Tvárnice Puruplast - zdravé jízdárny pro koně

PR / Povrch jízdáren je s ohledem na bezpečnost a zdraví koní stále častěji diskutované téma. Není se čemu divit, koně s po jízdárně pohybují pravidelně a podávají tam sportovní výkony. Právě povrch jízdárny je klíčový co se týče absorpce nárazů, případně skluzu kopyt, avšak musíme mít na mysli i další aspekty jako je  rychlost vysušování povrchu, zadržování vody, zrnitost a stabilitu materiálu, to vše s ohledem na fakt, že se po povrchu pohybuje poměrně těžké zvíře.  

Odolnost proti nárazu

Tvrdé povrchy neabsorbují kinetickou energii vyvinutou dopadem kopyt – takový povrch je také jednou z hlavních příčin vzniku problémů s kostmi a klouby koní. Na stranu druhou, měkké povrchy kromě energie z nárazu absorbují i tzv. elastickou energii, kterou koně potřebují pro opětovné odražení – to se tak stává mnohem namáhavějším a vede k rychlejšímu unavení koně.
Řešením je tedy kombinace zajišťující pohodlný dopad kopyta a zároveň umožňující vhodný přenos energie mezi koněm a povrchem jízdárny.

 

Odolnost proti skluzu

Čím sypčejší povrch, tím výraznější je mechanický pohyb materiálu (např. zrnek štěrku) a také riziko podklouznutí. Ideální povrch v tomto ohledu dovoluje mírné prošlápnutí, avšak pouze do takové míry, aby se kůň mohl od země bez problémů odrazit. Tvrdý povrch koním nedovolí zaboření a jejich tělo tak absorbuje celou energii nárazu - tím přetěžuje pohybový aparát. Měkký povrch, např. suchý písek zase nedovolí efektivní odraz z důvodu nežádoucího zaboření kopyta.

Stejně jako v případě odolnosti proti nárazu je tedy ideální volbou kompromis – zpevněný měkký povrch s lehkou deformací při dopadu kopyta.

Optimálním řešením, které splňuje náročné požadavky na povrchy jízdáren pro koně, jsou tvárnice Puruplast. V praxi se osvědčily například při stavbě jezdecké stáje Wagner v Malé Vísce u Hořovic, jízdárně v Doudlebech nad Orlicí, na Westernovém ranči Halter Valley v Dnešicích u Plzně, ranči  Silver Lake u Galanty, Ranči 13 u Trenčína a řadě dalších. Zde všude jsme tvárnice položili na udusanou drenážní vrstvu zarovnanou jemným štěrkem a překryli nášlapnou vrstvou písku.

Díky své konstrukci zatravňovací tvárnice Puruplast zachovávají přirozený koloběh vody v přírodě a přirozený ráz krajiny. Dešťová voda se nedrží na povrchu, ale odtéká a vsakuje do půdy. Proto se koně neboří a nedochází k nežádoucímu promíchávání podkladové a nášlapné vrstvy, které by snižovalo životnost celého podkladu. Tvárnice z recyklovaného plastu, které mají vnitřní prostor vyplněný sypkým materiálem, usměrňují došlapy koní, zajišťují optimální přenos sil při došlapu i odrazu a zabraňují podklouznutí.

Tvárnice Puruplast jsou lehké. V praxi to znamená, že pokládku zvládne jeden pracovník. Samotná pokládka zatravňovací dlažby je jednoduchá (cca 100 m2 na osobu za 1 hodinu), spojení tvárnic pomocí bezpečného zámkového systému. Nízká hmotnost (cca 11 kg / 1 m2) zaručuje i nízké náklady na přepravu a manipulaci.

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.