žokej a trenér Ivan Kub slaví životní jubileum

Významné životní jubileum slaví žokej a trenér Ivan Kub. Patří k  lidem, kteří si sympatie a úctu zasloužili svým chováním, slušností, obětavostí, pokorou a zodpovědným přístupem k práci, kterou si dobrovolně a s láskou vybrali.

Jeho cesta ke koním byla přímá. Připravil mu ji otec Josef, který vedl Ivana i staršího bratra Petra k lásce ke koním. Jezdil s nimi po parkurových závodech i dostihových závodištích. Petr o kariéře profesionálního jezdce nikdy neuvažoval a tak se na tuto pouť vydal Ivan sám. Ještě v učení na chuchelském učilišti vyhrál svůj první životní dostih v sedle Eržiky. Po vyučení nastoupil v roce 1985 do Tochovic u Příbrami. Vedle Zdeňka Machů, Libora Šindara nebo Petra Kubíka patřil k začínajícím jezdcům působícím u trenéra Kunčara a později u Václava Chaloupky. Prvním "velkým" Ivanovým koněm byl Mir Sada. V sezóně 1995 byl stálým jezdcem dvouletého francouzského hřebce. Zvítězili ve všech pěti startech, které společně absolvovali. Simsonovu cenu, Gerschův memoriál nebo slovenskou Karpatskou cenu nevyjímaje. Nejvytrvalejší dvojici v domácím tochovickém středisku tvořil s klisnou Laurenou, kterou z jejích 34 životních startů v dostihu doprovázel čtyřiadvacetkrát. Patřila k jeho největším oblíbencům, třebaže spolu vybojovali pouze dvě vítězství. Vítězové na Ivana čekali jinde. A mnohdy u jiných trenérů.

Do nejužší tuzemské žokejské špičky se Ivan začlenil v roce 1998 po suverénních výkonech v sedle bělouše Blueridge Dancera, mj. Koně roku, Nejlepšího tříletého hřebce a mílaře. Letos uplyne přesně 20 let, kdy Ivanovi bílý svěřenec velkokarlovického trenéra Františka Holčáka dopřál premiérový klasický triumf kariéry. Nebývalým způsobem opanoval trio nejvýznamnějších zkoušek tříletých – Mem. prof. V. Michala (velmi lehce o 5 délek), Velkou jarní cenu (velmi lehce o 7) i slovenskou Velkou jarní cenu v Bratislavě i Velkou cenu Prahy (Gd.3). Mezi Ivanovo nejzajímavější čtyřnohé partnery patřili Hyphen, Gay Devil, Bellaboy, Baddellios, Palomia, Naguiba, Thessalon. Rodinnou stáj zvýraznil dobrými výsledky se Sweety Love nebo Shovel. Jezdil některé budoucí překážkové suverény, jako byl Maskul, Whippet, Vinny, Vronsky či Cedr.

Rok 2000 se v Ivanovo kariéře stal přelomovým. Nejen, že absolvoval největší počet startů během sezóny (134), ale svedl také napínavý souboj o titul jezdeckého rovinového šampióna s Karolem Šarinou. Unikl mu o jediné vítězství.

V následující sezóně, nově jako posila týmu lysolabského trenéra Františka Vítka a jeho syna Romana, zápasil s hmotností. Neustálé hlídání váhy bylo vyčerpávající, proto výrazně omezil aktivity v sedle.

Dařilo se mu na karlovarské dráze. Tady uměl a měl ji rád. Před 20 lety ovládl jako jezdec s Gay Devilem jedničkový Pohár filmového festivalu. O devět let později tentýž dostih opanoval s již zmiňovaným El Hadjim, ovšem v roli trenéra. V roce 2001 si vítězství ve festivalovém Poháru zopakoval s Hyphenem. S tímto pětiletým ryzákem tehdy vytvořil rekord karlovarské dráhy. Další místní rekord, na kilometrové distanci, pokořil před patnácti lety. Jako trenér Kristiána.

Ačkoliv v polovině 90. letech sbíral zkušenosti s překážkami, kdy z 10 startů na proutěnkách třikrát zvítězil s klisnou Laray, o kariéře překážkového jezdce neuvažoval.

V roce 2002 se vrátil domů do Mladého Smolivce. Ve stáji daleko od ruchu velkoměsta, v čisté přírodě, obklopeni hlubokými lesy a voňavými loukami, dávají oba trenéři to nejlepší všem čtyřnohým svěřencům. Každodenní a téměř celodenní kontakt s koňmi je jedním z klíčů k úspěchu. Opřít se mohou o dlouholetou přízeň „menších“ majitelů.

Za všechny kamarády a přátele jubilantovi přejeme, aby i v šestnácté trenérské sezóně s pomocí nadějných svěřenců posbíral co nejvíce úspěchů. Ať mu ve stáji spokojeně řehtají a přešlapují zdraví a dobří plnokrevníci. Třeba následníci výtečných sprinterů Goldruna a El Hadjiho (dvojnásobný vítěz dostihů I. kategorie), zimní královny La Magnificy nebo Pardubické zimní královny Matter For Love. A dalších, například Demon Kinga, který na chuchelské dráze před 15 lety zaběhl na kilometrové trati rekordní čas. Ať ve stopách dvojnásobné vítězky Sabany na překážkách dělá celému týmu i Sonyatta!

 

Ivan Kub jako jezdec:

Počet startů: 1141

Poslední dostihový start: před 15 lety

Vítězné starty: 121

Vítězství v dostizích I.kat.: 24

 

 

Ivan Kub jako trenér:

Počet startů na rovině 2017: 464

Počet vítězství 2017: 4

Koně v tréninku pro sezónu 2018 (společně s bratrem Petrem): 8

Dostihy předznamenají olympiádu

Legendy Velké pardubické se sešly na Pardubickém závodišti

101. CPIPG ČESKÉ DERBY

Dostihy předznamenají olympiádu

Legendy Velké pardubické se sešly na Pardubickém závodišti

101. CPIPG ČESKÉ DERBY

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.