Hlavní část jezdecké sezony začíná

V úterý 16. dubna proběhla v areálu Anežského kláštera – v restauraci U Anežky – tisková konference České jezdecké federace, na níž vystoupili vrcholní představitelé svazu v čele s prezidentem ČJF – Ing. Jaroslavem Pecháčkem, ale také zástupci vybraných disciplín a konkrétních pořadatelů nejvýznamnějších akcí. Prozradili velmi zajímavé a důležité informace týkající se hlavních bodů letošní jezdecké sezony, která se naplno rozbíhá již od tohoto čtvrtka, resp. následujícího víkendu.

Termínová listina mistrovství České republiky a mezinárodních závodů v ČR

Datum Kategorie závodů Pořadatel Místo konání
14. - 16. 6. MČR E - Sen MG0170 Mikulova
5. - 7. 7.
MČR S - Y,Sen MB0288 Ptýrov
5. - 7. 7. MČR C – J, družstva MF0153 Kolesa
7. 7. MČR E - J,Y MB0345 Borotín
26. - 28. 7. MČR D -d, J, Y, Sen MF0037 Hradištko
2. - 4. 8. MČR A - 1, 2, 4, P2 MF0318 Police nad Metují
9. - 11. 8. MČR S - d, J MD0188 Martinice
15. - 18. 8. MČR S+D pony MF0037 Hradištko
23. - 25. 8. MČR C - Sen MV0074 Humpolec
14. - 15. 9. MČR R
MB0375 Krakovany
21. - 22. 9. MČR C – d, Y, pony MC0215 Borová
28. - 29. 9. MČR V ME0015 Chomutov
5. - 6. 10. MČR paradrezura MA0096 Hradištko
12. 10. MČR paravoltiž MH0204 Olšany
Datum Kategorie závodů Pořadatel Místo
18. - 21. 4. CAI-A 1, 2, 4 CAIP MF0140 Kladruby nad Labem
17. - 19. 5. CAI-A 1, 2, 4 CAIP MF0318 Police nad Metují
7. - 9. 6. CSI1*, CSIJY-A, CSI-YH MB0283 Zduchovice
7. - 9. 6. CCI1*, CCIP MG0061 Brno Panská Lícha
14. - 16. 6. CEI1*, 2*, CEIJY1*, 2* MG0170 Mikulov
14. - 16. 6. CVI2*, 3*, CVIJ2*, CVICh2* MH0051 Frenštát pod Radhoštěm
21. - 23. 6. CDI3*(CDI-W), CDIJ, CDIP MG0061 Brno Panská Lícha
11. - 14. 7. CAI-A 1, 2, 4(W), CAIP 2, 4 MK0003 Nebanice
6. - 8. 9. CEI1*, 2*, 3*, CEIJY1*, 2* MA0150 Praha
12. - 15. 9. ME - E Sen ME0101 Most

Ekonomika v České jezdecké federaci

Česká jezdecká federace bude, i přes nepříznivou finanční situaci v přidělování státních finančních prostředků pro sportovní svazy v letošním roce, zachovávat minimálně stejnou úroveň financování sportovní činnosti jako v sezoně 2011.
„Bohužel nelze dodržet úroveň financování předchozího roku, jelikož sezona 2012 byla z hlediska výše přidělených částek z dotačních programů MŠMT sezonou velmi výrazně příznivou. I přesto, že letošní rok lze nazvat také velmi výjimečným, ovšem v opačném slova smyslu, bude se Česká jezdecká federace ve financování pohybovat v minimální úrovni financování jezdeckého sportu jako v roce 2011,“ uvedla viceprezidentka pro ekonomiku ČJF Dana Denková.
„Financována bude zejména sportovní příprava jezdců ve sportovních centrech mládeže, finančně budou podporovány zahraniční výjezdy našich reprezentantů, dále pořadatelé mistrovství ČR, a pokud rozpočet pro rok 2013 dovolí, tak také finančně podpoříme i pořadatele mezinárodních závodů,“ dodala Dana Denková.


Jediné domácí mezinárodní skokové závody ve Zduchovicích    

Mezinárodni závody Fiat Professional CSI* Zduchovice 2013 se uskuteční ve dnech 7. – 9. června 2013. Závody jsou určené pro jezdce a koně bez omezení, které jsou přístupné i pro juniory, mladé jezdce a mladé koně, a jsou to již 6. mezinárodními závody v areálu Zduchovice.
Vypsané Grand prix pro juniory (J), mladé jezdce (YR) jsou zároveň kvalifikačními závody pro mistrovství Evropy. Jde o jediné CSI závody v tomto roce na území České republiky. Závodit se bude v tzv. Small, Medium a Big Tour (120 – 140 cm), resp. v Junior & Young Rider Tour (120 – 140 cm) či Young Tour pro 6 a 7leté koně (115 – 130 cm). Loňského červnového CSI1* + J/YR/CH/P se zúčastnilo 194 dvojic z 8 zemí – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Lotyšsko a Írán.
V Jezdeckém areálu Zduchovice je dále ve dnech 6. až 8. září na programu největší jezdecky-chovatelská akce v České republice – finále Kriteria mladých koní spojené s celorepublikovou výstavou 3letých klisen. Stejně jako vloni tam proběhne současně finále skoků i drezury. Mladí 4 až 6letí koně budou soutěžit v parkurovém skákání a 5 až 6letí budou soutěžit i v drezuře. Diváci se mnou navíc těšit i Šampionát hříbat. Veškeré informace k závodům ve Zduchovicích najdete na internetové adrese: www.zavody-zduchovice.cz.
 
Třikrát na mezinárodní závody spřežení

Hlavní dění na českých kolbištích, která donedávna kvůli chladnému počasí povětšinou zela prázdnotou, vypukne ve dnech 18. – 21. dubna, kdy se odehraje také první vrcholná událost. Tou budou tradiční mezinárodní závody spřežení v Kladrubech nad Labem CAI-A známé pod názvem Rudolfův pohár.
„Seznam přihlášených účastníků čítá doposud 83 spřežení. Jedná se o reprezentanty i z velmi vzdálených zemí, jako jsou např. Chile, Lucembursko, Švédsko, Švýcarsko, Dánsko aj. Samozřejmě však nebudou chybět vozatajové ze sousedních zemí,“ přibližuje Bc. Gabriela Kotková z Národního hřebčína Kladruby. „Největší počet startujících má kategorie dvojspřeží velkých koní. Podepsala se na tom i skutečnost, že Rudolfův pohár je kvalifikací na pro mistrovství světa v Topoľčiankách. Diváci se mohou těšit na dvě zcela úplně nové překážky a jednu staronovou. Za Národní hřebčín budou startovat jezdci MVDr. Pavel Jadrníček s jednospřežím a bratři Jiří a Radek Nesvačilovi – každý s dvěma páry koní,“ dodáva Gabriela Kotková. Ve čtvrtek a v pátek budou probíhat drezury. Sobota bude lákat návštěvníky na velmi atraktivní maraton a v neděli samozřejmě vše završí překážkové jízdy mezi kužely – neboli parkur. Vstupné je 100 Kč pro dospělé, 50 Kč pro studenty a důchodce, děti a držitelé ZTP mají vstup zdarma. Zejména pro přímé účastníky je jistě zajímavou informací, že dotace závodů byla navýšena na rovných 100 tisíc korun. Podrobné informace o uvedené akci najdete na www.nhkladruby.cz.
Jen o měsíc později se příznivci kočárů mohou těšit na další mezinárodní závody, a to v Polici nad Metují. Ve dnech 17. – 19. května bude již podruhé soutěže kategorie CAI hostit tamní závodiště Jana Čermáka. Poprvé to však bude CAI-A, zatímco vloni to bylo ještě CAI-B. „V současné době leží ještě na většině ploše závodiště sníh. Z tohoto důvodu proto zatím nezačaly práce na závodišti. Letos dojde k významné změně v případě drezury a parkuru, protože drezura i parkur se již pojedou na fotbalovém hřišti, které je uvnitř závodiště. Na tento pozemek nám až do letošního roku byl bohužel zakázán vstup. Veškeré disciplíny se tak budou konat na jednom místě, což značně usnadní umístění veškerého zázemí, protože v minulých letech jsme museli vždy přemisťovat občerstvení, věž rozhodčích a další náležitosti, které byly k chodu závodů nezbytné. Nově pořizujeme vlastní zastřešená stanoviště pro rozhodčí. Bude upravena překážka č. 2 a 3. Většina překážek pak bude opatřena novým nátěrem. Přestože nám doposud počasí nepřálo, pevně věřím, že přípravný tým ve složení 1 muže a pěti žen vše zvládne připravit včas tak, jak jsme to stihli i v jiných létech,“ prozradil hlavní organizátor Karel Nývlt. Webové stránky pořadatele jsou www.skfagone.cz.
Do třetice se mezinárodní závody spřežení uskuteční v Nebanicích u Chebu. Jde o jediné závody v České republice, které se mohou pochlubit tím, že kategorie čtyřspřeží je zařazena do Světového poháru. Tradiční mezinárodní závody kategorií CAI-A 1, 2, 4(W), CAIP 2, 4 letos uspořádá jezdecký oddíl TJ Agro Cheb – Nebanice v čele s manžely Šimáčkovými již po jednadvacáté. Termín konání je naplánován na 11. – 14. července. „Pokud tomu mj. finanční podmínky dovolí, na závodišti by mohla vzniknout zcela nová vodní překážka, která by odpovídala kritériím Mezinárodní jezdecké federace. Plánována je také kompletní rekonstrukce překážky dříve zvané jako Altán,“ prozradil Miloslav Šimáček. Na diváky čeká kromě vrcholných sportovních výkonů i bohatý doprovodný program. „Díky tomu, že naše závody probíhají v období letních prázdnin, staly se pro mnohé návštěvníky netradiční formou dovolené. Na pravém břehu řeky Ohře bude opět možné bezplatně stanovat a pro návštěvníky tam bude připraveno sociální zařízení. Každý večer navíc chystáme ve velkých restauračních stanech hudební produkci – v sobotu reprodukovanou hudbu doplní i dvě kapely,“ prozradil hlavní pořadatel Ing. Miloslav Šimáček. Podrobnosti najdete na www.nebanice.com.
 
Vytrvalost se těší na mistrovství Evropy v Mostě

Do roku 2013 vstoupila česká vytrvalost jako do roku, který znamená další významný skok. Po tříletém období dvou mezinárodních závodů pořádaných v Mikulově a v Mostě se letos přidává další pořadatel – tentokrát v Praze. Absolutním vrcholem celé sezony ovšem bude mistrovství Evropy v Mostě.
V Mikulově se 15. června pojede první letošní mezinárodní závod na našem území. Na programu jsou soutěže od hobby přes národní závody až po mezinárodní CEI*** na 160 kilometrů, tedy nejvyšší soutěž. Kromě toho se letos pojede v Mikulově mistrovství ČR seniorů ve vytrvalostním ježdění. Tato soutěž bude na 120 km a vzhledem k tomu, že mezi seniory narostla velká konkurence, bude to závod jistě velice zajímavý a dají se očekávat ty nejlepší výkony. „Závody v Mikulově mají ještě jedno velké lákadlo pro soutěžící – jsou jedny z posledních mezinárodních závodů, na kterých je možné splnit kvalifikaci pro mistrovství Evropy seniorů, takže se dá očekávat zajímavá účast s velkou konkurencí,“ upozornil manažer komise vytrvalosti ČJF – Antonín Terber.
Již zmíněnou novinkou budou 7. září mezinárodní závody v Praze. I tato akce bude velice zajímavá, zejména tím, že je pořádána v rámci přehlídky arabských koní. Protože arabští koně jsou převažujícím plemenem využívaným ve vytrvalosti, zažije Praha v pravdě arabský víkend, během něhož se navzájem podpoří skvělé sportovní výkony a krása i ladnost arabských klisen a hřebců. V Praze se pojede opět celé spektrum soutěží – od nejnižších národních až po stomílové mezinárodní.
Jenom týden po závodech v Praze bude v Mostě vrchol české, ale zejména evropské vytrvalosti. V sobotu 14. září 2013 se po sedmi letech vrací vytrvalost ve své nejvyšší podobě. Po mistrovství Evropy juniorů v Zábřehu v roce 2006 se letos pojede na českém území mistrovství Evropy seniorů. Pořádání mezinárodních závodů v Praze uvolnilo ruce pořadateli v Mostě, a ten se letos soustředí jen na závod dlouhý 160 kilometrů, ve kterém by měly startovat nejen evropské špičky, ale i – protože toto mistrovství je pořádáno jako otevřené – dobré konkurence z mimoevropských zemí. Předpokladem je, že se zúčastní 120 až 150 jezdeckých dvojic z celé Evropy, ale i z mimoevropských zemí. Jistá je účast: Belgie, České republiky, Dánska, Francie, Holandska, Itálie, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Spojených arabských emirátů, Španělska, Švédska a Velké Británie. Velmi pravděpodobně vyšlou své zástupce i následující státy: Bahrajn, Bulharsko, Estonsko, Jihoafrická republika, Litva, Maďarsko, Portugalsko, Švýcarsko či Ukrajina. Kromě toho je možné, že si během této sezony splní kvalifikaci i státy, které zatím nemají žádnou jezdeckou dvojici s kvalifikací, nebo které se nezúčastňují pravidelně, ovšem nějakým způsobem projevily zájem o trať nebo se ptali na podrobnosti závodu. Jsou jimi: Ekvádor, Finsko, Gruzie, Chorvatsko, Malajsie, Nový Zéland, Omán a Řecko.
„V současné době probíhají jednání se sponzory pro tuto velice prestižní soutěž a dá se říct, že těsně před dokončením je dohoda s generálním sponzorem, kterým by měl být Meydan Dubai Equestrian Club ze Spojených arabských emirátů,“ prozradil Antonín Terber. Podrobnosti najdete na www.vytrvalost.com.

Mezinárodní voltiž po jedenácti letech ve Frenštátu pod Radhoštěm

Mezinárodní závody ve voltiži, která se dá označit jako gymnastické cvičení na koni, se budou konat ve Frenštátu pod Radhoštěm 13. až 16. června po dlouhých 11 letech. Naposledy na tomto místě probíhaly v roce 2002. Soutěže budou probíhat ve všech kategoriích – tj. CVICH1*, CVICH2*, CVIJ1*, CVIJ2*, CVI1*,CVI2* a CVI3*.
Doposud poslední mezinárodní závody kategorie CVI se v České republice konaly v roce 2007 na brněnském výstavišti, v roce 2008 to pak bylo ještě mistrovství světa pořádané taktéž v Brně. „Voltiž patří v České republice k nejúspěšnějším jezdeckým disciplínám, a proto jsme uspořádání těchto závodů vzali za své, abychom tuto disciplínu ještě více propagovali a přiblížili lidem. Předpokládáme účast závodníků z České republiky, z Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Holandska. Samozřejmě bychom rádi přivítali i zástupce z jiných států, ale zatím můžeme pouze spekulovat, zda další země svoji účast potvrdí. Uzávěrka nominativních přihlášek je až 28. dubna,“ konstatoval Čeněk Šrubař z pořádající TJ Slovan.

Ve sboru rozhodčích usednou Frank Spadinger z Rakouska, Elzbieta Dolinska z Polska, Benedek Tóth z Maďarska, za Českou republiku to pak budou Dalibor Blažek a Michaela Guznar Růžičková.

„Ve čtvrtek 13. června bude probíhat veterinární kontrola koní, později ještě schůze vedoucích ekip a losování startovního pořadí. V pátek od 9 hodin již přijdou na řadu povinné sestavy jednotlivců všech kategorií, povinné sestavy skupin a první kolo volných sestav dvojic. Volné sestavy jednotlivců, dvojic a skupin či technické sestavy jednotlivců jsou naplánovány na sobotu a v neděli diváci uvidí finálové části, kdy jednotlivce čekají ještě povinné i volné sestavy, skupiny pak již jen volné sestavy,“ upřesnil Čeněk Šrubař. Podrobnosti najdete na www.cvi.tjslovan.cz.

 
Panská lícha hostí mezinárodní všestrannost i Světový pohár v drezuře

V roce 2013 přivítá Jezdecký areál Panská lícha v Brně nejen jubilejní, již 15. ročník Světového poháru v drezuře CDI-W/CDI3*-J-P, ale také poprvé ve své historii bude organizovat mezinárodní závody ve všestrannosti na úrovni CCI*/CCIP.
A právě mezinárodní závody v jezdecké všestrannosti na Panské líše budou ve dnech 7. – 9. června jedinou mezinárodní akcí organizovanou na domácí půdě v této velice atraktivní olympijské disciplině v roce 2013. „Bude to pro nás čest a zároveň velké vypětí. Pořádat takto velké závody poprvé vyžaduje vždy pevné nervy a sbírání zkušeností,“ podotkla hlavní organizátorka všech akcí na Panské líše Lenka Sekaninová. Závody budou kvalifikační pro juniory a pony jezdce na mistrovství Evropy. Evropský šampionát pro pony se uskuteční 23. – 28. července v Itálii a junioři budou mít své mistrovství Evropy ve Francii ve dnech 12. – 15. září. „Jelikož se jedná o CCI*, to znamená, že crossová dráha je tzv. dlouhá hvězda, kompletně celou crossovou trať přestavujeme a hlavně prodlužujeme. Jsme velice rádi, že nám komise všestrannosti pomohla při výběru a oslovení známého rakouského mezinárodního stavitele pana Karla Paara. Dbát budeme především na bezpečnost a příjemný profil trati. Počasí nám zatím příliš nepřeje, ale doufáme, že vše zvládneme na jedničku a závodníci se k nám budou rádi vracet,“ říká Lenka Sekaninová. Kromě mezinárodních závodů bude souběžně probíhat další novinka ve všestrannosti a to Visegrad Cup, do kterého jsou zařazeni pořadatelé ze Slovenska, Česka a Maďarska. Součástí bude také předkolo Zlaté podkovy. Program bude nabitý. V pátek zahájí sportovní program drezurní úlohou, v sobotu se bude pokračovat crossem a v neděli vše završí parkur.
Pouhé dva týdny po mezinárodních závodech ve všestrannosti, konkrétně ve dnech 21. – 23. června, se příznivci jezdeckých disciplín mohou těšit na jubilejní 15. ročník drezurního Světového poháru – Velké ceny Brna. Závody se pojedou nejen v kategorii CDI-W, ale také jako CDI3*-J-P. „Kromě nejvyšší úrovně Grand Prix se senioři představí také v tzv. malé rundě, junioři a pony jezdci ve svých mistrovských kategoriích. Nedělní finále bude v soutěžích Grand Prix Special, pojedou se volné sestavy juniorů, dále volná sestava Intermediate I (malá runda) a volná sestava Grand Prix. Oproti loňskému roku budou ve finále bojovat o vítězství pony jezdci, stejně jako jejich starší kolegové, ve volných sestavách,“ doplnila Sekaninová. Brněnský Světový pohár bude jedním ze 14 kvalifikačních kol ročníku 2013 – 2014, přičemž finále se uskuteční v dubnu 2014 ve francouzském Lyonu. „Opět se budou sbírat cenné body do žebříčku Světového poháru ve volné sestavě Grand Prix a také kvalifikační body pro mistrovství Evropy seniorů, které se uskuteční v Dánském Herningu ve dnech 19. – 25. 8. 2013. Kvalifikační body budou závodníci sbírat v úloze Grand Prix u pětihvězdičkových rozhodčích, jimiž budou polský Wojtek Markowski a německý Gotthilf Riexinger. Ve stejné úloze a u stejných rozhodčích mohou získat jezdci kvalifikaci také pro Světové hry, které se v roce 2014 uskuteční ve francouzské Normandii. Pevně doufáme, že se nejvyšší úrovně Grand Prix zúčastní v současné době nejlepší Polka, účastnice olympijských her 2012 – Katarzyna Milczarek, která v Brně zvítězila v roce 2012 a francouzský jezdec Sebastien Duperdu. Dále se samozřejmě těšíme v Grand Prix na domácí jezdkyni Emu Jančářovou a snad se k Emě přidá nějaký další český jezdec. Početná konkurence domácích jezdců bude určitě v tzv. „malé rundě“, kde by se měli představit ostatní naši nejlepší jezdci,“ uzavřela Lenka Sekaninová. Detailní informace najdete na adrese www.panskalicha.cz.

České drezurní vrcholy v Brně na Panské líše

V roce 2013 se uskuteční 2. ročník středoevropského drezurního seriálu Donau Bohemia Trophy. Kvalifikační kola se konají ve třech zemích, jimiž jsou Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Finále se koná koncem srpna v České republice, konkrétně v Brně na Panské líše.
Nováčkem je rakouský pořadatel. Pořadatele z Kottingbrunu nahradil klub ve Wiener Neudorfu. „Jedná se vždy o třídenní závody, přičemž kvalifikační jsou jen soutěže sobotní a nedělní. Ve finále se sčítají soutěže všech tří dnů. „Jelikož se jedná o čtyři národnosti, které mohou startovat v tomto seriálu závodů, nemusí být závod registrován u Světové jezdecké federace (FEI). Tím pádem mohou ve všech kategoriích (včetně těch nejnižších) startovat senioři a pravidla účasti se neřídí FEI. Koně nemusí mít mezinárodní pas a ani jezdci ani koně nemusí být registrováni u FEI. Kvalifikovat se mohou soutěžící, kteří překročí třikrát hranici 60%. To znamená, že se musí zúčastnit minimálně dvou kvalifikačních závodů a třech kvalifikačních soutěží,“ přibližuje organizační kritéria Mgr. Lenka Sekaninová z Jezdeckého klubu Panská lícha.
Sbor rozhodčích se musí při všech kvalifikačních kolech i ve finále skládat minimálně z jednoho zástupce České republiky, z Rakouska, z Maďarska a ze Slovenska. „Velkou výhodou je, že se většinou jedná o mezinárodní zkušené rozhodčí. Za Českou republiku bude většinu závodů rozhodovat aspirantka na kandidáta mezinárodního rozhodčího Simona Fialová. Snad bude Simona jako kandidátka na mezinárodního rozhodčího rozhodovat již v roce 2014 na mezinárodních závodech v Brně,“ doufá Lenka Sekaninová.
První kvalifikační kolo proběhne 10. – 12. května ve slovenském Pezinku. Dále je na řadě ve dnech 12. – 14. července rakouský Wiener Neudorf, v termínu 2. – 4. srpna se seriál přesune do maďarského Balatonvilágosu a finále je naplánováno na 23. – 25. srpna již ve zmiňovaném brněnském areálu Panská lícha.

V Brně na Panské líše vyvrcholí také již 8. ročník Českého drezurního poháru. Kvalifikační body bude možné získávat na osmi závodech, které se uskuteční po celé České republice. Hlavní změnou bude počet úloh, kterých se musí soutěžící zúčastnit. Oproti loňským osmi, respektive šesti to budou čtyři úlohy. Důvodem k této změně je fakt, že pořadatel ČDP chce získat pro seriál nejlepší české jezdce, kteří by z časových důvodů nemohli zvládnout více kvalifikací. Další velkou změnou pro finále je sbor rozhodčích. „Tři jeho členové budou špičkoví mezinárodní rozhodčí. Chceme tím dopřát všem finálovým jezdcům hodnocení rozhodčích rozhodujících běžně světové poháry a CDI,“ uvádí Mgr. Lenka Sekaninová. V neděli 5. května zahájí kvalifikační kolo pony JK Derby v Bohuňovicích, senioři zahájí o týden později – tj. 11. – 12. května v Ptýrově u Mnichova Hradiště. Finále se poprvé v historii ČDP přemístí ve dnech 27. – 29. září na Moravu. Doposud se konalo v Praze, resp. v roce 2012 v Hradištku u Sadské. Soutěžit se bude ve stejných kategoriích jako vloni, ovšem s trochu pozměněnými názvy. Belzet Cup je soutěž určená pro jezdce a koně startující v soutěžích Prix St. Georges a Intermediate I. Equiservis Cup je určen pro jezdce startující v soutěžích JU, JD a JJ. Beckmann Trophy Junior je vyhrazen pro mladší a starší juniory a koně startující v soutěžích JU a JD. Beckmann Trophy Pony je soutěž určená pro jezdce ve věku 8 – 16 let a pony všech výškových kategorií startující v soutěžích DD a DJ. Podrobnosti najdete na www.panskalicha.cz.

O Skokový pohár České pojišťovny je opět velký zájem

Již brzy zahájí Skokový pohár České pojišťovny svůj 12. ročník Velkou cenou Martinic 2013. Úvodní závody proběhnou v termínu 18. – 21. dubna a o první body do žebříčku jezdců se utkají nejen závodníci v extraligové soutěži, ale také ve dvou rámcových sériích Kolowrat Junior Cup a Equiservis Amateur Tour.
O účast na Skokovém poháru České pojišťovny je ze strany jezdců opět enormní zájem, a tak pořadatelé z Jezdecké společnosti Equitana v Martinicích na Příbramsku museli přikročit dva týdny před akcí k dosud neobvyklému kroku. V neděli 7. dubna byla vyhlášena pozastávka příjmu přihlášek. Důvodem byl velký počet objednaných turnajových boxů a tedy i značný počet koní.
Omezení počtu startů se netýká samotné ČP Velké ceny Martinic. Pořadatelé totiž nesmí omezovat počet přihlášených jezdců oprávněných bodovat ve Skokovém poháru ČP, avšak mohou v případě předpokládaného velkého množství soutěžících vypsat kvalifikaci na tuto soutěž. Koncepce nedělního programu každopádně byla uzpůsobena pro celý seriál tak, aby byl dostatek prostoru na veškeré doprovodné aktivity, které jsou vázány na výrazný příliv diváků z řad široké veřejnosti. Návštěvníci se tak mohou těšit opravdu na zajímavý program pro celou rodinu. „Pro příchozí jsme bezplatně připravili mj. více jak 80stránkový katalog seriálu, kde jsou uvedeny veškeré důležité informace k průběhu závodů,“ uvedla Pavla Kudláčková ze společnosti Via Solaris a.s., jež je reklamním a marketingovým partnerem Skokového poháru České pojišťovny. „Během každého pohárového závodu chystáme také bohatý doprovodný program – zejména pro rodiny s dětmi. Jejich návštěva tak rozhodně nemusí být jen o sledování sportovního dění na kolbišti, ale o strávení příjemného dne ve společnosti koní,“ dodala.
Skokový pohár České pojišťovny má i svoji charitativní část. Organizátoři již druhým rokem spolupracují s Nadací pro transplantace kostní dřeně. Reálný základ získala při finálovém závodu v Hořovicích, kde se bezmála tři desítky jezdců i návštěvníků v čele s olympijským vítězem z Londýna v moderním pětiboji Davidem Svobodou nechalo zaregistrovat mezi potenciální dárce. „Rozhodli jsme se však spolupráci posunout ještě dál a to formou finančního příspěvku Nadaci. V rámci celého seriálu Skokového poháru České pojišťovny bude odváděno 10 korun z každého zaplaceného startovného v jednotlivých soutěžích. Odvod příslušné částky bude uskutečněn formou darovací smlouvy mezí Nadací a pořadateli jednotlivých kol Skokového poháru ČP,“ doplnila Pavla Kudláčková. K tomu je třeba připomenout, že počty startů během každého z celkem 37 připravovaných soutěžních dnů dosahují i několika stovek, a tak organizátoři očekávají, že půjde přinejmenším o desítky tisíc korun, jež by se mohly touto cestou získat.
Velkou novinkou letošního Skokového poháru je mj. skutečnost, že se Velké ceny České pojišťovny pojedou výhradně na stupních T, kdy jedna hvězda má pevně stanovenou výšku skoků 145, dvě hvězdy 150 a tři hvězdy 155 centimetrů. S tím souvisí i zvýšení minimálních dotací velkých cen. Ty byly stanoveny následovně: T* - 50.000,- Kč, T** - 60.000,- Kč a T*** - 70.000,- Kč. Mnozí pořadatelé, včetně těch z Martinic, se však minimální hranice nedrží a dotace ještě více navyšují. Skokový pohár České pojišťovny je tak zárukou toho, že se při něm sejdou opravdu ti nejlepší jezdci a koně v České republice. Podrobné informace najdete na www.skokovypohar.cz.

Zlatá podkova číslo 48 bude tradiční i nová

Zlatá podkova, seriál soutěží ve všestrannosti a závodů spřežení měl odstartovat u slavného Taxisova příkopu na pardubickém závodišti v pátek 12. dubna. Z důvodu extrémních klimatických podmínek pro toto období však musely být soutěže přesunuty na pozdější datum, přičemž pardubičtí pořadatelé vybrali 26. – 28. dubna.
Toto rozhodnutí ovšem znamenalo pro závody jejich vyřazení z termínové listiny kvalifikačních kol. Důvodem je příliš blízký termín dalšímu seriálovému závodu, který je plánován na 4. a 5. května ve Dvorečku u Jindřichova Hradce.
Zlatá podkova se od svého narození v roce 1966 podstatně změnila. Z původních závodů určených zemědělské mládeži, členům JZD, zaměstnancům státních statků a dalších podniků agrárního resortu se postupně stala regulérní záležitost, složená ze dvou atraktivních jezdeckých disciplín. Statut 48. ročníku seriálu byl schválen Výkonným výborem České jezdecké federace. Obecně prospěšná společnost Soutěže podkovy z Humpolce pak ustanovila organizační výbor pro řízení a organizování Zlaté podkovy 2013.
Seriál opět navštíví jak Českou, tak Slovenskou republiku. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku se odehraje sedm kvalifikačních kol vyhrazených všestrannosti a čtyři kvalifikace určené soutěžím spřežení. Dvakrát se stane místem konání Zlaté podkovy brněnská Panská lícha. Na tomto místě ovšem nebude v červenci pořadatelem nikdo z jihomoravské metropole, ale mnohonásobně prověřený Jezdecký klub GLOD Čejov z Vysočiny.
Není ani třeba dodávat, že od roku 1970 má na finále seriálu patent město Humpolec a jeho areál v Dusilově. Od 23. do 25. srpna by se v něm mělo podle záměru pořadatelů představit asi 100 dvojic v soutěžích všestrannosti a 25 spřežení (jednospřeží, dvojspřeží, čtyřspřeží a dvojspřeží pony). Více o Zlaté podkově se dozvíte na adrese www.zlatapodkova.cz.

Premiérový Visegrad Cup ve všestrannosti

V roce 2013 se poprvé uskuteční mezinárodní seriál závodů ve všestrannosti – Visegrad Cup, do něhož se zapojily tři země: Slovensko, Česká republika a Maďarsko. Soutěžit se bude ve třech věkových kategoriích jezdců a dvou věkových kategoriích koní: 1. Děti do 14 let „ZK“, 2. Junioři od 15 do 18 let a amatérští jezdci, kteří ještě nestartovali v 1* národní soutěži „ZL“, 3. Jezdci od 19 let „CNC*“, 4. Koně do 5 let „ZK“, 5. Koně šestiletí a starší „CNC*“.
Ve třech kvalifikacích budou soutěžící získávat body dle umístění (10 bodů za 1 místo), přičemž ve finále je bodový zisk dvojnásobný. Vítězem se stane jezdec, který získá v součtu kvalifikačních kol a finále nevyšší počet bodů. Na každém ze tří kol budou rozhodovat zástupci všech tří zemí, přičemž hlavní rozhodčí bude z pořádající země. Jednotlivé závody se uskuteční v následujících termínech: 27. – 28. 4. – Pinciná/Lučenec (SVK), 7. – 9. 6. – Panská lícha/Brno (CZE), 19. – 20. 10. Bábolna (HUN) – současně i finále. Pořadatel finále bude každý rok jiný, pořadatelství by mělo rotovat.
 

Nejdůležitější zahraniční výjezdy českých jezdců

V parkurovém skákání se v loňském roce uskutečnilo téměř sto výjezdů na všech úrovních od CSI1* až po CSIO a mistrovství Evropy (AUT – d, J, Y Ebreichsdorf). Rychle se rozvíjející a již několik let stabilní disciplína vytrvalost vyslala jezdce na mezinárodní závody do zahraničí více než dvacetkrát.
Z toho dva výjezdy byly na úrovni mistrovství světa či Evropy – MS pro seniory (GBR – Euston Park), ME pro juniory/ml.jezdce (BEL, Mont le Soie). Přes třicet výjezdů se uskutečnilo v rámci reprezentace ve všestrannosti. Drezurní jezdci vyjeli na závody CDI celkem třináctkrát a po devíti výjezdech zaznamenalo spřežení a voltiž. Počty výjezdů počítám včetně pony jezdců, které započítávám pod jednotlivé disciplíny. Reiningová reprezentace se v roce 2012 soustředila na tréninky a pravidelně zvala zahraniční trenéry. Uskutečnilo se několik soustředění, avšak závodů CRI se čeští reprezentanti neúčastnili.
U parkurového skákání a jeho reprezentačního kádru pro sezonu 2013 jsou otazníky. Pomineme-li desítky výjezdů na závody úrovně CSI1* - CSI3*, jsou nejdůležitějšími závody bezesporu mistrovství Evropy – kategorie d, J, Y ve španělském Vejer de la Frontera od 16. do 21. července, pro seniory pak v dánském Herningu od 19. do 25. srpna – a závody kategorie CSIO, jejichž součástí je Pohár národů.
„Pohár národů je letošním oříškem nejen pro Českou jezdeckou federaci, ale i pro všechny federace, jež jsou výkonností a možnostmi sestavení reprezentačního družstva na podobné úrovni jako Česká republika. ČJF a další federace, které nejsou schopné sestavit více než jedno 3 až 4členné družstvo pro Pohár národů, a to ještě za okolností, že kondice koní a jejich majitelé tomu budou nakloněné, se ocitly ve velmi nemilé situaci z hlediska plánování výjezdů národního týmu,“ uvádí generální sekretářka ČJF Lucie Spiwoková. Podmínky FEI pro Pohár národů 2013 jsou vůči menším federacím velmi tvrdě nastaveny. Česká republika byla zařazena do tzv. Divize 2 a v termínu do 15. února 2013, tedy prakticky čtvrt roku před zahájením sezony prvními závody CSIO, bylo nutné se na FEI písemně zavázat k účastni na konkrétních závodech CSIO, které jsme mohli vybírat opět pouze ze seznamu 11 CSIO po celé Evropě pořádané opět jen zeměmi v Divizi 2. „Mnohá místa konání jsou náročná na dopravu – např. Lisabon, Dramen, Gijon, nebo časově kolidující a nevhodně navazují na mistrovství České republiky. To samo o sobě by ještě nebyla potíž, protože předem se dá zhruba odhadnout, kam by mohl český tým vyrazit. Podmínka FEI však byla taková, že účast je tímto dopisem odeslaným do 15. února závazná a federace, která pak na dané CSIO nakonec tým nevyšle uhradí veškeré náklady spojené s ubytováním a nahradí pořadateli startovné a všechny další poplatky. Mluvíme tedy o nákladech přibližně 100 tis. Kč jen za neúčast na určitých závodech, a to si bohužel ČJF nemůže dovolit. Proto byl závazně přihlášen jen tradiční výjezd na závody CSIO3* Bratislava  v termínu 1. – 4. srpna,“ konstatuje Lucie Spiwoková.
Mistrovství Evropy seniorů v dánském Herningu je zařazeno v plánovaných výjezdech ČJF. Nicméně i zde je otázka, v jakém složení, nebo zda vůbec budeme mít na tomto šampionátu své zástupce. „Původní avizovaný zájem JS Schneider a Jiřího Luži závisí pochopitelně na zdravotní kondici jeho stájové jedničky Ronalda-S. Ze širšího reprezentačního kádru máme informace, že o účast bude usilovat Aleš Opatrný, Zuzana Zelinková, Jiří Skřivan a Josef Kincl. Kvalifikaci má splněnou ještě Ondřej Zvára a zájem projevil také Martin Matějka,“ prozrazuje generální sekretářka ČJF.
U mistrovství Evropy mladších kategorií by byly šance na splnění kvalifikace a účast jistě vyšší. Nicméně v tomto případě pro změnu situaci komplikuje místo konání ve Vejer de la Frontera. Město je vzdálené téměř 3000 kilometrů od České republiky. To je pro přepravu koní velice náročné a i kvalifikovaní jezdci a majitelé jejich koní budou jistě zvažovat, zda má smysl tak náročnou cestu absolvovat. Kvalifikaci má splněnou Barbora Tomanová. Další jezdci o ni usilují.
V drezuře jistě proběhnou výjezdy na CDI do okolních zemí. Jednat se bude např. o města: Wroclaw, Kaposvar, Fót, Radzionkow, Achleiten. Kromě toho i v drezuře jsou v roce 2013 vypsána mistrovství Evropy ve všech věkových kategorií. „Seniorská kategorie se koná zároveň s mistrovstvím Evropy ve skákání v Dánsku a účast v ní plánuje Ema Jančářová s Athosem 7. Junioři a mladí jezdci mají své evropské mistrovství ve francouzském Compiegne od 10. do 14. července. Zde by to již se starty českých jezdců mělo být nadějnější. Na účast se připravují mladé jezdkyně Barbora Dvorníková, Kamila Kotyzová a Pavla Hašková a juniorka Barbora Marešová,“ prozrazuje Lucie Spiwoková.
Nadějí pro český jezdecký sport bude jistě účast na MS dvojspřeží v Topolčiankách ve dnech 28. srpna až 1. září. Místo konání je pro české jezdce snadno dostupné, a tak bude zájem o splnění kvalifikací jistě velký. „Z jezdců s nejvyššími šancemi na úspěch ve světovém šampionátu bych jmenovala zejména Martina Gössla, který se v sezoně 2012 umístil na celkovém 2. místě světového žebříčku. Dále reprezentační stálici Jiřího Nesvačila mladšího, jenž obsadil v roce 2012 celkovou 4. pozici světového žebříčku. Do českých barev se v případě účasti obleče i Josef Hrouda, který podává stabilně vynikající výkony v posledních několika letech,“ pokračuje Spiwoková. FEI vypisuje také mistrovství Evropy čtyřspřeží v Budapešti – a to 26. – 29. září. Zde je účast ještě otevřená. S novým čtyřspřežím se dobře prezentuje Jiří Nesvačil starší a dá se očekávat, že se o účast na šampionátu bude pokoušet.
Všestrannost má v roce 2013 také mistrovství Evropy ve všech věkových kategoriích. Ta seniorská se koná ve švédském Malmö od 29. srpna do 1. září. Kvalifikaci má již splněnou Jaroslav Hatla. Dále se o splnění budou pokoušet Jiří Machovec a Petr Veselovský. Mohli bychom tedy popřípadě v Malmö postavit i družstvo. V kategorii juniorů mají splněnou kvalifikaci pro ME konaném 12. – 15. září ve francouzském Jardy Antonín Vrtek, Kristýna Šamalová a Anežka Lexová. Splnit si ji mohou také Tomáš Němec, Barbora Kamírová, Veronika Plucarová a Michaela Balounová.
Vytrvalost bude jistě pokračovat v hojné účasti na mezinárodních závodech. MS juniorů a mladých jezdců je přiděleno do Tarbes ve Francii od 26. do 27. července. Juniorů, kteří jsou ve hře o účast, je více: Natálie Terberová, Luisa Kopecká, Karolína Pflugová, Kristýna Zahálková, Tereza Hrubá, Dana Moudrá. ME seniorů bylo FEI přiděleno do Mostu od 12. do 15. září. Za Českou republiku by tam mohli startovat Pavlína Pflugová, Silvie Lorenzová, Kateřina Hemzalová, Lada Hrabalová a Tereza Kopecká.
Voltiž, která je jednou ze stabilně velmi úspěšných disciplín, má ME jak pro juniory, tak seniory. Konají se v jednom termínu, na jednom místě – a to v rakouském Ebreichsdorfu od 30. července do 4. srpna. V juniorské kategorii pravidelně vysíláme juniorky ženy (např. Eliška Kociánová nebo Denisa Nováková) i juniory muže (např. Denis Balaštík a Marek Hablovič). Také tým bude pravděpodobně součástí výjezdu. V seniorské kategorii budeme jistě čekat na výkony Lukáše Kloudy, stálici voltižní reprezentace, kterému se sezona 2012 mimořádně vydařila.
U reiningu je prozatím vypsán pouze termín ME seniorů v německém Augsburgu od 28. srpna do 1. září. Reiningovou komisi však více zajímá avizované ME juniorů. To ovšem není ještě oficiálně vypsáno. Zájem je uspořádat projevilo italské Manerbio, ale zatím jen formou dotazníku, zda by národní federace poslali družstvo nebo jednotlivce. Doposud tak není jisté, zda se juniorské mistrovství Evropy se bude vůbec v letošním roce konat.
Pony jezdci se chystají na ME do italského Arezza od 23. do 28. červece, kde jsou vypsané skoky, drezura i všestrannost. O účast ve všestrannosti usilují Šárka Votavová, Marie Dvořáková a Viktorie Theimerová. Dále účast zvažuje i Anežka Lexová, která se připravuje i na ME-C juniorů v Jardy. Drezurní naděje Barbora Kamírová má zraněného poníka, tedy její účast je nejistá. Zájem projevila i Tereza Markusková. U pony skoků se mluví o možné účasti Šárky Tůmové.
Všechny výjezdy záleží pochopitelně na splněné kvalifikaci a na zdravotním stavu koní a jezdů. Aktuální informace o zahraničních výjezdech přináší Česká jezdecká federace na svých stránkách www.cjf.cz.

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.