Hvězda mezi staviteli parkurů Gerard Lachat přijede na Prague Cup

Pro špičkové skokové závody je klíčový špičkový stavitel parkurů. Pořadatelé třetího ročníku mezinárodního mítinku CSIO3*-W C-E-T Prague Cup v Chuchle Areně Praha se mohou pochlubit tím, že se funkce course designera ujme Gerard Lachat ze Švýcarska.

Pražská Chuchle Arena se stane ve dnech 16. až 19. června dějištěm třetího ročníku prestižního parkurového mítinku CSIO3*-W C-E-T Prague Cup, jehož součástí je jak týmový Pohár národů, tak Grand Prix zařazená do Světového poháru. Závody pořádané Czech Equestrian Teamem jsou navíc kvalifikací na seniorské mistrovství světa 2022 a mistrovství Evropy 2023.

Klíčovou postavu představuje u takovéto důležité akce stavitel parkurů, a proto do Prahy zavítá absolutní špička ve svém oboru – Gerard Lachat. Jednapadesátiletý Švýcar, který dosáhl nejvyššího stupně odbornosti v rámci Mezinárodní jezdecké federace (Level 4), začínal jako jezdec. Po jeho sportovní kariéře, mu jeho tehdejší šéf nabídl, aby zkusil stavbu parkurů a zcela tomuto specifickému řemeslu propadl. „První parkur na národní úrovni jsem navrhl v osmnácti letech. Poté jsem měl příležitost při závodech v Ženevě v hale Palexpo pomáhat mému šéfovi Hermannu von Siebenthalovi, který tam dělal stavitele. Měl jsem štěstí, že jsem se mohl učit od těch nejlepších, jako jsou Leopoldo Palacios a Rolf Lüdi. Hermann byl můj mentor, kterému jsem zároveň dělal asistenta na mistrovství světa,“ popisuje milníky své kariéry Gerard Lachat.

Švýcar se vypracoval mezi nejvyhledávanější stavitele světa. Ve svém portfoliu se pyšní takovými závody, jako je CSIO5* St. Gallen, CSI* Basilej nebo CSI* Curych. Z jeho dílny už několikrát pocházely parkury, které právě v ženevské hale Palexpo zdolávají nejlepší dvojice při prestižním mítinku v rámci Rolex Grand Slamu. V roce 2015 asistoval legendě Frankovi Rothenbergerovi při mistrovství Evropy seniorů v Cáchách.

Svoji práci má rád hned z několika důvodů. „Schopnost být kreativní je skvělá. A je úžasné vidět, jak ožívají mé návrhy. Baví mě také určovat obtížnost a hledat rovnováhu. Samozřejmě se pak také rád koukám na to, jak koně skáčou. Klíčová je ovšem týmová práce. Bez týmu není stavitel,“ říká Gerard Lachat. Dodává, že bez asistentů a všech, kteří pomáhají v aréně, by nebyl nikým. „Skvělý je také kontakt s jezdci. Ti nám neustále dávají zpětnou vazbu. A i když někdy nedokážou přesně popsat, proč v kurzu něco nefunguje, rozhodně nám to pomáhá neudělat stejnou chybu dvakrát. Vztahy s ostatními lidmi stejně nadšenými pro koně, jsou obrovskou výhodou mojí práce,“ uzavírá.

Pod jeho rukama vyroste během třetího červnového víkendu v Chuchle Areně Praha deset tříhvězdových parkurů a pět soutěží Longines Ranking v rámci CSIO. První vrcholem bude páteční Pohár národů, tedy dvoukolová soutěž družstev s překážkami do 150 centimetrů, druhý vrchol pak přinese neděle 19. června, a to Grand Prix bodovanou do série Světového poháru. 

Podrobnosti o programu a prodeji vstupenek jsou uvedeny na internetových stránkách akce www.csiopraha.cz.

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.