Aleš Opatrný má nového koně. Představí se s ním v pražské O2 areně

Již za dva týdny začne v pražské O2 areně pátý ročník galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs. Česká parkurová jednička Aleš Opatrný tam představí nového svěřence Kapsones W. „Locanto byl prodán do Dubaje,“ prozradil jezdec.

Dlouhodobě nejúspěšnějším českým parkurovým jezdcem je Aleš Opatrný a své kvality pravidelně prokazuje mezi světovou elitou při závodech Global Champions v libeňské O2 areně, kde v předešlých dvou letech vyhrál s valachem Forewerem čtvrteční zahajovací soutěž a vloni navíc přidal druhé místo při sobotním vrcholu otevřených soutěží kategorie CSI5* na výšce 150 centimetrů.

Letos Forewer startovat v O2 areně nebude a diváci tam ani neuvidí valacha Locanto RN, jelikož ten už v hořovické stáji není. „Mým novým svěřencem, s nímž budu startovat v Praze při Playoffs, je osmiletý plemenný hřebec Kapsones W po otci Cornet Obolensky a matky Evanorella po Carambole. Mám ho ve stáji teprve pět týdnů a startoval jsem s ním poprvé v Chuchle Areně při podzimní Ceně Eliota, kde šel jednu stotřicítku a jednu stočtyřicítku. O dva týdny později jsem byl na závodech v Šamoríně. První týden jsme se ještě seznamovali, ale druhý týden jsme vyhráli páteční soutěž započítávanou do Longines Ranking a v nedělní Grand Prix jsem šel bez chyby základní parkur i rozeskakování. Ještě jsme sice nezvládli všechny zatáčky, jak bychom si představovali, ale i přes to jsem skončil sedmý. Jak jsem říkal, je mu teprve osm let a myslím, že má před sebou velkou budoucnost,“ věří Aleš Opatrný.

Kapsones W bude jediný kůň, kterého si Opatrný bere do Prahy na listopadový vrchol sezony. „Prosil jsem pořadatele z Czech Equestrian Teamu, aby mi počkali s nabídnutou divokou kartou pro start v soutěžích CSI5*, jelikož jsem v první polovině října ještě nebyl zcela rozhodnutý. Po prvním týdnu v Šamoríně jsem již věděl, že to Kapsones zvládne a po druhém týdnu jsem se utvrdil v tom, že jsem udělal správné rozhodnutí. Žádného jiného koně na Prague Playoffs neberu, jelikož Locanto byl před šesti týdny prodán do Emirátů, konkrétně do Dubaje. Je to kůň, který má obrovský potenciál. Spojené arabské emiráty se na rozdíl od České republiky kvalifikovaly na olympijské hry do Paříže. Věřím, že má na to příští rok ve Francii startovat,“ prozradil v tuto chvíli již bývalý spolumajitel Locanta, jehož podíl odkoupil od německého veterinárního lékaře Philippa Genna.

S Forewerem jsem se v Praze rozhodl tentokrát nestartovat, jelikož měl pětiměsíční přestávku. I když je už v naprostém pořádku, tak jsem s ním začal pracovat až dva měsíce před Prague Playoffs. Po tak dlouhé pauze, kdy koni povolí všechny svaly a vazy, ho nebylo možné dostat do formy, aby mohl absolvovat náročné pětihvězdičkové soutěže. Připadalo mi to jako příliš velké riziko, aby si nepřivodil nějaké nové zranění. Raději ho ještě pošetřím a dám mu více času na rekonvalescenci. Sezonu 2024 bych s ním rád zahájil při únorových závodech v Šamoríně a pak bychom měli na konci měsíce měl odjet na Sunshine Tour do Španělska. Věřím, že příští rok opět dokáže vyhrát několik Velkých cen,“ konstatuje Opatrný.

Nyní se však již plně soustředí na přípravu před celosvětově největší halovou jezdeckou událostí, kde bude startovat s již zmíněným hřebcem Kapsones W. Do sportu jej získal stejně jako v případě Locanta díky spolupracujícímu veterináři Philippovi Gennovi. „Musím touto cestou Philippovi poděkovat, jelikož to byla jeho zásluha. Kůň pochází z Polska od rodiny Gillmaierových. Pan Gillmaier má tři dcery, které závodí ve všestranosti, jedna dokonce vyhrála mistrovství Polska a není vyloučeno, že se v příštím roce ukáže na olympijských hrách. Kapsonese pořídili jako dvouapůlletého v Holandsku na aukci. Doposud závodil převážně na závodech v Polsku a Phillipa napadlo, že by mi ho mohli poskytnout na ježdění. Naplánovali jsme si schůzku, vyzkoušel jsem si ho a hned jsme se domluvili na spolupráci, takže jsem si ho mohl vzít domů do Hořovic,“ prozradil jezdec. 

Nemyslím, že bychom po tak krátké době dokázali navázat na úspěchy v O2 areně s Forewerem a završili vítězný hattrick v zahajovací soutěži CSI5*. I kdybych tam měl Forewera, tak by to bylo hodně těžké. Když jemu bylo osm let, šel jsem s ním při Playoffs jen soutěže kategorie CSI2*. Uvidíme tedy, jak se v tomto mladém věku předvede Kapsones na pěti hvězdách. Asi to není na to, aby tak náročnou soutěž vyhrál, ale doufám, že se ná, nějaké přední umístění podaří dosáhnout. Začneme odpolední soutěží ve čtvrtek a pak uvidíme, jak to půjde dál. Musím myslet i na to, že kůň takovou halu ještě neviděl. Ale podle zkušeností z předešlých závodů si myslím, že bude v pohodě. Na nic nekouká a ničeho se nebojí, tak snad ho nepřekvapí atmosféra O2 areny,“ doufá Opatrný.

Už se do Prahy moc těším. Ze všeho nejvíce asi na diváky, kteří jsou vždy skvělí. Letos to bude ještě šílenější. Jak jsem měl možnost mluvit s pořadateli, tak spodní patra už jsou v podstatě vyprodaná. Sháněl jsem pár lidem lístky, a kromě čtvrtka už jsou jen horní patra. Atmosféra tedy bude určitě opět úžasná. Pojedou tam se mnou i mé děti, takže ty se budou určitě zajímat hlavně o doprovodný program. Už se nemůžeme dočkat, jsou to nejlepší závody, které znám,“ dodává Aleš Opatrný.

 

Galashow světového parkuru se koná v libeňské O2 areně od čtvrtka 16. do neděle 19. listopadu. Mezi hlavní body programu se řadí sobotní Super Grand Prix LGCT, ale také Super Cup GCL, který startuje již ve čtvrtek. Do pátečního semifinále týmové soutěže mají zajištěn přímý postup ze základní části seriálu nejlepší čtyři celky z celkových šestnácti. 
 
Dvanáct zbývajících musí nejprve projít sítem čtvrtečního čtvrtfinále, což se bude týkat vedle jiných celků i družstva Prague Lions, jehož manažerkou je Anna Kellnerová. Pražští lvi tak budou potřebovat co nejsilnější podporu domácích fanoušků, aby bylo možné jim držet palce nejenom během úvodního dne. Do nedělního finále se páteční části probojuje už jen šest týmů a stejný počet jich z klání vypadne.
 
Součástí akce je také jedinečná jezdecká show, v níž diváci uvidí poprvé v České republice netradiční disciplínu Horseboarding, kdy jezdec v sedle koně za sebou táhne skateboardistu na off-roadovém skateboardu. Velkou dávku adrenalinu nabídne i vystoupení skupiny Cali Voltige, která na koních předvádí akrobatické kousky označované jako džigitovka. Spojení akrobacie, tance a jízdy na koni představí v Praze Dajana Pfeifer. Přítomnému publiku ukáže také bezmeznou důvěru, kterou si může člověk s koněm vybudovat. Chybět letos nebudou v O2 areně opět vozatajové. Se svými čtyřspřežími se utkají při překážkové jízdě. 
 
V rámci artistické show pod taktovkou Michala Cabana návštěvníky jistě nadchnou vedle mnohých účinkujících i velké svítící loutky Dundu. Děti si ve fanzóně budou moci vyzkoušet mimo jiného přeskákat miniaturní parkur s překážkami Longines Global Champions Tour. Podrobnosti o programu najdou zájemci na webu www.pragueplayoffs.com, kde je také odkaz na on-line prodej vstupenek.

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.