Světový pohár spřežení pro Ijsbrand Chardona

V pátek ve Stuttgartu odstartoval již 15. ročník Světového poháru spřežení. Z třinácti venkovních kvalifikačních závodů postoupilo deset nejlepších čtyřspřeží, které se utkají v sedmi kolech během následujících měsíců. Venkovní kvalifikaci ovládl šestinásobný šampion Boyd Exell, který tak bude titul obhajovat. Kalendář závodů a seznam kvalifikovaných najdete uvnitř. Aktualizace 7. 2. 18:00 HOD: Ve Světovém poháru spřežení zvítězil nizozemský vozataj Ijsbrand Chardon. Podrobnosti najdete uvnitř článku.

Bordeaux - Finále, 6. - 7. 2. 2016

Do finále se kvalifikovalo celkem šest vozatajů (Exell, Chardon, Ronde, Brauchle, Voutaz, Stein) a jeden na divokou kartu (Sébastien Mourier).

V prvním kole překvapivě zvítězil v čase 144,26 sekundy nizozemský vozataj Koos de Ronde, který sice nezajel nejrychlejší čas, ale byl jako jediný bezchybný. Druhý skončil Ijsbrand Chardon v nejrychlejším čase, ale s jednou chybou (144,70 sekundy), třetí pak velký favorit, Australan Boyd Exell. Ten po jedné chybě dokončil v čase 145,22 sekundy. První tři vozataje tedy dělí necelá sekunda, což slibuje napínavou podívanou pro dnešní druhé kolo, které můžete sledovat živě od 13:20 hodin na www.feitv.org. Výsledky prvního kola.

Po deseti letech od svého prvního titulu ve Světovém poháru spřežení, přidal své třetí vítězství do sbírky nizozemský vozataj Ijsbrand Chardon. Vítězství věnoval svému dlouholetému sponzorovi, který minulý týden zemřel. Ve druhém kole Chardon neudělal žádnou chybu a precizní jízdou v celkovém čase 250,09 sekundy odsunul na druhé místo velkého favorita, Boyd Exella, který dokončil druhé kolo se dvěma chybami v celkovém čase 254,73 sekundy. Kompletní výsledky najdete zde.

Ijsbrand Chardon

Lipsko 14. - 17. 01. 2016

Ani v posledním kvalifikačním kole nenašel australský vozataj Boyd Exell přemožitele a s přehledem zvítězil v pátém závodě z šesti, kterých se účastnil. Exellovi se tak začalo říkat 'Christian Ahlmann ve spřežení' díky tomu jak často vyhrává, stejně jako německý parkurový jezdec. Překvapením závodů však bylo druhé místo švýcarského vozataje Jérome Voutaze, který si tak na poslední chvíli zajistil finálovou účast ve francouzském Bordeaux. Kompletní výsledky najdete zde.

10. Glenn GEERTS BEL 6

Boyd Exell zvítězil i v posledním kvalifikačním kole v Lipsku.

Mechelen 26. - 30. 12. 2015

Soutěž spřežení uzavírala 35. závody v belgickém Mechelen. Pro své 4. vítězství si dojel australský vozataj Boyd Exell. Šesté kolo Světového poháru bylo zároveň posledním pro Exella, kde mohl bodovat a i když vyhrál všechny tři svoje bodovací závody, stále byl pod tlakem. Po prvním bechybném kole to však byly jeho holandští soupeři IJsbrand CHardon a Koos de Ronde, kteří byli pod tlakem. Chardon dvakrát chyboval s spletl trasu, Ronde zajel sice nejrychlejší čas, avšak s jednou chybou. Před druhým kolem byl rozdíl mezi prvním Exellem a druhým Steinem čtyři sekundy, což slibovala napínavé druhé kolo. Stein v něm dráhu dobře zkracoval, ale po jedné chybě skončil na třetím místě. Exell věděl, že musí zajet klidnou jízdu, jeho náskok na de Rondeho byl osm sekund. I když v závěru chyboval, připsal si čtvrté vítězství. Kompletní výsledky najdete zde.

Londýn Olympia 16. - 18. 12. 2015

Nizozemský vozataj IJsbrand Chardon dokázal to, o co se snaží všichni vozatajové při Světovém poháru spřežení. Čtyřnásobný světový šampion porazil do té doby neporaženého Australana Boyd Exella dvěma rychlými a bezchybnými koly. Exell, který zde závodil na divokou kartu a závody se mu tak nepočítaly do žebříčku, dokončil jako druhý před dalším holanďanem Koos de Ronde. Je to již po třetí, co se Chardonovi podařilo v Londýně vyhrát, naposledy v letech 2011 a 2013. Po celé tři dny si vedl velice dobře - závody obsahovaly i soutěž první den, která se do Světového poháru nepočítala. Vítězstvím si připsal tedy dalších deset bodů do žebříčku a již má společně s Exellem a de Rondem jistou účast ve finále ve francouzském Bordeaux. Kompletní výsledky najdete zde.

Ženeva 10. - 13. 12. 2015

Po osmé v kariéře vyhrál Ženevské kolo Světového poháru spřežení Australan Boyd Exell. O více jak 11 sekund porazil druhého Francouze Sebastiena Mouriera, který soutěžil na divokou kartu. Na třetím místě se umístil nizozemský vozataj Koos de Ronde. Kompletní výsledky najdete zde.