Tiumen - profil vítěze 119. Velké pardubické České pojišťovny

Kdy a kde se narodil Tiumen? Jak zatím vypadala dosavadní dostihová kariéra vítěze 119. Velké pardubické České pojišťovny? Nejen to, ale i další zajímavosti se dozvíte v následujícím článku Milana Tůmy. Řadu dalších zajímavostí (nejen) z průběhu Velké pardubické pro vás připravujeme do listopadového čísla Jezdectví (vychází 29. října), které se na dostihy zaměří i v tématu měsíce...

T I U M E N, hnědák, val., nar. 4. 3. 2001

VPČP

 

Narodil se 4. 3. 2001 v polském hřebčíně Moszna. Jako tříletý pobýval v Zámrsku u trenérky Lenky Horákové.
Jako tříletý startoval čtyřikrát v rovinových dostizích a jeho nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo na mostecké dráze v dostihu III.kategorie.
Potom přešel k trenérovi Josefovi Váňovi. Nejprve zde jako čtyřletý dvakrát startoval na rovině, nejlépe byl v v dostihu III.kategorie třetí a v červenci se poprvé představil na překážkách. Na dráze v Kolesách suverénně pod ž.Bartošem zvítězil v dostihu přes proutěné překážky, druhý byl Bellago a třetí Isar.
Po boji o krk zvítězil pod stejným jezdcem v proutkách o měsíc později i v Meranu, když těsně poraženým byl pozdější vítěz Gran Premio Merano Halling Boy.
Následující sezónu startoval pouze dvakrát v Kolesách, nejprve byl v proutkách sedmý a začátkem září pak druhý ve steeplechase za podprůměrnou Whinnys. V obou případech byl v jeho sedle ž.Bartoš.
I o rok později se na dráze objevil pouze třikrát. Nejprve začátkem května v Pardubicích pod ž.Bartošem nedokončil kros III.kategorie a o tři týdny později zde byl pod stejným jezdcem v těžké cross country II.kategorie třetí za Montgomerym a L´Amourem, když porazil Tomise, Sullivana, Bricassara a další velmi dobré steeplery.
Třetí byl i koncem července v Meranu, za velmi dobrými polskými rodáky Dalforsem a klisnou Esther, čtvrtý byl do letošní Velké pardubické přihlášený italský Poggio Torselli. Tentokráte byl jeho partnerem ž.Myška.
Předloni také startoval pouze třikrát, což svědčí o tom, že nebyl dlouhodobě zcela fit.
To už se ale specializoval výhradně na Pardubice. Sezónu zahájil až koncem srpna a v dostihu IV.kategorie byl čtvrtý pod žákem Váňou, za Radslavem, Bremen Planem a Teresinou, což nyní vyznívá v úplně jiném světle. V polovině září pak obdobný dostih v sedle se ž.Bartošem vyhrál a nechal za sebou Nolana, Vodetu, Magic Blada a Montgomeryho. Třetí pak byl i v prestižní Ceně Vltavy, když jej porazili skvělí Bremen Plan a Red Dancer, porazil však Imága, Treshe, Lapaje, Cipíse, Výtržníka a další. V sedle byl žák Josef Váňa mladší.
Letos se na dráze představil čtyřikrát, vždy v Pardubicích a cílevědomě byl připravován na Velkou pardubickou.
Koncem května byl pod žákem Váňou třetí v cross country II.kategorie na 4500 metrů, lepšími zde byli Radslav a Mr Land, za sebou však nechal skvělého Profila, Fiftynine, Breneta a další.
O měsíc později pod ž.Bartošem získal druhé místo v krosu na 5200 metrů za Baggiem, na další místa odkázal Aspiranta, Red Dancera a Mikeilu.
Koncem srpna jej v kvalifikačním dostihu žák Váňa přivedl do cíle jako čtvrtého, za hvězdami nejtěžšího kalibru, když zvítězila Sixteen, před Mandarinem a Gawainem.
Letošní sezónu uzavřel nečekaným a skvělým úspěchem ve 119. ročníku Velké pardubické České pojišťovny, když s přehledem suverénně zvítězil před největšími favority. Žokej Josef Váňa byl v dostihu v jeho sedle poprvé.
Pro nás je zajímavé, že v žilách Tiumena koleje naše stará dobrá „česká krev“. Mateřský otec Demon Club je synem Masisovy dcery Demony, která zvítězila v polském Derby, St.Leger a dvakrát ve Velké varšavské ceně. Masis byl naším nejlepším plemeníkem z domácí produkce v celé historii, mnohonásobný šampión plemeníků, vítěz Derby, St.Leger a mezinárodní vítěz. Svého času vyhrál v rekordním čase naše Derby.

Připravil: Milan Tůma

St Leger pro favoritku Vivienne Wells

Zřízení expertní skupiny k problematice Taxisova příkopu

St Leger pro favoritku Vivienne Wells

Zřízení expertní skupiny k problematice Taxisova příkopu

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.