Mezinárodní šampionát a MČR haflingů 2017 - Pardubice

Český svaz chovatelů haflingů (ČSCHH) připravuje ve spolupráci se Světovým svazem chovatelů haflingů (HWZSV), Asociací svazů chovatelů koní ČR (ASCHK ČR) a Dostihovým spolkem Pardubice (DS) na letošní srpen mezinárodní chovatelskou výstavu a sportovní šampionát koní plemene hafling. 

Zástupci Světového svazu oslovili ČSCHH s nabídkou podpory chovatelské akce, která by pomohla rozšířit a propagovat nejen aktivity našeho svazu a jeho členů, ale také působnost HWZSV dále do střední a východní Evropy, kde zatím není chovatelská základna příliš silná. V České republice se už podařilo zorganizovat několik poměrně úspěšných chovatelských akcí, a tak chov haflingů v ČR není úplně neznámý. Naši chovatelé a koně už také během účasti na zahraničních akcích dobře reprezentovali Českou republiku a ta by se tak mohla v budoucnu stát jakýmsi přestupním můstkem mezi zeměmi původu haflinga a východní Evropou. Díky vstřícnosti Dostihového spolku Pardubice se podařilo dojednat pro akci ideální areál, a to právě dostihové závodiště v Pardubicích.

Co tedy v Pardubicích chystáme?

Celkem třídenní akce se bude konat od pátku 4. srpna do neděle 6. srpna 2017 a bude zahrnovat výstavu haflingů, sportovní šampionát a podle možností také seminář s workshopem. Účast bude umožněna jak koním z České republiky, tak i ze všech okolních zemí.  Velmi doufáme v účast chovatelů jak z přilehlých regionů Německa a Rakouska, tak především ze zemí, které zatím na jiné mezinárodní akce s haflingy nevyjíždějí, tedy ze Slovenska, Polska, Maďarska a dalších. Právě s propagací akce do těchto států a s pozvánkami chovatelů nám chce významně pomoci HWZSV.

Sobotní výstava

Výstava je plánována na sobotní odpoledne a vypsáno bude několik tříd podle věku a pohlaví koní. Třídy budou případně pořadateli upraveny podle finálního počtu přihlášených koní, nicméně součástí by měl být středoevropský šampionát plemenných hřebců. V rámci výstavy budou posuzovat výhradně rozhodčí nominovaní z řad mezinárodních posuzovatelů, což zajistí právě spolupráce se Světovým svazem.

Kromě vyhlášení šampionů jednotlivých tříd a celkových šampionů plánujeme samozřejmě také vyhodnocení nejlepších tuzemských účastníků a samozřejmě i nejlepších koní českého chovu.

Sportovní šampionát

Po loňském velmi úspěšném sedlovém šampionátu, který se konal právě v Pardubicích v rámci tradiční výstavy Koně v akci, jsme se rozhodli tuto akci mírně rozšířit a kromě drezury, parkuru a všestrannosti se letos bude soutěžit také v terénním parkuru spřežení a vypsány budou i dva cvalové dostihy na cílové rovince. Disciplíny budou rozepsány na všechny tři dny, takže bude stále na co se dívat a zároveň bude více prostoru pro to, aby se soutěže v drezuře, parkuru a spřežení jely dvoukolově, což zajistí větší objektivitu výsledků. Rozhodčí na sportovní šampionát budou zajištěni z řad národních rozhodčích.

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu zvažujeme uspořádat seminář k budoucnosti šlechtění haflingů v souvislosti s nově připravovanou evropskou legislativou, která vstoupí v platnost v roce 2018 a výrazně ovlivní chov všech plemen nejen koní i u nás. Další možností je představení nově připravovaného jednotného hodnocení, které chce HWZSV poprvé otestovat v dubnu na svodu klisen v Meranu. Pro zájemce by mohl tento seminář pokračovat workshopem v rámci sobotní výstavy. Světový svaz má také zájem v Pardubicích připravit setkání předsedů chovatelských svazů ze střední a východní Evropy.

Další možnosti, jak obohatit program, jsou zatím v jednání a budou záležet na technických a samozřejmě také finančních možnostech.

Další informace pro účastníky

Organizace celé akce je nyní ve fázi intenzívní přípravy a aktuálně jsou již k dispozici propozice sportovního šampionátu i výstavy. Do konce května je možné posílat předběžné registrace. Veškeré informace je možné průběžně sledovat na www.haflingove.cz a na facebookovém profilu ČSCHH i samotné akce. 

Testujeme MG EHS

Obnova jabloňových alejí

Vychází prosincové číslo Jezdectví 2022

Testujeme MG EHS

Obnova jabloňových alejí

Vychází prosincové číslo Jezdectví 2022

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.