Na Mistrovství v Letní všestrannost dominovaly ženy

Červencové Mistrovství v Letní všestrannosti bylo dvoudenním kláním, kterému na pozicích vítězů dominovaly ženy. Zvítězily ve všech vypsaných soutěžích. Jediným mužem „se zlatou medailí“ je vítěz oblastního mistrovství v kategorii seniorů. 

Závodů se zúčastnilo více než sto sportovních dvojic, které tentokrát jen během dvou víkendových dnů absolvovali tři jezdecké disciplíny. Po sobotních drezurách a parkurech je v neděli čekali terénní zkoušky. Závody byly současně Mistrovstvím Východočeské oblasti. Body jezdci sbírali i do letošního seriálu pardubického závodiště Military Tour Pardubice 2019, jehož poslední díl se uskuteční v listopadu při Rozlučkové všestrannosti. To vše se dělo pod záštitou ministra obrany Lubomíra Metnara.

V nejobtížnější soutěži (stupeň S) zvítězili Šárka Votavová a Zylo reprezentující Stáj J+J Votava. I přes nasbírané trestné body v parkuru a krosu udržela průběžné vedení před Jaroslavem Abíkem. Dokončila s celkovým výsledkem 35,15 bodů.

V soutěži stupně L ke změnám v pořadí došlo. Zvítězila Anežka Lexová s koněm Buena Vista, která se na celkovou první příčku posunula z druhého místa. Po sobotní části soutěže vedoucí Aneta Dohnalová totiž chybovala na parkuru a propadla se až na třetí místo. Anežce Lexové reprezentující Jezdecký klub Berenis k vítězství stačilo 35,76 bodů.

V ostatních soutěžích bylo o vítězích jasno už od prvního dne závodů. V soutěži ZL zvítězila s výsledkem 35,53 bodu Adéla Bergerová v sedle Fikota z JK Pastviny Pilníkovi. V soutěži Z si první příčku i s chybou na krosu udržela Nikola Žďárská z JK Rozruch, která v sedle Dragonhearta nasbírala 37,67 bodu. Vítězství ze soutěže ZK si do Rakouska odváží Dunja Schicht s Mr. Benjo a výsledkem 35,71 bodu. Ve stejném stupni obtížnosti, ale tentokrát kategorii Hobby zvítězila Lucie Hlavatá s Čáryfukem 2 z JS Slavíkov a 34,29 body.

V soutěžích pony patří symbolická velká medaile Emě Štěpánkové z Apolenka z.s. V soutěži ZLP totiž zvítězila sama před sebou. V sedle Kateřiny 1 nasbírala 30,71 trestného bodu, v sedle druhého Leny Golda 31,07 bodu. V soutěži LP bylo o vítězce jasno velmi rychle. Startovali v ní totiž jen tři dvojice, dvě ale chybovali. Prvenství tak patří Nele Havelkové a Pírkovi z JS Slavíkov.

Ze soutěže bylo také vyhodnoceno Mistrovství Východočeské oblasti. V kategorii seniorů zvítězil Radim Toman z JK Isabel, kategorii U25 vyhrála Anežka Lexová z JS Berenis. Juniorskou mistryní je Petra Borůvková z JK Tůně, v kategorii dětí pak Nikola Bártová z JK Markéty Bártové. Mistryní Východočeské oblasti v kategorii pony je Ema Štěpánková z klubu Apolenka, z.s.

 

 

 

 

 

Nejnáročnější jezdecký sport znovu v Pardubicích

Pardubický seriál Military Tour Pardubice 2019 pokračuje druhým kolem. Mistrovství v Letní všestrannosti se uskuteční od 19. do 21. července na dostihovém závodišti v Pardubicích. Záštitu nad závody jedné z nejnáročnějších jezdeckých disciplín přijal ministr obrany Lubomír Metnar.

Všestrannost, někdy nazývaná také jako military, prověřuje schopnosti koně a jezdce hned ve třech disciplínách. Soutěž se zrodila z potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní, sportem – a to i olympijským – je od počátku 20. století. V Pardubicích patří závody všestrannosti k oblíbeným disciplínám. Po drezurách a parkurech na kolbištích se totiž atraktivní terénní zkouška koná v dráze Velké pardubické.

„Mistrovství v Letní všestrannosti je druhou letošní soutěží. Patří do našeho seriálu Military Tour Pardubice 2019, který jsme v letošním roce vypsali jako novinku,“ připomíná Martin Korba, ředitel Dostihového spolku a.s. Třetí a závěrečnou částí seriálu bude listopadová Rozlučková všestrannost.

Letní všestrannost bude současně také oblastním mistrovstvím Východočeské oblasti České jezdecké federace, a to hned v několika kategoriích. O titul šampiona se utkají jezdci v kategoriích senioři, mladí jezdci, junioři, děti a také družstva a jezdci na pony. Vypsáno je celkem devět soutěží.

„Připravili jsme i několik dalších ocenění napříč soutěžemi, budeme například oceňovat nejmladší, a naopak nejstarší dvojici jezdec – kůň. A chceme i závodníky trošku pobavit, budeme totiž volit i Miss Mistrovství v Letní všestrannosti,“ dodává Kateřina Mandysová, manažerka sportovního provozu Dostihového spolku a.s.

Uzávěrka přihlášek do soutěží je 15. července, následně bude zveřejněn podrobný časový harmonogram závodů. Veškeré informace jsou a budou zveřejněny na webových stránkách závodiště www.zavodistepardubice.cz. Vstup pro diváky je zdarma.

Linda Portychová vybrána do Young Riders Academy

Jednačtyřicáté vítězství Opatrného v ČSP

Linda Portychová vybrána do Young Riders Academy

Jednačtyřicáté vítězství Opatrného v ČSP