Mistry jsou Pospíšilová, Exnar, Gössl a Hrouda!

Začátek srpna patřil v Kladrubech nad Labem mistrovství ČR spřežení v kategoriích jednospřežní, dvojspřeží, čtyřspřeží a pony. Vše vypuklo v pátek 3. 8. od 9 hodin drezurními zkouškami, v sobotu od 10 pak proběhl divácky nejoblíbenější maraton, v neděli taktéž od 10 čekala spřežení poslední zkouška – parkur.

Aktualizace 6. 8. 10 HOD: Vloženy tisková zpráva.

Pospíšilová, Exnar, Gössl a Hrouda mistry spřežení

Národní hřebčín v Kladrubech byl ve dnech 3. – 5. srpna hostitelem mistrovství České republiky spřežení 2012. O mistrovské kovy se bojovalo ve čtyřech kategoriích, přičemž nejvíce napínavý průběh mělo dvojspřeží.

Tato soutěž totiž měla dva velké favority. Martina Gössla na straně jedné, který má letos za sebou již tři mezinárodní prvenství a vede světový žebříček Mezinárodní jezdecké federace – FEI Top Driver Awards 2012, a na straně druhé Jiřího Nesvačila juniora. Ten vedl uvedený žebříček až do červencových závodů CAI-A v Nebanicích u Chebu, kde startoval poprvé se čtyřspřežím v náročné soutěži zařazené do kvalifikace Světového poháru. Podařilo se mu v ní zvítězit a byl tak žhavým kandidátem i na mistrovský titul v Kladrubech, kde je navíc doma. O pouhé dva dny ovšem nestihl splnit se „čtyřkou“ kvalifikační kritéria, a tak se musel chtě nechtě vrátit k párové zápřeži.

Po páteční drezurní zkoušce se Jiří Nesvačil ujal vedení se ziskem 46,98 bodu a Martin Gössl byl se ztrátou více jak dvou bodů až třetí za Ladislavem Jirgalou se známkou 48,64. Gössl ovšem zabojoval v sobotním maratonu, kdy byl na pěti překážkách ze sedmi ze všech nejlepší a rázem se posunul do vedení s bezmála tříbodovým náskokem.  „Maraton nám vyšel opravdu skvěle. Jediný drobný zádrhel jsme měli na překážce pod kaštany, kde jsme se zdrželi asi na 5 sekund. Jinak šlo vše zcela hladce a tuto dílčí část soutěže jsme vyhráli s rozdílem cca pěti bodů na druhého Erika Zuvače,“ uvedl Martin Gössl. Jiří Nesvačil s téměř totožným výsledkem jako Erik Zuvač dokončil na třetím místě, Radek Nesvačil, jenž byl po drezuře čtvrtý, ze soutěže při sobotním maratonu odstoupil, jelikož se na čtvrté překážce nepohodli jeho koňští svěřenci.

V závěrečném parkuru Jiří Nesvačil jednou chyboval a Martin Gössl tak mohl využít osvědčenou taktiku, kdy celým kurzem parkuru proklusal tzv. na jistotu. Do cíle dojel bez jediného zaváhání a v časovém limitu, což mu zajistilo další cenné prvenství. Jiří Nesvačil získal stříbro a Erik Zuvač bronz.

V jednospřeží potvrdil své kvality Jan Exnar, jemuž se podařilo dostat do vedení hned v drezurní úloze, a to s markantním odstupem jedenácti a půl bodu od druhého Jana Minarčíka. „Také sobotní maraton probíhal podle představ a těsně jsme jej vyhráli nad Pavlem Drbohlavem. Po dvou dnech nás již od průběžně druhého Jana Minarčíka a třetího Jiřího Koníře dělilo zhruba 16,5 až 17,5 bodu. To nás zachránilo, protože v parkuru jsme inkasovali 12 trestných bodů za čtyři shozené míčky,“ konstatoval Jan Exnar. Čistou jízdou se posunul na druhou pozici Jiří Koníř, Jan Minarčík klesl kvůli jedné chybě na bronzový stupínek. „Do zářijového mistrovství světa budeme muset na parkuru ještě hodně zapracovat, jelikož je to naše největší slabina a na rozdíl od tohoto mistrovství nás již kužely připravily v minulosti o cenná umístění. V tréninku se tak budu zaměřovat hlavně na větší klid v ruce a vlastní soustředěnost,“ plánuje Jan Exnar.

Jan Exnar. Foto Olga Procházková

V Kladrubech se v rámci mistrovství jela i otevřená soutěž jednospřeží pro nekvalifikované vozataje, v níž nenašel přemožitele Libor Kurka. Zlatou mistrovskou medaili mezi zástupci dvojspřeží pony získala Mgr. Monika Pošpíšilová, ve čtyřspřeží triumfoval mezi trojicí účastníků Josef Hrouda. Kompletní výsledky najdete na www.sprezeni-cjf.cz.

Aktualizace 5. 8. 17:20 HOD: Známe mistry!

Mistrovský titul si ve dvojspřeží pony vybojovala Mgr. M. Pospíšilová, v jednospřeží J. Exnar, ve dvojspřeží M. Gössl a ve čtyřspřeží J. Hrouda.

Aktualizace 1. 8. 14 HOD: Do přílohy pod článek vložena tisková zpráva.