Historický moment pro jezdecký sport! Účast na OH v Tokiu má jasnou český skokový tým

Dnešní den bude bezesporu zapsaný do historie českého jezdeckého sportu, jako významný. Česká jezdecká federace obdržela potvrzení z FEI (Mezinárodní jezdecká federace) o přerozdělení týmové kvóty pro disciplínu skoky, a to znamená, že český parkurový tým má otevřenou cestu na OH Tokio 2020!!

Do 31. prosince 2019 byl termín pro potvrzení účasti týmů na OH v Tokiu. K tomu ale bylo nutné i doložení splnění tzv. MER (Minimum Eligibility Requirement), minimální kvalifikační požadavky, a to u třech jezdců a koní. Ukrajinský tým tyto požadavky v daném termínu nesplnil, a tak došlo ze strany FEI k přerozdělení kvót. Český tým oproti tomu doložil splněné MER u jezdců Anna Kellnerová, Ondřej Zvára a Zuzana Zelinková. Částečně již má tyto požadavky splněny také Aleš Opatrný.

Pravidla o přerozdělení nevyužitých kvót zní následovně: „Pokud Národní olympijský výbor (NOC) nepotvrdí Certifikát způsobilosti platný k 31. prosinci 2019, nebo informuje FEI do 3. února 2020, že se vzdává kvóty, bude tato kvóta považovaná za „volnou“ a přerozdělena. Pokud byla kvóta získaná na speciálních kvalifikačních závodech FEI určených pro danou skupinu (FEI Olympic Group Qualification Event), bude nově přidělena nejvýše postavenému týmu v seznamu rezervních týmů příslušné skupiny, s výjimkou již kvalifikovaných zemí.“

V případě naší kvalifikační skupiny C2 byla tedy nevyužitá kvóta získaná na speciálních kvalifikačních závodech v Budapešti přerozdělena dalšímu nejlépe umístěnému týmu v dané soutěži, což je český skokový tým.

V tuto chvíli má tedy český tým potvrzena tři místa pro tým na OH v Tokiu. Minimální kvalifikační požadavky si ale mohou dvojice jezdec/kůň plnit až do 1. června 2020. Jaké tedy bude definitivní složení týmu, který do Tokia vyrazí, to bude známo až v létě 2020.

Každopádně se ale nyní jedná o historický okamžik v jezdeckém sportu, jelikož Česká republika měla zastoupení na olympijských hrách v Berlíně roku 1936. Tehdy za Československo nastoupili v konkurenci 18 družstev (54 jezdců) Miloslav Buzek na koni Chroust, Julius Čoček s koněm Chostra a Josef Seyfried s Radmilou. Soutěž dokončil však pouze první jmenovaný a skočil mezi jednotlivci na 27. místě. Dosud posledním jednotlivcem na olympiádě ve skocích byl Jiří Pecháček v Barceloně 1992, ten ale kvůli zranění klisny Garty, bohužel, závod nedokončil. V novodobé historii České republiky nás pod pěti kruhy z jezdců reprezentoval pouze Jaroslav Hatla ve všestrannosti, a to v letech 2004, kdy sedlal v Aténách koně Kyrenejennalla's Boye, a 2008 odjel do Hong Kongu (OH v Pekingu) s klisnou českého chovu Karlou.

Skvělou zprávou pro jezdectví je i fakt, že do Tokia by měl z našich jezdců ve všestrannosti odjet také Miloslav Příhoda s Ferreolusem a v případě, že do 1. června splní minimální kvalifikační požadavky způsobilosti, tak i Miroslav Trunda s klisnou Shuterflyke

Soubory ke stažení

Linda Portychová vybrána do Young Riders Academy

Jednačtyřicáté vítězství Opatrného v ČSP

Linda Portychová vybrána do Young Riders Academy

Jednačtyřicáté vítězství Opatrného v ČSP