ČSP Brno: Štěpánka Zavoralová první účastnicí Super Grand Prix

Český skokový pohár má za sebou úspěšnou premiéru v Brně. Díky výjimce Ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury začal 8. -9. května dvacátý ročník Českého skokového poháru a to symbolicky v Brně, kde se v roce 2002 jelo úplně první kolo této domácí parkurové extraligy.

Soutěže na prosluněném brněnském kolbišti prokázaly, že čeští jezdci v zimě nezaháleli, byť dlouho nebylo jisté, kdy a jak sezóna začne. Startovní listiny prvního víkendu Českého skokového poháru sice o něco skromněji obsazené, než bývá zvykem, přesto byly k vidění krásné sportovní výkony. Sobotní nejvyšší soutěž ST*  Cenu společnosti FALTON ovládla suverénním výkonem Kateřina Hanušová. Ta se nejprve po čistém projetí obou fází soutěže ujala vedení v sedle hřebce Dartoni, aby nakonec doslova překonala sama  sebe v sedle klisny Concerty, se kterou předvedla opět čistý parkur, ovšem ještě o 30 setin sekundy rychlejší. Zaslouženě tak obsadila první a druhé místo, třetí byl Jan Malý v sedle OC California 1.

V neděli byly již na programu tři pohárové soutěže. Nejobsazenější byl Czech Junior Cup, ve kterém startovalo celkem 28 dvojic. Devět z nich se s čistým kontem probojovalo do rozeskakování. První letošní vítězkou se stala Pavlína Plotnárková, která nejprve zajela čistý parkur se Sympatií S a pak svůj výkon zopakovala ještě v sedle Kamei RUF v nejrychlejším čase 30,26s. Mezi Pavlínu s oběma koňmi se na stupně vítězů ještě vklínila krásným výkonem druhá Erika Vejmělková s Rianna T.

V kategorii U25 startovalo pouze 6 dvojic, ze kterých bezchybný parkur dokázala absolvovat pouze zkušená Viktorie Žižáková s klisnou Etcetera. Druhá s jednou chybou byla Ema Saláková v sedle Giny 11 a třetí se dvěma chybami Jana Táboříková s Cordelií 1.

Vyvrcholením celého víkendu pak byla Velká cena Brna společnosti Falton, na jejíž startovní listině nechyběl s dvěma koňmi ani Jaroslav Jindra, který triumfoval v první Velké ceně Brna Českého skokového poháru v roce 2002. Parkur Roberta Smékala hodnotil Jaroslav Jindra před závodem pozitivně: „Parkur se jeví jako velmi příjemný, ideální pro začátek sezóny. Jsem nesmírně rád, že se podařilo rozběhnout národní závody a že mohu v Brně startovat.“ A vzápětí dokázal, že stále patří k naší špičce, když se s oběma koňmi dokázal probojovat do finále. Spolu s ním ve finále startovalo 8 jezdců. A finále bylo nesmírně napínavé, Jaroslav Jindra se Snajlem zahájil s jednou chybou a následovalo hned 5 bezchybných výkonů, díky čemuž se průběžné pořadí stále měnilo. Jako 7. startoval opět Jaroslav Jindra, tentokrát v sedle Cornets Ninja a po bravurní jízdě s celkovým počtem 1 trestný bod se ujal vedení. Tři bezchybní jezdci z prvního kola, Jan Malý, Tereza Mücková a Štěpánka Zavoralová již věděli, že pokud chtějí pomýšlet na umístění, potřebují „jen“ zajet čistý parkur. Štěpánka Zavoralová dokázala udržet nervy na uzdě a jízda na jistotu se jí s Diabellou 1 vyplatila, dojela bez chyby. Jan Malý v sedle OC California se nevyvaroval 2 chyb a ani Tereza Mücková s Clarentinem nedokázala svou bezchybnou jízdu z prvního kola zopakovat a jedna chyba ve finále jí posunula na konečnou 4. příčku.  Vítězkou a první účastnicí Super Grand Prix se tak stala Štěpánka Zavoralová s Diabellou. Z vítězství měla upřímnou radost: „Vůbec jsem to nečekala, po prvním kole jsem doufala, že udržím třetí místo. Na těchto výškám s Diabellou začínáme, byla to naše první cena a teprve druhá soutěž stupně T. Snažila jsem se jet v klidu, abych klisnu všude přivedla správně a ona mohla skákat“, prozradila šťastná vítězka svou strategii. Druhý skončil již zmíněný Jaroslav Jindra s Cornets Ninja s jedním jediným trestným bodem za čas a třetí byl Jan Štětina s Fantastico-S (4/0 tr.b.).

Jubilejní dvacátý ročník Českého skokového poháru byl tak v Brně velmi úspěšně zahájen, seriál pokračuje 16. května Velkou cenou Hradištka a 23. května Velkou cenou Ostravy. Zbývá jen doufat, že brzy dojde k dalšímu rozvolnění a na Český skokový pohár se budou moci vrátit i diváci, kteří vytváří jedinečnou kulisu, která k Českému skokovému poháru neodmyslitelně patří.

Český skokový pohár je streamován, odkaz na stream a veškeré další informace jsou na webu Českého skokového poháru www.ceskyskokovypohar.cz