Zimní seriál zahájilo téměř šedesát kočárů

O závody spřežení je čím dál větší zájem. To každoročně dokazuje např. Zimní jezdecký pohár, jehož se účastní víc a víc soutěžících. Na zahajovací mítink sedmého ročníku tohoto halového seriálu jich dorazilo do Hradištka u Sadské padesát osm.

Start zimní části nové sezony provázelo spíše jarní počasí, které přilákalo v sobotu 1. února do ochozů několik stovek diváků. Ti mohli vidět velmi napínavou podívanou.

V soutěži dvojspřeží si po druhém kole výrazně polepšil Alexandr Soukup. Ten byl v první rozjížďce kvůli jedné chybě až pátý, ale napodruhé byl ze všech nejlepší, a nakonec se radoval z bronzové příčky. Naopak velmi stabilní výkony předváděl Josef Hrouda. Díky dvěma čistým jízdám předstihl Soukupa o více jak tři sekundy a mohl se radovat z druhého místa. K vítězství mu scházely další tři vteřiny. Právě o tolik zaostával za Zdeňkem Jiráskem, jenž jako jeden z mála měl druhou jízdu horší než tu první. Zatímco v úvodu nenašel přemožitele, napodruhé byl až třetí. „Já jsem nechtěl jet, protože máme koně oočkované. Asi to byla špatná vakcína, tak ti lepší koně zůstali doma. Vyhráli jsme s koňmi, kterým je dvacet pět let, takže super,“ spokojeně konstatoval Zdeněk Jirásek.

Ve čtyřspřeží se pořadí na medailových pozicích v průběhu závodu nemíchalo. Třetí se umístil domácí Jaroslav Jandl z pořádajícího Jezdeckého klubu Semice. V každém ze dvou kol byl o více jak sedm sekund rychlejší loňský vítěz seriálu Petr Vlašic, ale na prvenství mu to tentokrát nestačilo. To připadlo Jiřímu Nesvačilovi seniorovi, který byl v obou případech nejrychlejší a navíc bezchybný. Drobné komplikace zaznamenal pouze v maratonské překážce. „Trochu problémy byly, když jsem jel do déčka. Přední kobyla se snažila jít jinam, ale nakonec do vybrala a dobře to dopadlo,“ oddechl se Nesvačil.

Třetí bodovanou soutěží do Zimního jezdeckého poháru České jezdecké federace byla kategorie jednospřeží. Po prvním kole vedl Jiří Kříž, a i když v druhé části byl ještě o něco rychlejší, propadl se v konečných součtech na třetí řádek výsledkové listiny. Ten druhý uhájil o pouhých 16 setin sekundy Dominik Brumovský. V druhé jízdě stlačil čas dokonce pod jednu minutu, což se v druhém kole kromě jeho povedlo pouze Milanovi Domesovi. A právě Domes díky bezkonkurenčnímu času 55,72 sekundy celou soutěž vyhrál. Do druhé rozjížďky přitom vstupoval z třetího místa. „My víme, že to druhé kolo umíme zajet dobře. To jsme se přesvědčili i letos na maďarském poháru, kde jsem vyhrál a dal jsem jim dvacet vteřin.“

Zimní jezdecký pohár České jezdecké federace pokračuje hned následující víkend parkurovými soutěžemi ve Zduchovicích na Příbramsku. Po čtyřech kvalifikacích v každé z disciplín seriál vyvrcholí v druhé polovině března Jezdeckým festivalem v Královicích u Slaného. Podrobnosti najdete na adresách www.jezdeckypohar.cz a www.jezdeckyfestival.cz.

Soubory ke stažení

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.