První ročník unikátního MČR v bezudidlovém jezdectví proběhne v Chrastavě

Farma Vysoká v Chrastavě bude 27. - 29. 7. 2018 hostit první ročník mistrovství České republiky v bezudidlovém jezdectví. Jedná se o unikátní projekt, protože doposud nebylo ježdění na závody bez udidla v hubě koně povoleno.  „Vytvořili jsme proto novou organizaci Český bezudidlový spolek a nyní tyto závody můžeme pořádat,“ říká tisková mluvčí spolku Anna Kohútová.

Závody potrvají tři dny a nabídnou několik disciplín. Přihlásit se na ně může každý, kdo tento styl jízdy vyznává. Stačí se registrovat v Českém bezudidlovém spolku a poslat přihlášku.

Jezdci budou soutěžit v parkurovém skákání a drezuře. Každá disciplína je rozdělena na kategorie podle věku jezdce a vybavení (s bezudidlovou uzdečkou, bez uzdečky). Navíc, kdo získá na konci v součtu všech disciplín nejvíce bodů, získá titul všestranného mistra.

„Závody jsou určené pro všechny, kteří jezdí na koních bez udidla a chtějí si zazávodit v klidném přátelském duchu. Zároveň jsou závody určeny pro širokou diváckou veřejnost, neboť je to podívaná, na kterou jinde nenarazíte. Například skákání parkurů bez uzdečky je velmi zajímavé,“ vysvětluje Kohútová.

Jediná, zato důležitá odlišnost tohoto specifického sportu, je ve výstroji koně, který zkrátka nemá v hubě udidlo. Výcvik takového zvířete je pak náročnější na čas a trpělivost. „Věříme, že takovýto výcvik je pro ně přirozenější a pohodlnější. Je možné dosáhnout stejných výsledků jako s udidlem, ale zároveň udržet vyšší komfort pro koně a sdílet s ním hlubší vztah založený na důvěře,“ dodává Kohútová.

Pro výherce

První ročník mistrovství nabídne i poutavé ceny, kromě ručně vyráběných trofejí s polodrahokamy, mašlí a dekorovacích dek, čeká na závodníky i finanční odměna a jezdecké vybavení.

První svého druhu na světě?

Jízda bez udidla, nebo dokonce bez uzdečky je u nás i v Evropě velmi oblíbená a tento trend každým rokem stoupá. Doposud neexistovaly organizace, které by tyto nadšence sdružovaly a také pro ně pořádaly závody. Český bezudidlový spolek je jedním z prvních svého druhu na světě. „Jsme v kontaktu s pořadateli Mezinárodního Mistrovství Polska v jízdě bez uzdečky. O dalších větších závodech nebo organizacích zatím nevíme,“ ukončuje Kohútová.

Více informací na www.bezudidlovyspolek.cz.

Tretera vítězem Super Grand Prix

Český skokový pohár: Vše se rozhodne v Martinicích

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.