Český skokový pohár 2020: Martinice - VC pro Ondřeje Zváru

Téměř dva roky dělí Ondřeje Zváru od posledního triumfu při Českém skokovém poháru. Tehdy se v Opavě s Quimerem-M „rozeskakoval“ před startem na Světových jezdeckých hrách. Tentokrát byl v Martinicích úspěšnější s Chaccolanem.

Člen reprezentačního A-kádru Ondřej Zvára většinou dává přednost před domácí parkurovou extraligou mezinárodním závodům. Letos je ovšem všechno jinak, a tak na Český skokový pohár v Martinicích přivezl do Velké ceny hned dva koně a s oběma postoupil do finálové části soutěže.

S Quimerem-M skončil kvůli chybě v základní části soutěže pátý, s Chaccolanem však předvedl dvě bezchybné jízdy a finálový čas měl suverénně nejrychlejší. „Oba koně mi udělali velkou radost. Quimero si v prvním kole vybral trochu smůlu, ale napodruhé již mu to vyšlo skvěle stejně jako Chaccolanovi,“ spokojeně konstatoval Ondřej Zvára.

Již podruhé se letos na pohárové stupně vítězů probojovala Kateřina Veselovská. Ta skončila s Celanem S druhá před loňským vítězem celého seriálu Rudolfem Doležalem v sedle Quattro Centa. Také tyto dvě dvojice překonaly obě části Velké ceny Martinice Group bez penalizace. Časy ovšem nepatřily mezi ty nejrychlejší a pokud by Patrik Majher s valachem Claude a již zmíněný Ondřej Zvára s Quimerem-M v základním kole nechybovali, byli by na druhém a třetím pódiovém stupníku oni.

Velkou šanci na vítězství či lepší umístění měl také Filip Doležal. Ten v sedle valacha Coup de Coeur GP Madame Z postupoval do finále v pozici lídra. Výhodu posledního startujícího však nedokázal využít a v závěru jednou chyboval. Musel se tak spokojit až se šestým místem. Záznam Velké ceny Martinic odvysílá Česká televize ve středu od 17:30 hodin na programu ČT Sport. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.

Původní tisková zpráva

Další kolo Českého skokového poháru probíhá od 16. do 19. července v areálu v Martinicích. Zatímco do současné chvíle proběhla jen dvě ze čtyř naplánovaných kol Českého skokového poháru 2020, Martinicemi začíná série šesti Velkých cen v pěti týdnech po sobě. „Do Martinic beru Larga, aby si skočil na mistrovském place,“ říká Marek Klus.

V termínu 16. až 19. července se původně v Martinicích u Březnice mělo konat mistrovství České republiky v parkurovém skákání, ale po jeho odložení na začátek října se do tohoto týdne přesunul Český skokový pohár. V rámci domácí parkurové extraligy se jedná již o pátý mítink v pořadí. Ten první však skončil kvůli nepřízni počasí předčasně a třetí byl ze stejného důvodu zcela zrušen. Jezdci tak měli možnost do teď sbírat seriálové body pouze ve Zduchovicích a ve Frenštátu pod Radhoštěm.

I kvůli tomu zatím několikanásobný finalista i vítěz finále Českého skokového poháru Marek Klus nemá žádný bod v žebříčku jezdců. „Byl jsem jen v Litomyšli, kde nedělní program neproběhl. Nyní se chystám vzít do Velké ceny Martinic Larga, s nímž jsem, stejně jako s klisnou Massimou Rocca, poprvé šel těžkou soutěž začátkem července v Praze. Largo byl ještě takový divoký, takže doufám, že se mi to podaří trochu vylepšit. Massima je teprve osmiletá, takže má ještě volnější režim,“ říká Marek Klus.

Kromě Martinic plánuje tento jezdec, který nedávno změnil domovskou stáj, startovat při Českém skokovém poháru o dva týdny později v Olomouci, kde proběhnou hned dvě Velké ceny. „Vzhledem k tomu, že bude nyní pět pohárových mítinků za sebou, tak se účast určitě rozmělní. Hodně lidí jede nyní do Martinic na mistrovské kolbiště, někdo pojede o týden později do Chuchle a co vím, tak opravdu dost jezdců se chystá na přelomu července a srpna do Olomouce, protože tam proběhnou hned dvě bodovaná kola – v pátek Velká cena Brna a v neděli Velká cena Olomouce. Je to skvělá příležitost si skočit při jedněch závodech dvě těžké soutěže,“ konstatuje Klus.

I po Olomouci bude domácí parkurová extraliga pokračovat bez přestávky. Na 9. srpna byla přesunuta Velká cena Hradištka, následovat bude Velká cena Opavy. „Tím, jak je toho nyní hodně, tak asi čeští jezdci pojedou do Hradištka a moravští do Opavy. A je potřeba počítat i s tím, že dost jezdců plánuje v dalších týdnech účast na mezinárodních závodech ve Zduchovicích, v Praze a v Olomouci,“ upozorňuje Marek Klus. „Já bych rád určitě na CSI-W do Olomouce, CSIO Praha vynechám, neboť tam určitě bude velký přetlak koní, a navíc já se budu věnovat trenérským povinnostem při souběžně probíhajícím mistrovství České republiky dětí na pony,“ dodává.

Nyní se však veškerá pozornost upíná na martinické kolbiště resortu Equitana, kde od čtvrtka 16. do neděle 19. července proběhne devatenáct soutěží. Kromě nedělní Velké ceny zařazené do Českého skokového poháru, jež se poprvé letos pojede na výšce 150 centimetrů, se účastníci i diváci mohou těšit na rámcové seriály Amateur Tour, Czech Junior Cup (120/125 cm) a U25 pro jezdce do 25 let s výškou překážek do 140 centimetrů. Do hlavní soutěže je zapsáno více jak třicet dvojic. Vedle Marka Kluse tam má nahlášené koně i člen reprezentačního A-kádru Ondřej Zvára, vedoucí jezdec ČSP Jan Štětina či loňský vítěz finále Rudolf Doležal.

Zástupci Asociace Český skokový pohár i pro letošní sezonu naplánovali živé přenosy ze všech Velkých cen ČSP. Zkrácené záznamy finálových klání vysílá pravidelně Česká televize na programu ČT Sport. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.