CAI-A Donaueschingen: velký úspěch pro čtyřspřeží z Favory

Ve dnech 17. – 20. září se v německém Donaueschingenu konaly poslední kvalifikační závody na zimní halový pohár FEI WORLD CUP DRIVING, kterých se zúčastnil český závodník a reprezentant Hřebčína Favory Jiří Nesvačil sen. se čtyřspřežím starokladrubských běloušů: Rézi – 21, Gss Salamanca XXXVIII – 41, Favory Ramata XV – 12, Favory Falstra XV - 15. Jak se mu dařilo?

O poslední body do poháru se sjelo do Německa bojovat na 25 čtyřspřeží z devíti zemí. V dobře obsazeném startovním poli byla jména jako např. Thomas Eriksson (SWE), Werner Urlich (SUI), Koos de Ronde (NED), Tucker Johnson (USA), Daniel Würgler (SUI) a mnoho dalších špičkových jezdců čtyřspřeží.

Drezura
Drezurní zkoušku posuzoval sbor rozhodčích ve složení Dr. Vetter (GER), Peppersack (GER), Rüslin (SUI), Cazas (FRA) a Bonhof (NED). Nejlepší úlohu 42,75 trestného bodu zajel americký reprezentant Tucker Johnson, kterého trénuje Michael Freund (mistr světa z holandského Haagu 1994 a člen vítězného družstva na Světových jezdeckých hrách v Aachen 2006). Jen o pouhých 0,13 tr. b. obsadil 2. místo Theo Timmerman z Holandska. Třetí příčka patřila se ziskem 44,16 tr. b. Danielu Würglerovi (SUI). Jiří Nesvačil sen. zajel vydařenou drezuru, která mu vynesla 51,71 tr. b. a 7. místo.

Maraton, aneb smolná překážka č. 7
Celá trasa maratonu byla velmi dobře připravena. Na jezdce čekalo 7 překážek, z toho jedna vodní. Nejrychlejší jízdy předvedli reprezentanti Holandska Theo Timmerman (1. Místo) a Koos de Ronde (2.). Na 3. místě skončil německý zástupce Ludwig Weinmayr. Náš závodník jel velmi dobrou a plynulou jízdu ve všech překážkách, až na č. 7, kde bohužel udělal opravený omyl, čímž byl penalizován 20 tr. b., takže po sečtení výsledků byl 18.

Parkur pořadí neměnil
Náročnost překážkové jízdy odpovídala úrovni závodů, přesto mohli diváci vidět hned několik čistě zajetých parkurů. Vítězem parkuru se stal dvojnásobný mistr světa (ze švédského Stockholmu 1990 a německého Wolfsburgu 2000) Thomas Eriksson. Jiří Nesvačil sen. zajel s jednou chybou, což bylo 11. místo. V celkovém hodnocení a vítězem celé soutěže se stal Theo Timmerman (NED), druhý se umístil Koos de Ronde (NED) a třetí Tucker Johnson (USA). Náš reprezentant se umístil na 18. místě, což i přes nevydařený maraton byl dobrý výsledek v tak silné konkurenci.

Zrodil se úspěch
Jiřímu Nesvačilovi sen. se v průběhu letošní sezony velmi daří, o čemž svědčí to, že se jako první český jezdec v historii spřežení kvalifikoval do zimního halového poháru, což je velký úspěch pro Českou republiku, české spřežení samotné a zároveň je to výborná reklama pro chov Hřebčína Favory. První body do poháru nasbíral Jiří Nesvačil sen. v maďarském Fabiansebestyen, kde obsadil celkové 3. místo. Další body si připsal po 2. místě v rakouském Altenfeldenu. Největší počet bodů získal na CAI – A v Nebanicích, které v silné konkurenci dokázal vyhrát. Poslední body vybojoval v holandské Bredě, kde se umístil na 14. místě.

FEI WORLD CUP DRIVING
Neboli zimní halový pohár vznikl v roce 2001 v Německu a během pár let se stal velmi prestižní záležitostí. Součástí poháru je sedm závodů a závěrečné finále, které má pokaždé své místo konání jinde. Prozatím se v poháru objevovala hlavně jména mistrů světa a nejlepších jezdců čtyřspřeží jako např. Michael Freund (GER), Ysbrand Chardon (NED), Werner Urlich (SUI), Thomas Eriksson (SWE), Exell Boyd (AUS), Daniel Würgler (SUI), Jozsef Dobrovitz (HUN), Koos de Ronde (NED), Lazar Zoltan (HUN) a Christoph Sandmann (GER).
Nejlepším jezdcem poháru je Michael Freund, který v něm dominoval celkem čtyřikrát.