Možná jste již zaregistrovali, že v koprodukci s Českou televizí vzniká nový cestopisný seriál s názvem Českem na koňském hřbetu. V sedlech dvou nádherných kladrubských hřebců projedou českou krajinou herci Martin a Ondřej Krausovi.
foto: Dalibor Gregor
Spojili jsme se s tvůrci seriálu Reném Šírem, režisérkou Janou Škopkovou a Martinem Krausem, abychom se o novém projektu dozvěděli více.
René, prozradíte nám, jak se zrodil nápad na seriál?
V březnu v době první vlny korony jsme dokončili projekt Po jedné stopě do Afriky a přemýšleli jsme nad dalším cestopisem. Říkali jsme si, na čem by se dalo jet, a můj kolega Matěj nadhodil koně. Já sám mám koně rád, strašně rád si na nich občas někam vyjedu. Hned jsem si vzpomněl na hipostezky a začali jsme vymýšlet. S režisérkou Janou Škopkovou jsme dali hlavy dohromady a nápad začal nabývat jasnějších obrysů. Na první konzultaci jsme se rozjeli za paní inženýrkou Andrlovou, která nám prozradila vše, co mohla, o koňských stezkách v Čechách.
Jenže jsme zatím netušili, koho na koně posadit. Dostal jsem tip na Martina Krause, nesmírně sympatického herce, co prý umí jezdit na koni. Tak jsme se za ním hned rozjeli. Potkali jsme se na statku jeho rodičů a hned bylo jasné, že to je náš člověk, protože koně byli opravdu všude, kam jsme se podívali. Stále jsme ale nevěděli, koho poslat na putování v sedle s Martinem. Přemýšleli jsme nad nějakou slečnou, ale kde vzít herečku, která bude mít čas, a ještě bude umět jezdit na koni. Zvažovali jsme pro a proti, když se režisérka podívala na plac, kde zrovna jezdil nějaký mladík, a zeptala se, kdo to je. A on to byl Martinův bratr Ondřej, který jezdí parkury a shodou okolností je také herec. Navíc blonďák, mladší, vyšší, víc jsme si vážně nemohli přát.
Další kapitolou bylo najít koně. Chtěli jsme české plemeno, klidné koně – a hned nás napadl náš národní klenot, starokladrubší koně. O první konzultaci jsme požádali Lenku Gotthartovou, a pak jsme směle vyrazili za inženýrem Machkem, ředitelem hřebčína v Kladrubech. Upřímně řečeno, moc se mu to nezdálo. Ani se nedivím, půjčit filmařům dva hřebce z národního dědictví zní dost šíleně. Ale za několik dní přišel z Kladrub od pana ředitele e-mail, že si máme přijet koně vyzkoušet. Po pěti minutách se prolomily ledy. Až pak mi došlo, že nešlo o to vyzkoušet koně, ale zjistit, jestli kluci umějí doopravdy jezdit. Posadili jsme blonďáka Ondřeje na bělouše a Martina na černého, pan ředitel po pěti minutách viděl dost, začal se usmívat a my měli vyhráno.
Jak natáčení s hřebci probíhá?
foto: lifeREPORT.TV - Miroslav Belančin
Můžete nám prozradit bližší koncepci seriálu?
Chceme udělat sedm dílů věnovaných sedmi krajům a osmý díl věnovat pony sportu. Jedeme po hipostezkách, aby to třeba někdo po nás mohl zajet. Do cestopisu vybíráme ještě zajímavosti poblíž a v každém díle navíc představíme plemena koní a jeden ze sportů, který je pod ČJF. Spolupracujeme i s Asociací chovatelů koní, oslovili jsme snad každého, kdo má v Čechách co do činění s koňmi. A přálo nám štěstí, všichni nám vyšli maximálně vstříc. Je nám samozřejmě jasné, že český divák je velmi kritický, proto odborné komentáře, zvlášť ty koňské, necháváme na odbornících.
Podle jakého klíče spojujete sport, plemena a kraje?
Třeba na jižní Moravě jsme přes vinice dramaturgicky zabloudili k pracovním chladnokrevným plemenům. S noriky si kluci vyzkoušeli v lese tahat kládu a pak v Kunovicích jeli v banderiu. Ve východních Čechách jsme se s panem Jandou po dohodě s Jockey clubem dostali na pardubické dostihové závodiště. Kluci měli půjčené dva steeplery od paní Kabelkové, a dokonce si vyzkoušeli skočit jeden skok z kursu Velké pardubické. Byl to pro kluky i pro nás všechny ohromný zážitek, kluci absolvovali i vážení ve vážnici.
V tuto chvíli máme natočené dva díly, úvodní díl věnovaný východním Čechám a sedmý díl věnovaný jižní Moravě, kterou jsme potřebovali stihnout ještě s vínem na vinicích. Teď máme rámcové představy o dalších dílech, ale ještě připravujeme podrobné scénáře.
foto: lifeREPORT.TV - Miroslav Belančin
Nekomplikoval vám natáčení covid?
Tohle je takový covidový projekt, v první vlně vznikl nápad, pak jsme museli natáčení dvakrát přerušit, protože oba protagonisti prodělali covid a opatření samozřejmě zasáhla i samotné natáčení. Na Moravě jsme například chtěli být na hodech, ale hody byly zrušeny, tak jsme nakonec vymysleli náhradní řešení, kdy jsme naše jezdce oblékli do krojů a spolu s místními jezdili „vyvolávat“. Jiné akce bohužel byly zrušeny úplně, jako třeba hony a Hubertovy jízdy, ale snad není všem dnům konec.
Co bezpečnost jezdců při natáčení?
A kdy se seriálu dočkáme?
Partnerem za Českou televizi je režisérka Jana Škopková. Jaký je váš vztah ke koním?
Můžete nám přiblížit, jak probíhá tvorba scénáře?
Objevila jste při práci na seriálu něco nového?
foto: lifeREPORT.TV - Miroslav Belančin
Jedním z hlavních protagonistů je Martin Kraus.
Martine, vy sám máte ke koním blízko, že?
Ano, hodně, to už se nedá ani nazvat vztah ke koním, ale samozřejmost. Já jsem vedle koní de facto vychovaný, nikdo se mne neptal, jestli budu jezdit nebo ne. V sedle jsem od svých pěti let, koně jsou součástí mého života. Dokonce dnes, kdyby se mě někdo zeptal, jestli herectví nebo koně, tak si vyberu koně. Já je k životu prostě potřebuji.
Nad nabídkou seriálu jste tedy neváhal?
Ani chvilku, to byla krásná příležitost. Když jsem zjistil, že máme mít pod sedlem kladrubské hřebce, tak to byla velká čest. Přece jen to je náš národní poklad a nikdy jsem na kladrubákovi neseděl. Jako jezdce mne samozřejmě zajímalo, jaké má kůň chody, jak se na něm jezdí. A musím říct, že to je velmi příjemná zkušenost. My s bráchou opravdu jezdíme hodně, i obsedáme mladé koně, brácha závodí, já už ne, zkušenosti nám tedy nechybí. Ale tihle dva frajeři jsou prostě jedineční, naprosto vychovaní, klidní a vzorní. Jsou to hřebci a mají takový výcvik, že nám oběma doslova spadla čelist.
foto: lifeREPORT.TV - Miroslav Belančin
Koně vám stále přivážejí na natáčení, je čas navázat nějaký vztah?
My s hřebci a jejich dvěma ošetřovateli Kubou a Kubou (Jakub Mack a Jakub Hlávka) trávíme opravdu hodně času společně. Jsou to hodiny v sedle, určitě už máme vztah. Rozdělení koní přišlo tak nějak přirozeně, brácha dlouho závodil na šimlovi, tak si vzal bílého, a já si obsedal svého koně, který se jmenuje Black a je černý, takže volba byla jasná.
Když jsme byli v hřebčíně, tak si nás samozřejmě Kubové s panem ředitelem vyzkoušeli a musím říct, že když jsme vešli do stáje v Kladrubech a tam stáli ti nádherní koně jeden jako druhý, přiznávám, že bych toho svého hřebce nepoznal.
Během natáčení už jste měli možnost si vyzkoušet i jiné disciplíny…
A je něco, co byste ještě poznat nebo vyzkoušet chtěl?
Já bych si chtěl zkusit rodeo. I když jsem koně obsedal, tak to je něco jiného. S hříbětem si člověk hraje, snaží se, aby to proběhlo všechno v klidu. Ale sednout si na divokého koně, to by mne opravdu lákalo. To musí být obrovský adrenalin.
Děkujeme za rozhovor, natáčení seriálu budeme dále pečlivě sledovat a na jaře vám přineseme reportáž přímo z natáčení.
Českem na koňském hřbetu
námět: René Šír
scénář: Jana Škopková, René Šír
režie: Jana Škopková
hrají: Martin Kraus a Sacramoso Sorga X-16, Ondřej Kraus a Generale Animosa II-22
kamera: Matej Tirpák
střih: Jan Paukert
vyrábí: lifeREPORT production s. r. o. v koprodukci s Českou televizí
vysílání: na ČT2 od září 2021