Prague Lions byli ve Valkenswaardu dvanáctí. V hodnocení GCL zůstávají čtvrtí

Parkurová série Global Champions League má za sebou dvanáct z patnácti kolů. Začíná být velmi pravděpodobné, že o celkové prvenství v základní části se utkají dosavadní lídři tabulky Stockholm Hearts a vítězové posledních dvou kol Berlin Eagles.

Tým Berlin Eagles z dvanácti kol Global Champions League dokázal zvítězit už čtyřikrát. Po triumfu v Londýně nenašel přemožitele ani o týden později v nizozemském Valkenswaardu. 

Velkou zásluhu na tom má Ludger Beerbaum, jenž s desetiletou klisnou Milou nezaváhal ani v jedné ze dvou částí soutěže. Jeho kolega Philipp Weishaupt na dvanáctiletém valachovi Coby v pátek zaznamenal jednu chybu, ale v sobotu již předvedl čistou jízdu, navíc ve velmi rychlém čase 66,82 sekundy. A právě ten rozhodl o celkovém prvenství. Součet časů Berlínských orlů totiž byl 138,42, zatímco druhý umístěný celek Stockholm Hearts měl stejné bodové skóre a čas 139,45. 

Jedna vteřina tak zajistila velmi napínavé pokračování ligy družstev, neboť Berlin Eagles aktuálně mají 237 bodů a na lídry tabulky Stockholm Hearts ztrácejí už jen dva body. Třetí jsou s 201 body Shanghai Swans. Tento celek skončil ve Valkenswaardu čtvrtý s osmi trestnými body. Třetí byli Rome Gladiators, kteří zaznamenali jen jednu chybu v pátek, ale časy měli pomalejší, než týmy se shodnou penalizací. 

Prague Lions si drží stále průběžnou čtvrtou pozici zajišťující přímý postup do semifinále GCL Super Cupu. Ten se odehraje od 17. do 20. listopadu v pražské O2 areně. Udržet se v top čtyřce však bude stále obtížnější. V součtu totiž mají 190 bodů, a to je jen o jeden méně, než nasbírali doposud Valkenwaard United. Ti v domovské aréně obsadili šesté místo za pátými Paris Panthers. 

Naopak Prague Lions brali jen deset bodů za dvanácté místo s celkovými 28 trestnými body. Šestnáct inkasovali již v pátek, když Brian Moggre s třináctiletým valachem Mtm Vivre le Reve chyboval třikrát a Pieter Devos na devítiletém valachovi Nascar van 't Siamshof jednou. Jednu chybu přidal Pieter Devos i v sobotu, Brian Moggre dovezl do cíle osm trestných bodů, když chyboval na dvou překážkách. 

Zmíněné týmy Valkenswaard United a Paris Panthers budou pro reprezentanty Prahy největšími konkurenty, neboť na ně ztrácejí méně jak deset bodů. Ve hře však zůstávají i sedmí Rome Gladiators, osmí Hamburg Giants, devátí Madrid in Motion a desátí London Knights. Všichni mají přes 170 bodů a jeden úspěšný závod je tak může katapultovat do předních pozic. 


Dvaadvacetiletý Pender nadchl Valkenwaard. Vyhrál LGCT a míří do Prahy

Michael Pender ve svých dvaadvaceti letech poprvé v kariéře vyhrál Grand Prix v rámci Longines Global Champions Tour a stal se tak dvanáctým účastníkem letošní Super GC při listopadovém vrcholu celé sezony v pražské O2 areně.


Hned devět dvojic postoupilo do rozeskakování Grand Prix Valkenswaardu, v níž se rozhodovalo o dvanáctém účastníkovi Super Grand Prix v Praze. Jejíž historicky první vítězka z roku 2018 měla poměrně velkou šanci se do ní opět kvalifikovat. V sedle dvanáctiletého hřebce Fellow Castlefielda ovšem dvakrát chybovala a skončila až osmá před Nizozemcem Johnnym Palsem s čtrnáctiletým valachem Charley. Ten zapisoval včetně penalizace za čas 24 bodů. 

Hned čtyři dvojice inkasovaly čtyři body za jednu chybu, ani jedna však časem příliš neohrozila pozdějšího vítěze. Jen Brazilec Marlon Modolo Zanotelli s třináctiletým valachem VDL Edgar M se k němu přiblížil na rozdíl jedné vteřiny a skončil čtvrtý. Tři účastníci na zkráceném kurzu totiž zopakovali bezchybnou jízdu. Nejpomalejším z nich byl Američan Bliss Heers na dvanáctiletém hřebci Antidote de Mars. Sekunda a půl scházela k triumfu německému jezdci Philippovi Weishauptovi na dvanáctiletém valachovi Coby. 

Vítězný čas v podání Michaela Pendera ve dvojici s jedenáctiletým valachem HHS Calais měl hodnotu 41,23 sekundy. Pro tohoto dvaadvacetiletého Ira to znamenalo vůbec první vítězství v pětihvězdové Grand Prix Longines Global Champions Tour. Jak později prohlásil, splnil si tím svůj velký sportovní sen. „Je to moje první pětihvězdové vítězství v Grand Prix, takže jsem absolutně nadšen,“ konstatoval třetí nejmladší vítěz Grand Prix v rámci série LGCT. Při rozhovoru po svém triumfu děkoval svému koni za úžasný výkon a pochvaloval si také špičkově připravený travnatý povrch v Tops International Areně. 

Mám pravděpodobně nejrychlejšího koně, ale nebyl jsem dnes nejrychlejším jezdcem. Jsem šťastný za Michaela Pendera, zasloužil si to – je neuvěřitelný jezdec, dnes bojoval jako lev,“ prohlásil Philipp Weishaupt.

Ačkoliv lídr tabulky jednotlivců Christian Ahlmann obsadil s Dominatorem 2000 Z až jedenácté místo, když kvůli jedné chybě nepostoupil do rozeskakování, v důsledku musel být také spokojen. Navýšil své bodové konto o 26 bodů, a i když zároveň o šest přišel, neboť do celkového pořadí se započítává jen osm nejlépe bodovaných výsledků, tak navýšil svůj náskok na největší soupeře. Po dvanáctém kole má 236 bodů, zatímco druhý Pieter Devos jen 198. Ve Valkenswaardu se totiž do hlavní soutěže nekvalifikoval. 


Částečně této situace využil Ben Maher. Sice se mu tentokrát vůbec nedařilo a po čtyřech chybách skončil s devítiletým valachem Ici až čtyřiadvacátý, což byla poslední hodnocená příčka, ale zisk třinácti bodů jej přiblížil na tříbodový rozdíl k Devosovi. Navíc 

má zatím jen sedm započítaných výsledků, zatímco Devos osm, a tak při dalších kolech bude pro něj snadnější své konto obohatit. Ke stupňům vítězů se přiblížili Edwina Tops-Alexander a Jur Vrieling, kteří mají přes 180 bodů a jsou na čtvrtém a pátém místě. 

Série Global Champions se hned v příštím týdnu přesouvá do Říma, kde se v aréně Circus Maximus rozdělí poslední evropské body. Poté již budou na řadě pouze dva mítinky základní části – v druhé půlce září v New Yorku a o měsíc později v Rijádu, kde se rozhodne o šampionech sezony. Již tradiční tečku udělá a nejprestižnějším parkurovým seriálem GC Prague Playoffs v libeňské O2 areně. Závěrečný mítink se koná od 17. do 20. listopadu. Podrobnosti o jeho programu jsou na adrese www.pragueplayoffs.com. 

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.