Český skokový pohár 2020: Brno a Olomouc - VC Brna pro Kotalíka, VC Olomouce pro Vingrálkovou

Další kolo Českého skokového poháru 2020 proběhlo ve dnech 30. července - 2. srpna v areálu ESC Olomouc. 

Český skokový pohár ještě nikdy nezažil situaci, že by se do finále Velké ceny dostalo osmnáct dvojic. Běžně postupuje TOP 10, ale garantované pokračování mají všichni bezchybní. „V Olomouci bylo opravdu hodně dobrých koní,“ říká Sára Vingrálková.

Domácí parkurová extraliga letos prožívá devatenáctý ročník. Za celou historii Českého skokového poháru se stalo v sobotu 2. srpna 2020 vůbec poprvé, že by do finále Velké ceny postoupilo osmnáct dvojic. „Myslím, že ještě nikdy nebylo v jedné pohárové soutěži tolik dobrých koní, jako dnes. Parkur nebyl postaven lehký, vysoký počet bezchybných výkonů bych přisuzovala právě kvalitnímu startovnímu poli,“ říká vítězka Creditas Velké ceny Olomouce Sára Vingrálková, která se řadí mezi parkurové reprezentanty, kteří usilují o účast na olympijských hrách v Tokiu. Své nejlepší koně do Equine Sport Centra přivezli také další členové A-kádru Aleš Opatrný, Ondřej Zvára či Kamil Papoušek.

Stejně jako v páteční Falton Velké ceně Brna dokončil Ondřej Zvára s Cento Lanem Arcus na čtvrtém místě. Kamil Papoušek s Warnessem byl o půl sekundy rychlejší, a tak skončil třetí. K lepšímu umístění mu však scházela zhruba sekunda, kterou ztrácel na Slováka Igora Šulka s Wavo Aramis a ještě o něco více na Sáru Vingrálkovou s Quisandrem. Ta v čase 37,21 zvítězila a nadělila si tak dárek k osmnáctým narozeninám, které slavila právě v tento den. Ještě o něco rychlejší než vítězka byl Aleš Opatrný s Gentlemenem van het Veldhof. Bohužel jedna chyba jej odsunula až na páté místo. Šestá byla opět Sára Vingrálková, tentokrát s Oscarem des Fontaines.

„Parkur byl velmi dobře postavený, takže mě se jezdil velmi dobře s oběma koňmi. S Quisandrem to bylo trochu snadnější než s Oscarem, protože Oscar takto těžký parkur dlouho nešel. Jsem však velmi spokojena s oběma koňmi, skákali moc dobře. – Přiznám se, že jsem moc nevěřila, že nám vedoucí pozice s Quisandrem vydrží až do konce. Na startovní listině bylo ještě mnoho dvojic, které chodí rychle – ať to byl Aleš Opatrný, Igor Šulek nebo Kamil Papoušek. Každopádně jsem šla do plného rizika a vyšlo to, přestože není tak rychlý kůň. Naopak s Oscarem jsem věřila, že budeme rychlí, ale přišla chyba. To s ovšem stává,“ dodala čerstvě plnoletá Sára Vingrálková.

Český skokový pohár již za pár dní pokračuje v Hradištku u Sadské. Podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz. Záznam Creditas Velké ceny Olomouce odvysílá Česká televize ve středu podvečer na programu ČT Sport.  

 

První ze dvou Velkých cen, jež jsou na programu sedmého mítinku Českého skokového poháru na olomouckém kolbišti Equine Sport Centra, byla ve znamení souboje skupiny potenciálních olympijských účastníků a tradičních jezdců domácí parkurové extraligy.

Na start Falton Velké ceny Brna, která se původně měla jet již začátkem května, se v pátek 31. července postavilo 55 dvojic a k překvapení většiny přítomných náročný parkur s výškou překážek 145 centimetrů dokončilo devět bez penalizace.

Z jednou chybujících postoupila do finále soutěže pouze Sára Vingrálková s Quisandrem. Ta napodruhé již dovezla do cíle nulu a skončila sedmá. Naopak při druhém startu s Lamour nedobrovolně opustila sedlo, čímž se zařadila na závěr výsledkové listiny finále společně s Igorem Šulkem na Wavo Aramis. Ten pro změnu pokračování vzdal poté, co mu nevyšel nájezd na úvodní překážku a později opakovaně chyboval.

V soutěži diváci mohli sledovat hned několik potenciálních členů českého olympijského týmu pro Tokio. Kromě Sáry Vingrálkové to byli Kamil Papoušek, Ondřej Zvára a Aleš Opatrný. Nikdo z nich nakonec nepromluvil do pořadí na stupních vítězů. Papoušek s Warnessem dokonce po chybě a pomalejším čase ani nepostoupil do finále, stejně jako Opatrný s Forewerem. Tomu postup unikl o jednu příčku. Ve vrcholné části však měl ještě Gentlemana, ale s ním jednou chyboval, což ho stálo prvenství. Čas měl ze všech nejrychlejší, ale takto se musel spokojit s pátým místem. Podobně na tom byl i Zvára s Chaccolanem, jenž projel cílem o necelé čtyři sekundy pomaleji a obsadil šestý řádek výsledkové listiny. Se svojí stájovou jedničkou Cento Lanem Arcus byl jedním ze čtyř jezdců s nulou na bodovém kontě po obou částech Velké ceny, ale i v tomto případě nepatřil k nejrychlejším a zůstal čtvrtý.

První příčku nakonec obsadil Matěj Kotalík v sedle Sir Sida, který o šest setin předjel Vladimíra Treteru na Gangsterovi V/H Noddevelt, jehož čas byl 36,63 sekundy. O více jak sekundu pomalejší byl Jan Štětina s Gylordem-S. Matěj Kotalík byl spokojen i se svým druhým koněm Cesanem V, s nímž také postoupil do finále. V tom ovšem udělal dvě chyby a skončil osmý. „Když máte ve finále dva koně, tak je člověk hned klidnější, víc si věří a pak se snáz jezdí. Sir Sid skákal v základním parkuru i ve finále výborně,“ konstatoval Matěj Kotalík, jehož nepřekvapilo vysoký počet bezchybných výkonů. „Byla tady česká špička i s koňmi, s kterými se snaží o olympiádu, takže to bylo jasné, že to dá takhle dobře hodně koní,“ zhodnotil Kotalík.

 

Původní tisková zpráva

Loňský vítěz finále Českého skokového poháru Rudolf Doležal míří na další kvalifikační mítink do Olomouce absolutně odpočatý po dovolené v Chorvatsku. Ani tam si však neodpustil sledovat přenos Velké ceny Prahy, před níž byl opět v průběžném vedení.

Po Velké ceně Martinic, která byla třetím bodovaným kolem letošního devatenáctého ročníku Českého skokového poháru, se Rudolf Doležal vyhoupl díky dosaženému třetímu místu do vedení žebříčku jezdců. Krátce poté se vypravil s rodinou na tradiční dovolenou do Chorvatska, aby si před nejrušnějším měsícem domácí parkurové sezony pořádně odpočinul.

„Každý rok takto jezdíme k moři, byť jsme většinou jezdívali o něco dříve. Letos jsme to kvůli všem opatřením posunuli. Právě se vracíme domů a už se moc těším do Olomouce, kde budu startovat v obou Velkých cenách s Quattro Centem a nedělní Grand Prix půjdu poprvé i s devítiletým valachem Levisem,“ prozradil Rudolf Doležal. Připomněl tak současně, že v Equine Sport Centru proběhnou hned dvě bodované soutěže do tohoto prestižního seriálu.

„I když to bude stopětačtyřicítka, tak určitě půjde o těžkou soutěž. Je tam hodně koní, navíc výborná dotace, a tak stavitel Robert Smékal zajisté připraví poctivý parkur. Trochu spoléhám na to, že nedělní cena bude trošičku mírnější, ale ta páteční bude určitě zcela naostro postavená, nebude to žádná procházka růžovou zahradou,“ říká Doležal. Páteční soutěž je totiž dotovaná částkou 150 tisíc korun, zatímco ta nedělní rovnými sto tisíci. Motivace jezdců tak bude obrovská.

Nebít závodní přestávky Rudolfa Doležala, možná by nadále vedl aktuální pohárový žebříček. Jak ovšem hned po loňském finále seriálu deklaroval, jeho cílem start ve finále letos není. „Platí to, co jsem řekl už vloni, ve finále startovat nebudu. Musel jsem se proto smát, když jsem si náhodou v neděli všiml, že před Velkou cenou Prahy jsem ve vedení. Přiznám se, že jsem i na dovolené sledoval přímý přenos na internetu. Nemohl jsem si nechat ujít také Czech Junior Cup, kde jsem měl svěřence a pak jsem přepínal na další přenosy ze Šamorína a z dostihů v Karlových Varech. Jsem do toho zkrátka pořád ponořený,“ přiznává.

Po závodech v Olomouci si však Rudolf Doležal plánuje udělat opět menší pohárovou přestávku, byť se uskuteční v následujících týdnech další kola v Opavě a v Hradištku. „Dostal jsem možnost startovat v druhé polovině srpna při CSIO v Praze a hned týden poté je CSI-W v Olomouci, kde také nebudu chybět. Proto do Hradištka a do Opavy nepojedeme, i když tam jinak jezdím rád. Je hoho zkrátka moc a nelze absolvovat vše,“ uzavírá jeden z předních českých parkurových jezdců.

Čtyřdenní mítink Českého skokového poháru v Olomouci začíná již ve čtvrtek a do neděle se uskuteční celkem sedmnáct soutěží. Zástupci Asociace Český skokový pohár i pro letošní sezonu naplánovali živé přenosy ze všech Velkých cen ČSP. Zkrácené záznamy finálových klání vysílá pravidelně Česká televize na programu ČT Sport. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.

Zahraniční výjezdy v říjnu 2020 - Opglabbeek

Linda Portychová vybrána do Young Riders Academy

Zahraniční výjezdy v říjnu 2020 - Opglabbeek

Linda Portychová vybrána do Young Riders Academy