O pořadí v GCL rozhodovaly sekundy. Prague Lions byli v Paříži šestí. Grand Prix pod Eiffelovou věží vyhrál Zanotelli.

Neobvykle skončilo deváté kolo Global Champions League v Paříži. Prvních šest týmů této parkurové série totiž dokončilo se shodným počtem trestných bodů a o jejich pořadí rozhodovaly jednotky sekund a někdy i pouhé desetiny. Pražští lvi berou šestou příčku.

Mezi favorizovaná družstva pro závěrečnou část dvoukolové soutěže GCL v Paříži patřili i domácí Paris Panthers. Byli jedním ze tří celků postupujících do sobotního parkuru se čtyřmi trestnými body za jednu chybu. Dalšími týmy byly Istanbul Sultans a Berlin Eagles. Jejich členové se napodruhé neubránili většímu množství chyb a zařadili se až na desáté a jedenácté místo konečného pořadí.

Naopak Paris Panthers dokázali využít domácího prostředí a poprvé v sezoně zvítězili. Největší zásluhu na tom má Ben Maher s dvanáctiletým hřebcem Faltic HB, jenž v pátek ani v sobotu nezaznamenal žádný trestný bod. Gregoryho Watheleta s Ace of Hearts vystřídal v sobotu Darragh Kenny na třináctiletém hřebci Volnay du Boisdeville. I když chyboval dvakrát, tak díky rychlé jízdě Pařížské pantery o vítězství nepřipravil. Součet časů obou sobotních výsledků měl hodnotu 140,99 sekundy. „Na toto vítězství jsme čekali dlouho. Měli jsme těžký rok, Paris Panthers mají za sebou hodně dobrých kol, ale nikdy to nevyšlo tak dobře, abychom vyhráli. Ale nakonec jsme se dočkali. Možná nám pomohlo domácí publikum. Byla to opravdu těžká soutěž,“ konstatoval Ben Maher.

Stačilo přitom, aby byli v součtu o dvě sekundy pomalejší a mohli se z triumfu radovat Miami Celtics. Ti sice byli zatíženi osmi body z prvního kola, ale napodruhé přidali jen čtyři a s časem 142,75 skočili druzí. To byl stále relativně velký náskok na třetí Madrid in Motion. Bodové skóre mělo toto družstvo shodné v obou částech závodu, ale rozhodující sobotní časy mělo bezmála o tři vteřiny pomalejší. 

Naopak velké zklamání museli cítit zástupci Stockholm Hearts. Po pátečním dvanáctibodovém přídělu v sobotu jezdkyně Lilie Keenan s hřebcem Queensland E ani Lily Atwood na dvanáctiletém Cor-Leon VD Vlierbeek Z nezaznamenaly žádný trestný bod a jejich společný čas 145,74 byl velmi slušný. Od medaile je však dělilo pouhých 19 setin sekundy. 

Více jek třísekundový rozestup při totožném počtu bodů měli členové Valkenswaard United. Prague Lions brali body za šestou pozici, když čas 149,67 znamenal 81 setinovou ztrátu na páté umístěné. Brian Moggre s valachem MTM Vivre le Reve a Sergio Alvarez Moya na Alamovi tak museli mít velmi trpký pocit z toho, že je od třetího vítězství v sezoně dělilo jen necelých devět sekund a místo třiceti bodů si jich připsali šestnáct. Díky tomu se s celkovými 153 body soustopili na čtvrtý řádek za třetí Madrid in Motion se 

155 body. O bod více mají Berlin Eagles a suverénně vedou se 177 body Stockholm Hearts. 

Grand Prix pod Eiffelovou věží vyhrál Zanotelli. Kvalifikace do Prahy ho dojala

Brazilský jezdec Marlon Módolo Zanotelli na jedenáctileté klisně Like A Diamond van het Schaeck vybojoval v Paříži vítězství v Grand Prix Longines Global Champions Tour a stal se tak držitelem deváté zlaté vstupenky do Super Grand Prix v Praze.

Brazilský jezdce dokončil zkrácený parkur v čase 36,07 sekundy. „Je tak těžké popsat mé aktuální emoce. Zaprvé, fanoušci zde byli úžasní. Přišlo opravdu velké množství lidí a vytvořili zde jedinečnou atmosféru. Moje klisna byla celý víkend úžasná a musím poděkovat majitelům, respektive celé rodině Gjelsten, kteří jsou tady, že mi dali šanci na ní jezdit a udržet ji u tohoto krásného sportu. Toto je rozhodně pro mě výjimečný okamžik. Neméně úžasné je kvalifikovat se do LGCT Super Grand Prix. Už se mi to jednou povedlo a je to prostě fantastická soutěž. Být mezi takovými elitními jezdci je něco velmi výjimečného,“ řekl dojatě Marlon Módolo Zanotelli.

Jen o pár desetin pomalejší byl domácí reprezentant Olivier Robert. Na valachovi Vivaldi des Meneaux však zaznamenal jednu chybu a zařadil se až na šestou pozici před taktéž chybujícího Brita Johna Whitakera s koněm Equine America Unick du Francport. Relativně pomalejší tempo zvolili Nizozemec Eric van der Vleuten s Dreamlandem a Geir Gulliksen z Norska startující na hřebci Equine America Grandino H. Skončili tak mimo stupně vítězů na čtvrtém a pátém místě. Na medailové příčky se naopak dostaly dvě velmi mladé jezdkyně. Šestadvacetiletá Lillie Keenan z USA skončila v sedle hřebce Queensland E třetí, když cílovou čáru protnula v čase 39,13. Ještě o více jak sekundu a půl ji předstihla teprve dvacetiletá Britka Lily Attwood s koněm Cor-Leon vd Vlierbeek Z. 

Christian Ahlmann sice v Paříži skončil až patnáctý, ale i tak bral 22 bodů, díky nimž navýšil svůj náskok v průběžném hodnocení. Aktuálně má 210 bodů, zatímco druhý Ben Maher zatím nasbíral 182 bodů. Výraznou ztrátu mají i další jezdci. Třetí zůstává Pieter Devos, ale absence ve francouzské metropoli mu nepřinesla žádný bodový zisk. Má jich tak stále 139, zatímco se na něj dotahují se 136 body Gilles Thomas a se 131 body Spencer Smith. Niels Bruynseels klesl se 124 body na šestý řádek.

Parkurová série nyní míří do Monaka, kde se od 30. června do 2. července odehraje desátý mítink sezony. Poté bude následovat červencová pauze a následně se turné přesune do Londýna, kde se bude soutěžit od 19. do 21. srpna. V týdenních intervalech pak navážou Valkenswaard a Řím. Před galashow světového parkuru GC Prague Playoffs jsou ještě v plánu na konci září New York a o měsíc později Rijád. Kompletní termínová listina a další informace jsou na webu www.gcglobalchampions.com. Detaily o přípravách galashow světového parkuru v Praze najdete na stránkách www.pragueplayoffs.com.

Progresus vstupuje do světa koňského póla

Horká, Bubáková a Španko mají zlato z Chuchle

Progresus vstupuje do světa koňského póla

Horká, Bubáková a Španko mají zlato z Chuchle

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.