Parádní mílařské vrcholy a první ostrý derby-trial

Dostihová sezóna v Chuchle Areně Praha pokračuje tuto neděli (16. května) druhou kapitolou, která, stejně jako ta úvodní před třemi týdny, nabídne osm dostihů, z nichž tři nesou status nejvyšší výkonnostní kategorie.

Poběží se jubilejní 100. ročník Velké jarní ceny, prvního dílu Klasické trojkoruny, 72. Velká květnová cena pro starší koně a 35. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. Shodný s předchozím dubnovým termínem je, bohužel, i fakt, že dostihy se stále musejí konat bez účasti diváků, dění z centrálního českého závodiště bude možno opět sledovat na internetu dostihy.tv, kde poběží stream "live +5 min." z celého programu.

Ve 100. Velké jarní ceně (CZ listed, 1600 m, 600 tis. Kč, start v 16.05 hod.) bude o zisk klasického triumfu usilovat početné pole čtrnácti tříletých hřebců. Jasného favorita dostih nemá, nejvýše v nabídce Tipsportu stojí nečekaný premiant přípravného Memoriálu prof. Michala Mandarin (ž. Janáčková, 4:1), za nějž jsou řazeni stříbrný a bronzový z téhož testu Dragon Arrow (ž. Šafář, 7:1) a Rabbit Red Jazz (ž. Lukášek, 8,5:1), suverén loňského Gerschova memoriálu, jemuž ale letošní premiéra nevyšla, Vert Liberte (ž. Hrouda, 7:1) a Royal Word (ž. Palík, 7:1), který se v dubnu lehce prosadil mezi nezvítězivšími.

Skvělou podívanou slibuje 72. Velká květnová cena (I. kat., 1600 m, 135 tis. Kč, start v 15.30 hod.) pro čtyřleté a starší koně. Jedenáctičlenná sestava obsahuje hned půltucet skutečně vynikajících mílařů, ověnčených mnoha cennými vítězstvími. Pětiletý Ignacius Reilly (ž. Foret, 3,5:1) a o rok mladší Rate (ž. Hrouda, 4,5:1) vyhráli poslední dva ročníky Velké jarní ceny a Velké dubnové ceny. Šestiletý Cape Freedom (ž. Palík, 8,5:1) a sedmiletý Black Canyon (j. Vyhnálek, 10:1) jsou vítězi posledních dvou edicí právě Velké květnové ceny, prvně jmenovaný vloni dominoval i v EJC Middle, o rok starší populární krasavec pak do své sbírky přidal karlovarský Memoriál Josefa Dolejšího. Pětiletý Torque Power (ž. Línek, 4,5:1) je držitelem triumfů z posledních dvou ročníků Velké ceny Prahy a devítiletý Mr Right (ž. Verner, 6:1), trojnásobný sprinterský šampión, zvítězil již v šestnácti dostizích, mj. dvakrát opanoval Svatováclavskou i Českomoravskou cenu a do aktuální sezóny vstoupil jistým plným zásahem v Gomba handicapu.

Adepti červnového 101. Českého Derby potom otestují svou výkonnost v 35. Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera (I. kat., 2200 m, 135 tis. Kč, start v 16:35 hod.), do nějž míří desítka tříletých hřebců a pětice stejně starých klisen. Předběžnými favority jsou prosincový vítěz z italské Pisy Hazarder (ž. Verner, 2,25:1) a disponovaný tempař Locomotive (ž. Koplík, 4,5:1), který na sebe výrazně upozornil dubnovým sedmidélkovým triumfem na mostecké dráze.

V sedlech bude kompletní česká žokejská špička – letos prvně v Praze, po veleúspěšném zimním angažmá v Kataru, startuje i Tomáš Lukášek – a angažován opět je i devítinásobný slovenský šampión Jaroslav Línek. V rámcovém programu se dvakrát představí také 33letý belgický žokej Koen Clijmans, vítěz téměř šesti stovek dostihů v Evropě (pětkrát i Gr.3 v Německu) a na Blízkém východě, jenž svůj dosud jediný start na českém území (před šesti lety v Mostě) vyhrál.

Do osmi nedělních dostihů celkem nastoupí 111 koní a 33 jezdců, první položka programu startuje ve 14 hodin.

Anne Marie Vítek vyhrála bronz na mistrovství Evropy

Celostátní konference SCHČT 2021

Anne Marie Vítek vyhrála bronz na mistrovství Evropy

Celostátní konference SCHČT 2021

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.