Pardubice - příprava na sezonu

Letošní dostihová sezona je „za rohem“ a pardubické závodiště se na ni pilně připravuje. Pořadatel dostihů Dostihový spolek a.s. se proto pustil do údržby areálu a již několik týdnů pracuje i na dostihové dráze. Cílem je opět zvýšit její kvalitu a nabídnout koním i jezdcům co nejlepší podmínky.

Letošní mírná zima umožnila zahájit práce na dráze hned na začátku roku. Od ledna se nyní například už podruhé seká tráva. Zatímco ta první zůstala ležet na dráze, nyní se posečená tráva sváží a kompostuje. Zároveň se tím odkrývají nerovnosti na dráze a místa, která je třeba zasypat a vyrovnat. „Velkou péči věnujeme i živým plotům. Začali jsme je zastřihávat do správných rozměrů, resp. je stříháme o přibližně 5 centimetrů kratší, aby nám do jara obrostly mladými a pružnými výhonky. Přeci jen živé ploty jsou už starší a některé větve byly příliš silné a koně by se o ně mohli odřít,“ vysvětluje správce pardubické dráhy Jiří Janda. Na jaře se bude dostihová dráha ještě pískovat a přihnojovat a také dosívat travním semenem. V nejbližší době se úprav dočkají také některé překážky využívané především pro závody všestrannosti a spřežení. „Letos totiž historicky poprvé pořádáme Mistrovství České republiky spřežení a s tím souvisí hlavně úpravy vodních překážek. Musíme je rozšířit, upravit břehy apod.,“ dodává Janda.

Dostihová dráha byla v minulých letech zanedbaná, poslední dvě sezony se do ní ale investovaly finanční prostředky i velké množství práce. Nejvýraznější změnou k lepšímu byla výstavba nového závlahového zařízení. „Vybudování závlah je na stavu dráhy určitě znát. Myslím, že i v horkých letních dnech se nám vcelku dařilo udržet dostihovou dráhu v relativně dobrých podmínkách,“ připomíná ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický a dodává, že v letošním roce by práce na závlahovém zařízení měly ještě pokračovat. Zlepšující se stav dostihové dráhy potvrzuje i žokej Jaroslav Myška: „Hodně se zlepšily oranice, byť vloni na podzim bylo hluboko. Ale to je příroda. Určitě je dobře, že se podařilo vylepšit závlahy, i když ani tak není v lidských silách dráhu v těch největších vedrech stoprocentně ukropit. Přesto se dráha rozhodně mění k lepšímu.“

Podobně se pro Krajské noviny vyjádřil i trenér a předseda České asociace steeplechase Čestmír Olehla. „S kvalitou pardubické dráhy a s tím, kam závodiště spěje, jsem nadmíru spokojen. V posledních letech se na závodišti udělala spousta věcí a myslím, že i třeba díky závlahám – navzdory tomu, že jim ještě něco maličko chybí – jde všechno správným směrem,“ říká Olehla, který doufá, že se vše dotáhne do konce. „Na to jak velkou rozlohu závodiště má, a nikde na světě takový areál nenajdete, je ve velice dobrém stavu a rozhodně jsem s ním spokojený,“ dodává Čestmír Olehla.

Vychází červencové číslo časopisu Jezdectví 2021

Vychází červnové číslo časopisu Jezdectví 2021

Osobnosti jezdeckého sportu: Pippa Funnell

Vychází červencové číslo časopisu Jezdectví 2021

Vychází červnové číslo časopisu Jezdectví 2021

Osobnosti jezdeckého sportu: Pippa Funnell

Buďte vždy v obraze s magazínem Jezdectvi.cz.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte tak nejrychlejší přístup k zásadním novinkám a akcím.

Z odběru je kdykoliv možné se odhlásit.