Čeští jezdci v O2 areně. Během Prague Playoffs jich bude opět celá řada

Ačkoliv program listopadové galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs je především ve znamení Super Cupu GCL a Super Grand Prix LGCT, do O2 areny se tradičně těší i celá řada českých jezdců. Pět jich dostalo takzvanou divokou kartu.

Pražská O2 arena bude v druhé polovině listopadu již počtvrté hostit nejlepší parkurové jezdce a koně světa při velkém vrcholu série Global Champions. Prague Playoffs je již její pevnou součástí a všichni sportovci se na tuto vrcholnou událost těší. 

Současně se jedná o velký svátek českého jezdectví, a proto i pro mnohé domácí závodníky je velkým snem při tomto mítinku startovat. Pořadatel akce, jímž je Czech Equestrian Team a.s., tradičně umožňuje několika z nich startovat s jedním koněm zcela zdarma v soutěžích úrovně CSI2*. Jedná se o parkurové mistry České republiky ve vybraných kategoriích. Navíc pět členů reprezentačního A-kádru opět dostane divokou kartu k účasti v nejvyšších soutěžích CSI5*.

Kdo samozřejmě nemůže v O2 areně chybět, je členka týmu Prague Lions Anna Kellnerová. Ta je současně manažerkou tohoto družstva, které si v letošní sezoně Global Champions League vede velmi dobře. Dlouhodobě se drží na předních příčkách a má reálnou šanci na přímý postup do pátečního semifinále Super Cupu. „V žebříčku jsme nyní hodně vysoko, což je částečně i díky změně jezdců. Tento rok máme opravdu několik silných dvojic,“ uvedla Anna Kellnerová. 

Současně však upozornila na skutečnost, že se vše stále může změnit, jelikož do konce základní části série zbývají ještě dvě kola v New Yorku a v Rijádu. Pražští lvi jsou nyní na čtvrté, tedy poslední pozici zajišťující přímý postup do semifinále playoff. „Otázkou také je, zda je to pro nás výhoda, či nevýhoda. Chceme určitě skončit na co nejlepším místě, ale když jsme se dívali zpětně na výsledky Super Cupu v předešlých letech, tak víme, že ty první čtyři týmy to nemají vždy jednoduché nastoupit do tak obrovského parkuru až v druhém soutěžním dni. Je to tedy půl na půl, jestli je to výhoda být před Prague Playoffs mezi nejlepšími čtyřmi. I kdybychom se tedy udrželi v top čtveřici, tak nás fanoušci uvidí ve čtvrteční zahajovací soutěži, jelikož rozdíl mezi warm-upem a páteční soutěží GCL je tak obrovský, že by to pro ty koně nebylo nejlepší rozhodnutí, aby ve čtvrtek nestartovali,“ vysvětlila česká reprezentantka. 

V zahajovací soutěži s výškou překážek do 145 centimetrů bude k vidění i několik dalších českých jezdců, kteří doufají, že je přijde podpořit co nejvíce domácích příznivců. Patří mezi ně členové českého reprezentačního A-kádru v čele s Alešem Opatrným, který je účastníkem jak loňských olympijských her v Tokiu, tak letošního mistrovství světa v dánském Herningu. S valachem Forewerem vloni nadchl diváky v O2 areně vítězstvím právě ve zmíněné úvodní soutěži. „Už jen když jsem vstoupil do arény před parkurem, tak atmosféra byla skvělá. Po absolvování posledního skoku ještě lepší a při dekorování nejlepší,“ pochvaloval si tehdy Opatrný výjimečnost závodů v rámci Prague Playoffs.

Další silnou českou dvojicí bude Vladimír Tretera a jeho valach Gangster V/H Noddevelt, s nímž letos také startoval na světovém šampionátu. Z divokých karet se mohou radovat i další čeští reprezentanti Kamil Papoušek, Filip Doležal a Emma Augier de Moussac. 

Ještě více domácích jezdců bude k vidění na úrovni CSI2*. Za zisk mistrovského titulu v kategorii jednotlivců v Martinicích u Březnice obdržela zlatou vstupenku k účasti v těchto soutěžích Nikola Bielíková, stejně v soutěži jezdců do 25 let Tereza Svobodová a šampionka mezi ženami Lucie Strnadlová. Ta obhájila titul z roku 2021 a účast v O2 areně má touto cestou zajištěn již podruhé v řadě. „Abych řekla pravdu, na to se těším nejvíc,“ přiznala Strnadlová těsně po převzetí zlaté medaile České jezdecké federace, když měla zmínit, co dalšího jí v letošní sezoně čeká. 

Vůbec nejdéle se na Prague Playoffs těší Emma Sophia Španko. Ta totiž vyhrála mistrovství republiky v kategorii starších juniorů, které se konalo o týden dříve v Chuchle Areně Praha. To je však stále jen zlomek českých jmen, která budou znít při listopadové akci v Praze. V roce 2021 tam odstartovalo pod naší národní vlajkou v soutěžích CSI2* celkem 23 jezdců s 38 koňmi. Letos by se mohlo jednat o velmi podobná čísla.

Rozpis závodů zahrnuje celkem 13 soutěží, z nichž je šest na úrovní dvou hvězd a sedm je označeno maximálním počtem pěti hvězdiček. Podrobnosti o programu a prodeji vstupenek jsou na stránkách www.pragueplayoffs.com.

Další vítězný Hruška

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.