Velká Chuchle: Ramssio a Torque Power kralovali

V neděli 8. září byla na chuchelském závodišti zahájena druhá polovina letošní metropolitní dostihové sezóny. Vrcholy devítibodového programu tvořily dva z důležité dostihy české termínové listiny, nejvýznamnější dostih pro tříleté a starší mílaře 41. Velká cena Prahy CK Martin Tour (1600 m, 600 tis. Kč) a závěrečný, nejdelší z pětice klasických testů pro tříleté hřebce a klisny 74. J&T Banka St Leger (2800 m, 600 tis. Kč).

Na startu Velké ceny Prahy CK Martin Tour byl mezi deseti aktéry největší hvězdou mezinárodně úspěšný osmiletý ryzák Wireless (1,6:1 - fav.), avšak tentokrát finišoval čtvrtý, když si jistý triumf připsal zástupce tříletého ročníku, bělouš Torque Power s žokejem Radkem Koplíkem. Koplík se v tomto dostihu prosadil podruhé, trenér vítěze Arslangirej Šavujev již počtvrté a majitel (a zároveň chovatel) Valentin Bukhtoyarov podruhé. Sázkový druhý favorit (3:1) Torque Power dosáhl dobrého času 1:38,38 a o tři čtvrtiny délky předčil čtyřletého Sagara (14:1), jenž tak zopakoval loňské druhé místo. O dvě a půl délky zpět třetí skončil sedmiletý Father Frost (14:1), o nos za ním Wireless a o hlavu za ním uzavřela nejlepší pětici obhájkyně loňského triumfu a jediná klisna v poli Saša (3,5:1).

Do J&T Banka St Leger zamířilo osm hřebců a jedna klisna, v závěru vytrvalecké zkoušky, odběhnuté v poctivém tempu, předvedl skvělé zrychlení spolufavorit (2:1) Ramssio, lehce se vzdálil bojujícím soupeřům a s podporou žokeje Jana Vernera měl v cíli náskok deseti délek. Navíc triumfoval ve čtvrtém nejrychlejším čase historie dostihu 2:56,77. Jan Verner dosáhl šestého klasického vítězství kariéry, třetího v ČR a prvního v St Leger. Trenér Václav Luka uspěl na klasické scéně podvanácté, pošesté v ČR a podruhé ve zdejším St Leger, majitel vítěze František Hrubý se po deseti letech dočkal výhry na scéně nejvyšší kategorie, jeho kůň vyhrál klasický dostih již pošesté (klisny Goldsio a Hannover Lady získaly v letech 2001 a 2007 Slovenské Oaks a českou Jarní cenu klisen, zástupci v SR registrované stáje Hrubý Darad a Feather Stone vyhráli dvakrát rakouský a jednou slovenský St Leger). Druhý honorář vybojoval teprve počtvrté v životě startující Svenson (4:1), necelou délku za ním třetí finišovala jediná klisna na startu Ile Jones (17:1), o délku a půl čtvrtý skončil Angkor Wat (2:1) a s odstupem sedmi délek pátý docválal lídr většiny trati Dalandi (5:1).

Dvou vítězství během odpoledne dosáhli trenér Ludvík Haris a žokejové Radek Koplík s Adamem Florianem, který nyní vede průběžné pořadí žokejského šampionátu s náskokem pěti bodů.

Výsledky

 

 

 

Původní tisková zpráva

Již za dva dny odstartuje druhá polovina letošní metropolitní dostihové sezóny. Nedělní nabídka čítá celkem devět dostihů s vrcholy v podobě dvou z nejvýznamnějších zkoušek každoročního kalendáře: tříletí koně uzavřou svůj klasický program ve vytrvaleckém 74. J&T Banka St Leger, mílaři napříč ročníky se utkají v 41. Velké ceně Prahy CK Martin Tour. Celkem se představí 106 koní a 35 jezdců, první dostih startuje ve 13 hodin, areál závodiště se otevírá už v 11 hodin. Pro všechny návštěvníky bude připraven také bohatý doprovodný program.

Nejzářivější hvězdou desetičlenného pole 41. Velké ceny Prahy CK Martin Tour je osmiletý ryzák stáje Leram Wireless. Svěřenec Václava Luky již několik sezón sbírá mimořádné úspěchy ve Francii: před třemi lety vyhrál ceněný Grand Handicap v Deauville a v další sezóně v Maisons-Laffitte triumfoval na scéně Listed kategorie. K tomu posbíral sedm umístění z grupových dostihů a na životním kontě má v přepočtu vyběháno téměř deset miliónů korun! Vloni a letos se dvakrát představil i zdejšímu regionu a lehce vyhrál jak EJC Middle v Praze, tak červnovou Cenu Scottish Rifleho v Bratislavě. Svou třídou nedělní soupeře výrazně převyšuje, a to navzdory faktu, že jeho opozici tvoří mílařská elita českých stájí.

Dostihy předznamenají olympiádu

Legendy Velké pardubické se sešly na Pardubickém závodišti

101. CPIPG ČESKÉ DERBY

Dostihy předznamenají olympiádu

Legendy Velké pardubické se sešly na Pardubickém závodišti

101. CPIPG ČESKÉ DERBY

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.