilem.

Pátý dostih přinesl další radost Janu Kratochvílovi a také trenérce Pavlíně Baštové. Ta totiž připravila druhého vítězného koně pardubického mítinku. S výrokem „jistě“ protnul pomyslnou cílovou pásku její svěřenec, sedmiletý Dalmacio. Po boji v cílové rovince porazil pětiletou ryzku Džiddah, která měla v sedle žokeje Marcela Nováka a podle dostihových odborníků měla bojovat o vítězství. Rychlé tempo dostihu udával Trezorův bratr Taras s Ondřejem Velkem, skončil ale na Malých zahrádkách. Otevřel tím cestu k umístění i třetímu Marl Borovi s žokejem Josefem Sovkou, čtvrtému Starbuckovi s žákem Jakubem Spáčilem a pátému Averovi s žokejem Markem Stromským.

 

 

S určitým očekáváním sledovali diváci také úplně poslední dostih sezony – steeplechase cross country na 4100 metrů. Na startovní listině se totiž objevilo i jméno Cherwicka, který svou třídou soupeře převyšoval. Pardubičtí diváci ale Cherwicka znají jako „šprýmaře“, který si už po dvakrát udělal z Irské lavice vyhlídkovou věž a odmítal ji překonat. V kurzu závěrečného dostihu ale Irská lavice nebyla, což mohla být jeho výhoda. V sedle zkušeného Jaroslava Myšku však vystřídal méně vyježděný žák Jakub Spáčil. A výsledek? Cherwick svou třídu potvrdil a zvítězil. Druhá dokončila hnědka Letní láska, kterou vedl trojnásobný vítěz dne Jan Kratochvíl před Libertinem s Ondřejem Velkem, Mediou s Michalem Kubíkem a Barakem s Radkem Manem.

 

 

 

Kratochvíl: Vítězný hattrick proti „svým“

Pardubice, 25. října 2014 - Jezdec Jan Kratochvíl patří k nemnoha talentům české překážkové scény. Přesto, že dostihy jezdí od roku 2008, teprve loni si ho „vytáhl“ trenér Josef Váňa do své centrály a po odchodu Josefa Bartoše i jemu začal dávat šance v dostizích. Jezdeckou jedničkou stáje je však Josef Váňa mladší, a tak se Kratochvíl  prosazoval  spíše do sedel koní, kteří neměli ty největší ambice…

I na nich se ale obvykle prezentoval vysoce kvalitními výkony, a tak není divu, že po jeho službách se objevila poptávka i z jiných stájí.  A  tak Váňův jezdecký „náhradník“ v letošním roce prožil svou zatím nejúspěšnější sezónu. Poprvé se v průběhu jednoho roku vyšplhal na hranici  desítky vítězných startů.  A všechno korunoval na své poměry nevídanou záležitostí – vítězným hattrickem. A to v rámci pardubického dostihového loučení s letošním rokem. Předvedl něco, co se mu zatím nikdy a nikde dosáhnout nepodařilo.

Až do soboty Kratochvíl nikdy v kariéře nevyhrál v průběhu odpoledne víc než jeden dostih. Tentokrát přišly tři. Hattrick mu samozřejmě udělal obrovskou radost. A nepochybně zaslouženou, vždyť v sedlech Amfory, Dalmacia i  Handsome Jacka si vesměs počínal mazácky a nabídnutou šancí neopovrhl. „Samozřejmě, koně, kteří nejsou z našich stájí, jezdím jenom  v těch dostizích, kdy na mě nezbydou naši koně,  ale v letošním roce jsem měl vážně velký  zájem,“ libuje si Jan Kratochvíl. Dvě sobotní výhry zaznamenal v kooperaci s trenérkou Pavlínou Baštovou, která jej v letošním roce opakovaně angažovala i pro ježdění ve Francii, tu největší pak pro Radka Holčáka, jehož otec František mu před dvěma týdny nabídl s Gauner Danonem jeho první šanci na startu Velké pardubické. „Paní  Baštová mívá koně nachystané na to, co je čeká, a já jsem za šanci, kterou mi dala, moc rád. Jsme domluvení, a pokud jsem volný, je to má první volba,“ líčil Jan Kratochvíl, který se s Dalmaciem ani s Amforou v putování za vítězstvími ani nezapotil. 

Ani v sedle Handsome  Jacka v cílové rovině pak nepřipustil drama a svůj první životní hattrick si zapsal na konto v jistém stylu. Ve všech případech skončili reprezentanti jeho „domovské“ centrály trenéra  Josefa Váni hluboko v poli za jeho zády. „Samozřejmě, je to celkem zvláštní pocit, porážet naše koně. Ale když se na ně k ježdění nedostanu, odvádím si svojí jezdeckou práci tam, kde mám momentálně angažmá. Dnes jsem dostal hodně dobře nachystané koně, takže to s nimi šlo jako po másle. Těší mě každé z těch tří vítězství. Ostatně vyhrát, to je vždycky moc dobrý pocit,“ pochvaloval si český překážkový jezdecký talent, jemuž i Josef Váňa starší pro jeho pracovitost prorokoval zajímavou budoucnost. Jan Kratochvíl mu prozatím svými výsledky vzkazuje, že se v jeho případě nemusí mýlit… 

 

Pardubická dostihová sezóna končí

Poslední říjnová sobota bude tento týden epilogem letošní pardubické dostihové sezóny. Na programu je sedm překážkových dostihů, první bude odstartován již v pravé poledne ve 12:00 hodin, hlavním pak je tradiční Závěrečná cross country – Cena Orphee des Blins, podporovaná DS Pegas.

Na startovní listině dostihu II. kategorie na 4200 metrů je deset koní a jezdců, většina jsou zkušení překážkáři, při Gala mítinku před dvěma týdny se neprosadili, ale nyní mohou vše napravit. Bělouš TER MILL (ž. Köhl) šel výborně ve Velké pardubické, ale na Velkém anglickém skoku před závěrem dostihu po chybě ztratil svého jezdce. O vítězství by měli bojovat především syn slavné Registany REAPER (ž. Myška), KINDLY BOY (ž. Novák), RENARD ARGENTÉ (Velek), HANDSOME JACK (Kratochvíl) a možná i nadějný CELADON (žk. Spáčil). Překvapit by mohl před časem skvělý HIPO JAPE (ž. Váňa J.,ml.) nebo klisna MACAONE (Kocman), zbývající startující NORINO (Kubík) a bělka SEŠLOST (Man) se zřejmě budou obtížněji prosazovat.

Všechny rámcové dostihy mají solidní obsazení odpovídající závěru sezóny, kdy absolutní špička po náročné sezóně a nedávných vrcholech již odpočívá. Sledovaným koněm bude v posledním dostihu odpoledne výborný CHERWICK (žk. Spáčil), který se dvakrát v kvalifikačních dostizích zadrhl na Irské lavici, ta tentokrát v kurzu chybí a tak snad bude mít konečně šanci na úspěch. Pokud by ve čtvrtém dostihu zvítězila klisna SIRAN (ž. Myška), uctila by tím nejlepším způsobem svého předchozího, minulý týden zesnulého trenéra Jiřího Barboříka.

 

Tipy:

I. PLAYMONA – SORGENTA – OLMAIUS

II. STINGA – VRANKA – KLAN

III. AMFORA – BIG MAGO – TEMAT

IV. SIRAN – FARTINA – POWER PRIZE

V. TARAS – AVERE – DŽIDDAH

VI. REAPER – TER MILL – KINDLY BOY

VII. CHERWICK – LETNÍ LÁSKA – LIBERTIN

 

Program

12:00 - Dostih pardubických fotografů – Memoriál Josefa Pírky, zakladatele dostihové fotografie podporovaný marketingovou společností EUROPEAN MEDIA HOUSE s.r.o. (041007) 

12:35 - Cena podporovaná společností Tayllor & Cox  (041006)

- doprovodný program – dostih poníků  

13:10 - Cena podporovaná Tiskárnou v Ráji, s.r.o.  (041005)

- doprovodný program – dostih na ¼ míle

13:45 - Cena podporovaná grafickým studiem TASOU  (041004)

14:20 - Cena podporovaná společností SK-EKO Pardubice, s.r.o. (041002)

14:55 - Cena ORPHEE DES BLINS podporovaná DS Pegas  (041001)

15:30 - Cena podporovaná společností IPP – Ing. Petr Pelouch  (041003)   

doprovodný program – vyhlášení soutěže AUTO IN

 

Skalický: Jsme sociálně odpovědná firma

Na poslední letošní dostihy sezóny, které bude v sobotu 25. října hostit pardubické závodiště, se mohou těšit také desítky rodin spolupracujících se Střediskem rané péče v Pardubicích o.p.s. (SRP). Samozřejmostí pak bude účast zhruba stovky dětí, mezi nimiž budou i ty se zdravotním hendikepem od nejútlejšího věku. Pořadatel závodů Dostihový spolek (DS) už pošesté poskytne centru zdarma lóži, a připraví tak nezapomenutelný zážitek lidem, ke kterým nebyl osud příliš nakloněn.

"S městem Pardubice a Pardubickým krajem pravidelně spolupracujeme i s organizacemi, které se věnují sociálním službám. Odpovídá to naší přijaté strategii sociálně odpovědné firmy," řekl místopředseda představenstva DS Michael Skalický. Dodal, že další menší lóži budou mít i klienti z chráněného bydlení Neratov s lehkým a středně těžkým mentálním postižením.

Podle ředitelky SRP Blanky Brandové je nesmírným přínosem, když se celé rodiny mající mezi sebou hendikepované děti sejdou i mimo školská a zdravotnická zařízení a mohou si tak vzájemně sdělit osobní poznatky a často i začít spolupracovat. "Je to krásná tradiční akce, kdy mohou rodiny strávit báječné odpoledne v atmosféře dostihových závodů," řekla Brandová.

Ve velké lóži mají děti připravený i dětský koutek, jejich rodiče si mohou také vsadit na dostihy na terminálu přímo v jejích prostorech, nechybí ani občerstvení přímo v místě. "Zájem o tuto akci je obrovský. Dostali jsme 350 vstupenek, které využijí zájemci z celého Pardubického kraje," uzavřela ředitelka SRP

Poslední letošní dostihová sobota bude oproti jiným dnům kratší, první dostih začíná ve 12 hodin, poslední se pojede v 15.30 hodin.

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.