Napočtvrté to dokázal. Daniel Deusser vyhrál v Praze Super Grand Prix

Německý reprezentant Daniel Deusser je jediným jezdcem, kterému se podařilo kvalifikovat do všech čtyř Super Grand Prix, které od roku 2018 uzavírají sezonu Longines Global Champions Tour. Vyhrát se mu podařilo až letos.

Pro většinu jezdců je to nedobytný sen, ale Daniel Deusser si dokázal vybojovat kvalifikaci do Super Grand Prix při galashow světového parkuru GC Prague Playoffs v libeňské O2 areně ve všech dosavadních ročnících. Nikomu jinému se to nepodařilo. Ani trojnásobnému vítězi základní části Longines Global Champions Tour Benovi Maherovi z Velké Británie. 

 Deusser byl velmi úspěšný hned při prvním ročníku této velkolepé soutěže, která je přístupná pouze pro vítěze jednotlivých Velkých cen LGCT, eventuálně pro takzvané šťastné poražené v případech, kdy se vítěz již kvalifikoval v některém z předešlých kol. V letech 2019 a 2021 obsadil shodně šesté místo, a tak letos doufal, že se konečně podívá na stupně vítězů. 

 Porazit však nejprve musel dvanáct z původních čtrnácti ohlášených soupeřů. Ještě před startem Prague Playoffs odřekla účast Švédka Malin Baryard-Johnsson kvůli zranění své klisny. Ludger Beerbaum se pak na poslední chvíli rozhodl nenastoupit, neboť si stanovil jako prioritu postavit co nejlepší sestavu koní do nedělního finále Super Cupu Global Champions League. 

 Prvním kolem soutěže s překážkami vysokými až 165 centimetrů prošlo bez chyby sedm jezdců. Dva však měli jeden trestný bod za lehké překročení stanoveného časového limitu. Rakušan Max Kühner s hřebcem Eis Coriolis Des Isies v druhém kole přidal osm trestných bodů a skončil až devátý. Naopak Američan McLain Ward, jenž se kvalifikoval do Prahy až při předposledním kole v New Yorku, navíc až z páté pozice, napodruhé dovezl do cíle nulu a dostal se do průběžného vedení.

Dlouho se však z pozice lídra ovšem neradoval, neboť hned následující německá jezdkyně Katrin Eckermann s klisnou Calou Mandií zopakovala čistou jízdu. Další z Němců – Christian Ahlmann na valachovi Mandato van de Neerheide – zapsal dvě chyby a skončil osmý. Jedné chybě se pak nevyhnul Nizozemec Harrie Smolders startující ve dvojici s valachem Monaco N.O.P. Čtyři body ho v důsledku v kombinaci s časem 64,22 zařadily na pátý řádek výsledkové listiny. 

Na startu již zbývali poslední dva účastníci. Daniel Deusser s hřebcem Scuderia 1918 Tobago Z zapsal další nulu a čas 65,22 jej katapultoval do vedení před jeho krajanku Katrin Eckermann. Příliš se však neradoval, neboť věděl, že v závěru odstartuje ještě velmi silný soupeř – Belgičan Pieter Devos v sedle klisny Mom´s Toupie de la Roque, kterého mohutně povzbuzovaly zaplněné ochozy O2 areny i díky jeho příslušnosti k týmu Prague Lions v rámci týmové ligy. Jenže chyboval na čtvrté překážce a v důsledku se musel spokojit s nemedailovou čtvrtou pozicí. Daniel Deusser se tak při čtvrté účasti v Super Grand Prix dočkal vytouženého vítězství.

 Prague Playoff vyvrcholí nedělním finálem GCL Super Cupu, kde poprvé v historii budou závodit Prague Lions. První kolo odstartuje od 15:30.

 

 

 

 

 

Stuttgart German Masters – dvě vítězství pro Philippa Weishaupta

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.